• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

6,000 שקל מענק לעצמאיים?: ''עובדים עלינו בעיניים''

''תוכנית חילוץ''? המענק לעצמאיים הוא אמנם עד 6,000 שקלים בפעימה הראשונה, אבל רבים יקבלו הרבה פחות אם בכלל - וכולם חוששים מגל פשיטות רגל

צילום: דני בלר

השמחה הייתה מוקדמת מדי: אם בניתם על המענק לעצמאיים, עליו הצהיר שר האוצר היוצא משה כחלון במסיבת העיתונאים בו גם הודיע על פרישתו -  הוא ככל הנראה לא ישולם בקרוב וגם לא יחלץ את העצמאיים הקטנים מהמפולת.  ברי המזל שיקבלו אותו יגלו כי הסכומים קטנים הרבה יותר מ-6,000 שקלים וככל הנראה, זה לא ייקרה לפני ערב החג. ההצהרות של נתניהו וכחלון אמנם היו דרמטיות, אבל כסף לא תראו מהן. למעשה, כל נושא המענק לעצמאיים עדיין נמצא בדיונים, נכון להבוקר, חמישי.

בבאר שבע ובנגב רבים נאלצים לפנות לעבודה כעצמאיים, בין אם כעסוקים רשומים או פטורים, כי זו בעצם הדרך היחידה העומת בפניהם ליצור לעצמם תעסוקה. בבאר שבע, אשר כבר לפני משבר הקורונה הייתה העיר המובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה  העסקת עובדים שכירים היא אחריות כבדה. אלפים, בעיקר במקצועות החופשיים, עובדים על תקן פרילאנס, שהוא בבחינת תחתית הסולם התעסוקתי בישראל: מצד אחד, עובדי הפרילאנס נאלצים לשלם מהכנסתם מקדמות לביטוח הלאומי, תשלום חודשי לרואה חשבון, הוצאות על ציוד ושירותים אינם מוכרים תמיד ובמס ועוד. מצד שני, הם נעדרי זכויות: ניתן להפסיק את עבודתם בכל עת והם לא זכאים לדמי אבטלה. 

מענק לעצמאיים? ''עובדים עלינו בעיניים''

מיכה בננו, צלם אירועים מבאר שבע, שמנסה לארגן קבוצת עצמאיים שנפגעו מהמצב, פסוק בוודאות: ''עובדים עלינו בעיניים. איש לא סגור כמה נקבל והאם נקבל. אנחנו במצב בו כולם צריכים להיכנס מתחת לאלונקה, בנקים, ממשלה, כולם. אף אחד לא יודע מה המשבר הזה יימשך ואיך נחזור לעבוד כשזה יוסרו ההגבלות. כצלם אירועים, אני לא יודע מה ייקרה, איזה הגבלות יהיו על העבודה ובטח שלא אוכל להעסיק את אותו מספר עובדים. המצב קשה ואם זה יימשך, אנשים ייכנסו ממש לקטע רע: לא כולם יחזרו מחל''ת, מעסיק שהיו לו 25 עובדים כבר לא יחזיר את כולם. עוד חודש יתחילו פשיטות רגל. כל ההצהרות היפות - הן עבודה בעיניים''.

''מת מפחד, אין לי ממש לשלם שכר דירה ובעל הבית פנה לערבים שלי''

''אני בפחד נוראי ממה שייקרה החודש הזה'', אומר ב', בן 26, עצמאי מבאר שבע, נתן שירותים בתחום היי טק - ועבודתו הופסקה. ''עבדתי שנתיים מול אותו גוף, נתתי להם שירותים 24/7. שבתות, חגים, לילה, יום, הייתי חייב להיות זמין עבורם כל הזמן. בלי חופש ובלי רגע לעצמי. כשהתחיל משבר הקורונה קיבלתי טלפון שלעת עתה לא צריכים יותר ואיחלו לי בהצלחה. אני לא זכאי לדמי אבטלה והשכר שלי היה נמוך מאוד גם ככה. אני מפחד מה-5 לחודש: יורד לי כרטיס האשראי, אני משלם שכר דירה, יש לי צ'קים בחוץ, יורדת לי הלוואה בבנק שלקחתי לצורך קניית ציוד''.

לדברי ב', פנה לבנק לקבלת הלוואה והגדלת מסגרת האשראי: ''ההלוואות יקרות מאוד. אולי יש ערבות מדינה, אבל הריביות יקרות. הגדלת מסגרת האשראי תלויה בהעמדת בטחונות, שאין לי. אני לא יכול לבקש מההורים, כי אין להם בעצמם. עם מסגרת האשראי שלי, אני חושש שלא יכבדו את הוראות הקבע. אין ממש עם מי לדבר. זה לא רק אני, זה המון חברים באותו מצב, אני חושש, לא יושן בלילה. יש אנשים בבאר שבע שלקחו הלוואות חוץ בנקאיות, הולך להיות פה אסון. אם לא יחזירו את המשק לעבודה אחרי פסח, אנשים כמוני יימחקו''. ב' ביקש לא לציין את שמו, ''כי זה יטיל עליי כתם בעתיד. כבר עכשיו אני מקבל שאלות של אנשים ששילמתי להם בצ'קים ושל בעל הדירה, הוא רוצה את הכסף שלו בכל מקרה ולא יפנה לערבים שחתומים עליי''.

הסיכון העסקי עלה - ואיתו הריביות

בנקים אינם מוסדות צדקה וגם אם הממשלה הבטיחה, הם לא יחלקו כסף בחינם. גובה האשראי נקבע בהתאם למצבו של כל לקוח וככל שהיקף הבטוחות שהוא מעמיד נמוך יותר, כך עולה מסוכנותו ועימה - הריבית הנגבית ממנו. גם אם לאחרונה הונפקה תעודת זהות בנקאית לכל אזרח, במטרה ליצור תחרות במתן אשראי, הרי שהפרשי הריביות בין המציעים השונים כמעט ולא קיימים. ההלוואות ניתנות בריביות רבוהות יחסית, של פריים+9%. הריביות על אשראי גם הן גבוהות מאוד.

מענק לעצמאיים? שבוע לפני פסח, שום דבר לא סגור

ממה שפורסם עד כה, המענק לעצמאיים, לכשיתנן, יהיה בסך של 65% מההכנסה החייבת החודשית בשנת 2018 עד לתקרה של 6,000 שקלים. החישוב ייערך על פי דו"ח המס האחרון שהוגש, קרי 2018. התנאי לקבל המענק הוא שההכנסות לא פחותות מ- 24,000 ולא עולות על 240,000 ש"ח והוגש דוח שנתי לשנת 2018. גיל הזכאות עמד תחילה על 28, אך הורד ל-20.

לצורך מבחן ההכנסות, בודקים גם את ההכנסה החייבת מכל המקורות, כולל הכנסות פטורות. ההכנסה המשותפת של שני בני הזוג מכל המקורות לא תעלה על 340,000 שקלים, כולל ההכנסה הפטורה.

ויש תנאי נוסף:  ייבדק המחזור העסקי של מרץ - אפריל 2020 למול מרץ אפריל 2019 וחייבת להיות הפחתה של לפחות 25% במחזור בין התקופות האלה. אם בתום חודש אפריל 2020 יתברר שההפחתה במחזור פחותה מ-25%,  יהיה חובה להחזיר את המענק, שכאמור, טרם שולם.

לראשונה בתולדות המדינה: מעל מיליון מובטלים בישראל, עשרות אלפים אבדו את עבודתם בנגב

לא רק העצמאיים עומדים בפני אסון, גם העובדים השכירים: מספר המובטלים בישראל חצה את קו המיליון איש והפניות לשירות התעסוקה נמשכות. על פי הערכות שונות, האבטלה בבאר שבע ובנגב גבוהה יותר מבמרכז הארץ - במצ שהיה קיים לפני מגפת הקורונה, אך החמירה מאוד עכשיו. עסקים רבים עבדו ''מהיד אל הפה'', שרדו את החודש, הצליחו לשלם משכורות במאמץ רב. 

פתרון ההוצאה לחופשה ללא תשלום טוב לטווח קצר בלבד: החשש הוא שכאשר יסתיים משבר הקורונה, עסקים רבים לא יוכלו לחדש את פעילותם ויכריזו על פשיטת רגל, שתגרור נפילתם של נותני שירותים ועובדים רבים. מהרגע שעסק פושט רגל, הוא נכנס להליך של פירוק, שיכול להימשך זמן רב, אשר רק בסופו העובדים יראו חלק מהזכויות שלהם: פדיון ימי חופשה וזכויות שונות. אם תשלום הפיצויים יועבר לידי הביטוח הלאומי, הם יראו תשלום חלקית מאוד בלבד מהזכויות שלהם. 

''העולם כפי שהכרנו לפני כמה חודשים - כבר לא קיים''

''העולם שהכרנו לפני כמה חודשים כבר לא קיים'', אומרת אורית, שעבדה בחברת תיירות - והוצאה לחל''ת. הוותק, הניסיון, שעות העבודה הרבות, הזמינות 24/7, לא עזרו לה שכהמעסיק הודיע לה כי היא יוצאת לחופשה ללא תשלום, ממנה ספק אם תחזור. ''הענף שלי במצב קשה. אין טיסות, אין נופשים, אם פעם הייתי מוכרת כרטיס טיסה מהרגע להרגע, היום כל זה נגמר. גם פה בבאר שבע אנשים היו מזמינים טיסה ספונטנית, כי היעדים הקרובים מאוד זולים: יוון, קפריסין, אפילו ללונדון וערים אחרות באירופה היו טיסות לואו-קוסט ואנשים יכלו לעשות להם כמה ימים של כיף. כל זה כבר לא קיים. אני מדברת עם חברים בניו-יורק והדמעות יורדות. המצב שם נורא. הברוחובות ריקים. אני מכירה את ניו יורק - ומעולם העיר לא הייתה במצב כזה''.

''אני מקווה שכאשר יחזירו את המשק לפעילות, לפחות תהיה תיירות בארץ, אבל זה נראה לי עוד רחוק. בתי מלון ואורחנים ספגו פגיעה קשה. מדברים על החזרה חלקית לשיגרה אחרי פסח, של אנשים מתחת לגיל 40. לי זה לא עוזר הרבה, אני כמעט בת 50. גם בעלי בחל''ת ויש לנו משכנתא כבדה וילדים לפרנס. אני חוששת שמעסיקים יעדיפו צעירים שלא יהיו בסגר כשיש התפרצות של מגפה''. 

מעגלי הפגיעה הכלכלית מתרחבים

כבר עתה ברור שלא רק פסח, אלא גם ימי הזיכרון והעצמאות לא יצויינו באירועים המוניים. המשבר פגע באמנים, עובדי במה ועוד. תחומי התיירות, המסעדנות, כל הפעילות התרבותית, תחומי הספא, הקוסמטיקה, הכל מושבת ולא ידוע מתי יחזור. מתחמי מסחר בבאר שבע ובנגב סגורים, למעט קצת שירותים חיוניים (סופרים ופארמים). בתי הקולנוע סגורים, בהם מתחמי הענק שנפתחו בשנים האחרונות בבאר שבע בהשקעות עתק.

גם התפיסה של לגור בבאר שבע ולעבוד במרכז או להיפך - כבר לא אקטואלית. שירותי הרכבות מושבתים, כמו גם בתחבורה הציבורית. גם אם המשק יחזור לפעילות חלקית אחרי פסח, אחרי חודשיים של סגר, מדובר על שיגרה עם מגבלות גיל. 

שיגרה? תוכנית היציאה מדברת על ''סגר מחזורי''

בבנק ישראל ובמשרד הבריאות מפנימים כי הקורונה ילווה אותנו עוד זמן רב, ייתכן בשנתיים הקרובות, אלא אם יימצאו חיסון או תרופה ומדברים על ''סגר מחזורי'', שיוטל על פי הצורך, אם תהיה עליה בתחלואה. הפעילות במשק תתנהל תוך הגבלות של ריחוק חברתי ואיסור התכנסות המונית, דוגמת מופעים, אירועי ספורט ועוד. 

המטרה היא למנוע הדבקה המונית, כזו שמערכת הבריאות בישראל לא תוכל להכיל וטיפול במגזרים בהם התחלואה תתברר כחריגה.


תגובות

End of content

No more pages to load