• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זעקת העצמאים: ''שכחו אותנו, אנחנו בדרך לקריסה''

מאות עצמאים מהנגב השתתפו היום בהפגנה בקריית הממשלה בירושלים - במחאה על היעדר סיוע ממשלתי, המוביל לקריסת עסקים קטנים ובינוניים ולגל פיטורים ופשיטות רגל

תלוי מחוט - כך מרגישים העצמאים בימים אלה (צילום: אביב קופל)

כשבובת עצמאי תלויה מצווארה על חבל, השתתפו הבוקר מאות עצמאים מבאר שבע בהפגנת מחאה המשותפת לארגונים שונים של עצמאים, בעלי עסקים קטנים ועובדי פרילאנס, בקריית הממשלה בי''ם. מאז פרץ משבר הקורונה עלתה האבטלה בבאר שבע ב-400% - מ-5% ערב המשבר (נתון גבוה כשלעצמו), לכ-21% (נכון לסוף חודש מרץ). הנתון אינו כולל כמובן את אותם עצמאיים קטנים, עובדי פרילאנס ובעלי עסקים קטנים קטנים ובינונייים, שנאלצו לסגור.

וידאו: הפגנת העצמאים (צילום: אביב קופל)
​​​​​​​


למרות הצהרות ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר היוצא, משה כחלון, כי עשרות מיליארדי שקלים הושקעו בסיוע לעצמאים, המציאות בשטח אחרת לגמרי: הבנקים אינם מוכנים להגדיל אשראי, המדינה אמנם נותנת ערבות חלקית, אך ההלוואות, אם הן מאושרות, ניתנות בריביות גבוהות מאוד, המגיעות לכ-13 אחוזים. החשש בבאר שבע הוא כי אם הסגר יימשך, יהיה בעיר גל של פשיטות רגל. ''אין לי כבר מהיכן להביא כסף לתשלום ההוצאות: שכר דירה, מקדמות,הארנונה אמנם נדחתה, אך לא בוטלה'', סיפר הבוקר בעל עסק, שהחנו שלו בבאר שבע סגורה מאז התחיל משבר הקורונה. ''אין עזרה, הכל סיפורים, אין עם מי לדבר. מילאתי את הבקשה למענק לעצמאים ונמצאתי זכאי למשהו כמו 2,000 שקלים. על הלוואה לא היה מה לדבר. אני עוד במצב טוב: יש לי חברים שבשביל להציל את העסק לקחו הלוואות בשוק האפור ושם אין לא רחמים ולא התחשבות. אם אחרי החג לא תתחדש הפעילות - העיר הזו תקרוס''.

אביב קופל, מאביב & לירז, שהשתתף בהפגנה, מפיק, בעלי מתחם אירועים ומלון בוטיק בעיר העתיקה, הוא בין האנשים שמצאו עצמם מושבת בעל כורחו. ''יש פה בעיה. בעלי עסקים לא יכולים להמשיך לשלם חשבונות, יש מי שהגיעו לפת לחם ואין להם אוכל לחג. יש מי שההורים עזרו להם - ועכשיו גם להורים אין''. בהפגנה נטלו חלק גם אנשי תנועת השולמנים.


תגובות

End of content

No more pages to load