• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האבטלה בב''ש זינקה ב-400%: כל עובד חמישי מובטל

נתוני שירות התעסוקה לסיכום חודש מרץ חושפים את מכת האבטלה בדרום: 21.4% בבאר שבע, 33.4% ברהט

תור המובטלים הולך ומתארך (הדמיה: Image by aykapog from Pixabay)

זינוק חד באבטלה בבאר שבע ובנגב: מנתוני שירות התעסוקה עולה כי האבטלה בבאר שבע זינקה ביותר מ-400 אחוזים ועומדת על 21.4%. ברהט האבטלה עלתה בכ-300% ועומדת על 30.6%. הפעם, בתל אביב המצב לא יותר טוב ובעיר ללא הפסקה האבטלה עומדת על 21.3%. 

''אני יודע שאנשים בינתיים קונים, כי נשאר להם קצת כסף מהחודש של שעבר, אבל אם המשק לא יחזור לעבודה מלאה אחרי פסח - אנחנו בצרות'', אומר לנו בעל מאפייה. ''אנשים פשוט מגהצים את כרטיסי האשראי והצרות יבואו אחרי החג''.  לפני משבר הקורונה, האבטלה בבאר שבע הייתה הגבוהה בין הערים הגדולות ועמדה על כ-4.8 עד 4.9%.

בטרם המשבר, באר שבע הובילה, מבין הערים הגדולות בהיקף העסקים בסכנת סגירה. כעת, אם המשק יוחזר בהדרגתיות לפעילות אחרי חול המועד פסח, לא ידוע כמה עסקים ישרדו. ''הרבה אנשים לקחו הלוואות חוץ בנקאיות כדי לממן את העסקים, לסחוב מחודש לחודש. אבל יש כאלה שפנו לשוק האפור וחייבים מאות אלפים'', אומר לנו בעל עסק בחל''ת, שהחנות שלו בעיר העתיקה סגורה מאז תחילת המשבר. ''אנשים מתחילים לתפוס את המכה. זה לא חופש, זה אסון. אמרו שאין חשבונות החודש? הכל ירד, רק המענק לעצמאיים לא הגיע. ביררתי: זה לא 6,000 שקלים כמו שאמר נתניהו - במקרה שלי זה משה כמו 2,000 שקלים. אנשים בבאר שבע חוששים לספר מה קורה, כי זאת עיר קטנה וכולם מכירים את כולם. אנשים פה מינפו את עצמם בהלוואות, קיוו שיהיה טוב. בחודש הבא תבוא המכה''.

עם זאת, אין בבאר שבע התארגנות מצד עצמאיים ועוסקים מורשים ופטורים. מרבית ההארגנויות הן במרכז והעיר באר שבע לא כל כך מעניינת אותם. בסופו של דבר, בבאר שבע, כל אחד עם עצמו והצרות שלו. ''הכל דיבורים. אין הלוואות, המדינה לא מוציאה שקל, אני תקוע עם מלאי וחובות, דחו לנו תשלומים, כולה לעוד חודש. אני לא יודע אם עוד חודש יהיו לקוחות. אם אני לא פותח אחרי פסח, הלך עליי''.

גם האופטימיים שבבעלי העסקים מודעים לעובדה שייקח חודשים ארוכים להחזיר את העניינים לקדמותם. בשירות התעסוקה חוששים כי רבים מהעובדים שהותאו לחופשה ללא תשלום לא יוחזרו לעבודתם אם ההגבלות יימשכו. בממשלה חרדים מהעובדה כי חג הפסח, שיחול השבוע, יביא לעלייה בתחלואה אם תושבים לא יקפידו על הריחוק ויערכו מפגשים משפחתיים שעלולים להסתיים בהדבקה המונית.

נכון להיום, אין לממשלה ממש מתווה יציאה מהמשבר וככל שמצב זה יימשך, כך תעמיק הפגיעה במשק, עד שהיא תגיע לנקודת האל-חזור. אם 2019 הייתה שנה אבודה ברשויות המקומיות בשל השתיוק הפוליטי, 2020 עלולה להסתמן כשנת אסון כלכלי. הדרך היחידה היא סיוע מסיבי לעסקים. במשרד לביטחון פנים מודעים לעובדה שקריסת עסקים בהיקף מידה גדול עלול לגרום לגל אלימות והפרות סדר כמותו לא ידעה ישראל. 


תגובות

End of content

No more pages to load