• 20 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צפו: ריק ועצוב בעיר העתיקה בב''ש

משבר הקורונה פגע גם בעיר העתיקה בב''ש. בימי שישי רגילים היא שוקקת חיים, הבוקר - מלבד חנויות שמכרו מוצרי מזון או פארמה - הכל סגור ואין כמעט אנשים

עיר ריקה (צילום: באדיבות דניאל כהן)

''אתה לא מאמין למה שאתה רואה: יום שישי והעיר העתיקה של באר שבע ריקה לגמרי'', מספר ראובן, שנסע להביא מחבר צנרת כדי לתקן דליפה בביתו. ''זה הכי קרוב אליי ולא יכולתי לתת לנזילה להימשך וגם אין בעלי מקצוע שהיו זמינים''. הימים שלפני פסח הם עמוסים בדרך כלל בעיר העתיקה, בין אם בבתי הקפה, מזנונים, דוכנים ועוד.

וידאו: העיר העתיקה ריקה (צילום: באדיבות דניאל כהן)
​​​​​​​


הפעילות התרבותית במקום פסקה, כפי שהדבר קורה בכל מקום אחר בארץ. מעט מאוד מקומות עדיין עובדים, בעיקר מי שיכולים לבצע שירותי משלוחים. ''למזלי הרע, נקלטתי בעבודה כמה ימים לפני שאסרו לקיים פעילות'', מספר לנו אילן, בן 45, שחיפש עבודה משך זמן  רב. ''הספקתי לעבוד אולי 3 ימים ואז באה ההוראה ושלחו אותי הביתה. אני לא יודע מה לעשות עכשיו, נפלתי בין הכסאות. אני מחפש בעיר העתיקה מישהו שאולי צריך עובד ביומית, אבל אין, הכל מת. אני לא יודע איך אנשים יקומו מזה. איך חנויות פה יתחילו מחדש. אני מפחד ממה שיהיה  אחרי פסח. אם לא יפתחו את המדינה אחרי פסח, אנשים פה יגיעו לפת לחם''. 

חזרה לשיגרה אחרי פסח? היקף ההדבקות בישראל גבוה מאוד

העיניים נשואות אל החודש הקרוב, שהוא ממש קריטי באשר לאפשרות להחזיר לפחות חלקים מהמשק לפעילות. החזרת המשק לשיגרה, תוך הגבלות, תלויה בכך שמסםר ההדבקות החדשות ביום תעמוד על כ-10, וכי תהיה הקפדה על בידוד חברתי. נכון להיות, כאשר העיר בני ברק הפכה למוקד הדבקה כמו יישובים רבים בהם לא הקפידו על הוראות משרד הבריאות, החזרה לשיגרה עדיין רחוקה וגובה מחיר כלכלי כבד. 

רק אתמול נפתחה האפשרות להירשם למענק לעצמאיים. מי שיקוו לקבל סכום שיעזור להם להחזיק את החודש - התבדו. מדובר בתשלומים בסכום נמוך. ככל הנראה, החזרה לשיגרה תהיה קודם בענפים חיוניים, אך לא בענפים כמו בידור ובילוי וספק עד כמה הקניונים יחדשו פעילות מלאה, כאשר קצב התחלואה ממשיך להיות גבוה. אפשרות שניה היא להטיל סגרים על מוקדי הדבקה, שהוא צעד קשה ציבורית ופוליטית.

תחלואה גבוהה במגזר או בקרב ציבור מסויים, גם אם הכלל שמר על ההוראות, עלולה להביא לקריסת מערכת הבריאות.

תגובות

End of content

No more pages to load