• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''התוכנית הכלכלית - יריקה בפרצוף של העסקים הקטנים''

ביקורת קשה על התוכנית שהציג אתמול שר האוצר כחלון: הבירוקרטיה והיעדר קריטריונים ברורים: ''זה אפילו לא פלסטר - אלא בדיחה עצובה''

עסקים סגורים בבאר שבע (צילום: דני בלר)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

התוכנית הכלכלית של הממשלה לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים ולעצמאיים שהוצגה אתמול על ידי שר האוצר זוכה הבוקר לביקורת קשה: אין פתרונות למרבית הבעיות של העצמאיים. לא פורסמו הקריטריונים לסיוע ובגדול, לא מדובר בסיוע, אלא בהפניית עסקים להלוואות בנקאיות בריביות גבוהות. נכון לבוקר זה - עובדים עצמאיים, פרילאנסרים ועסקים קטנים אינם יודעים כמה ומתי יקבלו, אם בכלל. החשש הכבד הוא שבעיר כמו באר שבע, שהובילה לפני המשבר בהיקף העסקים בסכנת סגירה ובממדי האבטלה, עצמאיים רבים, עובדי פרילאנס ועסקים קטנים יקרסו. בשבוע הבא אמורות להיות משולמות משכורות לעובדים. עצמאיים רבים אינם יודעים, נכון לבוקר זה, היכן למלא את הטספים, כי אלה עדיין לא פורסמו. פסח, יש להזכיר, חל בעוד פחות משבוע וחצי. 

בניגוד להצהרת האוצר, ההלוואות הניתנות על ידי הבנקים הינן בריביות גבוהות. משיחות עם עצמאיים שבדקו את התנאים לקבלת ההלוואות, מדובר בריביות של פריים+10 אחוזים ויותר ואשראי בריביות של כמעט 17 אחוזים. ההסבר בבנקים, כפי שניתן למי שביקשו הלוואות, הוא כי מדובר בלווים בעלי סיכון עסקי רב. 

יו"ר ועדת הכספים הזמנית ח"כ עודד פורר על התוכנית הכלכלית: ''התכנית הכלכלית שהציג ראש הממשלה היא יריקה בפרצופם של העסקים הקטנים והבינוניים שיקרסו כתוצאה ממדיניות הממשלה ובסיום המשבר ימצאו את עצמם שבורים, ללא יכולת ביצוע, ובפועל מדובר על מגזר שלם שיקרוס ולא יוכל לחזור לפעילות''.

פגיעה אנושה במשק הישראלי

''קריסת העצמאיות והעצמאים, העסקים הקטנים והבינוניים תפגע אנושות במשק הישראלי ותחזיר את כלכלת ישראל עשרות שנים לאחור'', אומר פורר. ''לאחר דיונים מרתוניים בוועדת הכספים עם כל גורמי הממשלה, וכשרואים את התכנית שהוצגה היום, ברור לנו שזו לא תכנית כלכלית אלא תכנית ההתנתקות של הממשלה מהאזרח הקטן, משלם המיסים, העובד והמייצר כאן.  אם עסקים קטנים לא יקבלו זריקה של אשראי ומענקים במהלך המשבר, לא יהיה את מי לפצות בסופו, הם פשוט ייחנקו למוות בלי מכונת הנשמה.  ראש הממשלה ושר האוצר הוציאו היום בפועל צו סגירה לענפים שלמים במשק. ענף המסעדות, האירועים וענפי התיירות השונים ימותו לאיטם וכלכלת ישראל עוד תבכה שנים רבות כשתנסה להקים אותם מחדש''.  

''ניכר שהתכנית מנותקת מהשטח, מאופי העבודה של המגזר העסקי ומהצרכים האמיתיים. מדובר בתכנית כותרות ותו לא''.

''אנו קוראים לממשלה, לראש הממשלה ושר האוצר להפנים את גודל האירוע, להפעיל את חוק מס רכוש וקרן הפיצויים כך שתיתן פיצוי מיידי לעסקים ולהרחיב את חבילת הפיצוי כך שתיתן פיצוי מיידי ושוטף לעסקים הקטנים והבינוניים במנותק מהליכים בירוקרטיים מתישים שפשוט יחנקו את העסק''.

''הגיע הזמן להפסיק לייצר מסיבות עיתונאים ולפרסם תכנית מסודרת , רחבה וברורה, שלא תשאיר את המיגזר העיסקי עם הרבה שאלות ומעט תשובות'', אמר פורר.

''המדינה סגרה לעצמאים את העסק, אך היא גם סגרה בפניהם את התקווה ליום שאחרי''

נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל  עו"ד רועי כהן אמר: ''התכנית הכלכלית שפורסמה הערב באיחור של שבוע ולאחר שנאלצנו לצאת לרחוב ולסכן את בריאות אלפי עצמאים ועצמאיות המרגישים מופקרים לגורלם , התכנית לייצוב המשק מעידה שמדינת ישראל לא הייתה ערוכה כלל למצב בו המשק נכנס לסגר כמעט מוחלט וסגירה של כל העסקים ועצירת הפעילות של המשק. בתכנית הזאת אין שום בשורה לעצמאים ולעסקים הקטנים''.

''שוב הם מוצאים את עצמם בסוף שרשרת המזון ובלי מענה אמיתי לצרכים האמיתיים שלהם . מדינת ישראל מתחלקת לשני עמים-  שכירים עם פתרונות ובטחון כלכלי ועצמאים שמופקרים לגורלם. התכנית הייתה צריכה לכלול את עקרון השיויון - דמי אבטלה לעצמאים כמו ציבור השכירים, לא טובות, לא נדבות. אנחנו לא אזרחים סוג ב. דבר שני, התכנית הייתה צריכה לכלול מתן פיצוי לעסקים שהמחזור שלהם נפגע ביותר מ25%, בדיוק כמו אחרי מלחמת לבנון ה2 ולא הסדר עמום ובלתי מסודר שרב הנסתר מהגלוי בו , חובה ליישם הקפאת כל התשלומים במשק למשך 3 חודשים כולל הלוואות בנקאיות והחלת מדיניות של קיזוז הפסדים לאחור -  כשהמטרה להעניק יכולת השרדות לעסקים ליום שאחרי. התכנית הזאת אפילו לא פלסטר, אלא בדיחה עצובה, בה מרבית העצמאים יקבלו 3000 ₪ לפני ניכוי הוצאות ומהם יישאר להם 1000-2000  ₪ למחיה''.  

''המדינה סגרה לעצמאים את העסק, אך היא גם סגרה בפניהם את התקווה ליום שאחרי. אנו קוראים לוועדת הכספים להכין תכנית חליפית המבוססת על הפתרונות שיציג המגזר העסקי בפניה, מתוך אחריות לכלל המשק ורצון לקלוט ביום שאחרי את כל מפוטרי החל"ת. בכוונתנו להציג תכנית אלטרנטיבית ולהביא אותה לריבון, כנסת ישראל, שבניגוד לממשלה תהיה מחויבת לקחת אחריות על כלל אזרחי ישראל ולא להפקיר את העצמאים ובעלי העסקים הקטנים לגורלם''.

תגובות

End of content

No more pages to load