• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר הקורונה: עליה חדה בתלונות על אלימות במשפחה בחברה הבדואית

בדיוני הוועדה המיוחדת לענייני רווחה ועבודה בכנסת הוצגו נתונים קשים על תחום הרווחה, בהם מחסור בכוח אדם בגלל עובדים סוציאליים שהוצאו לחל''ת

(צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

משבר הקורונה: בין התוצאות הקשות של הסגר שהוטל על תושבי ישראל, תוך השבתה המתבררת כהרסנית של מקומות העבודה עולה כי יש עליה חדה בתלונות על אלימות במשפחה בחברה הבדואית בנגב - כך עולה מדיוני הוועדה המיוחדת לענייני רווחה ועבודה בכנסת בראשות ח"כ עאיידה תומא סלימאן ,אשר דנה היום, שני, בנושא  אלימות במשפחה בעת משבר הקורונה.

טל יוגב מהרשות לביטחון קהילתי במשרד לביטחון פנים סיפר: "חלה עליה בתלונות על אלימות במשפחה בישובים הבדואים בחודש  מרץ השנה לעומת מרץ אשתקד לדוגמה , ברהט התקבלו 40 תלונות לעומת 24 בשנה שעברה יש יישובים בהם חלה עליה של מעל 100 אחוז בתלונות''.

ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן מסר לכתבנו: "ישנה עלייה של אלימות במשפחה בתקופה זו בכל המדינה ואנו חלק ממנה ראשית המצב הסוציו אקונומי ברהט הוא יחסית נמוך. בחודש מרץ ותחילת אפריל מקרי האלימות בתוך המשפחה עלו בגלל כמה מרכיבים. רוב תושבי רהט הם שכירים ולא עצמאים. אותם שכירים ייתכן שהמפעל שעבדו בו נסגר בגלל המצב או כל מקום עבודה אחר הם נאלצים לשבת בבית. בבית עצמו ישנם בין 5 ל-7 ילדים. יש לחץ ומתח בתוך המשפחה תוסיף לזה את הפחד מהקורונה וכל זה מגביר אלימות. אנחנו מטפלים בנושא באמצעות מחלקת הרווחה שלנו''.

ועוד מהנתונים שנחשפו במהלך הישיבה:

מנהלת היחידה למניעת פגיעה בילדים במשרד החינוך איריס בן יעקב אמרה: ''43,992 פניות מצוקה של תלמידים התקבלו מאז פרוץ המשבר ,מתוכן 7,186 פניות בנושא קשיים במשפחה''.

ראש מדור נפגעי עבירה במשטרת ישראל איילת אורנשטיין, ציינה כי בהשוואה בין חודש מרץ 2020 לחודש מרץ אשתקד עולה כי חלה עלייה של 16% בתלונות על עבירות אלימות במשפחה.

יו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן: "בדרך כלל נשים עוברות אלימות בזמן משברים ציבוריים ונוטות להדחיק את התלונות, בין היתר כי חוששות לצאת אל מחוץ לבית. בנוסך,הקורבנות לא מוצאים מהבית מה שנהוג בדרך כלל בשגרה. האלימות בין כותלי הבתים עלולה לגאות עוד ועוד. המדינה נכנסה למשבר הזה לא מוכנה בכל התחומים. קבלת שרותי רווחה הפכה ללוקסוס. יש להחזיר מיד לעבודה כאלף עובדים סוציאלים שהוצאו לחופשה ואף לתגבר את הכוחות. יש לפרסם את דרכי הגישה למרכזי הסיוע וקווי החירום בכל השפות. בלתי מתקבל על הדעת שהנחיות בזמן חירום לא מתורגמות מיד לשפות נוספות חוץ מעברית אלא לאחר כמה ימים .שוחחתי בנושאים אלה עם שר הרווחה אופיר אקוניס שהבטיח לטפל מיד."

סמנכ''לית משרד הרווחה והעבודה איריס פלורנטין: "כל היחידות שמטפלות באלימות עובדות באופן מלא או מהבית ,או ביחידות עצמן מרחוק. המקלטים לנשים מוכות עובדים באופן מלא."

המשנה למנכ"ל המשרד לביטחון פנים אליעזר רוזנבאום: "חברות האבטחה יאספו נשקים ולא ישאירו אותם אצל עובדים שיצאו לחל"ת או סיימו את עבודתם''

ח"כ פנינה תמנו-שטה קראה לחייב מורים לבצע שיחות פרטיות עם כל תלמיד ותלמיד.עוד ציינה כי יש להסב מלוניות למקלטי חירום לנפגעי עבירות אלימות במשפחה.

ח"כ איימן עודה: "בשלטון נמצאים גברים עשירים ופריביולגים שלא מבינים על מה אנחנו מדברים הם לא הגיעו מעוני ולא מבינים מה זה כשאין כסף לתת לילדים ולאיזה מצוקה גורם משבר כלכלי קשה זה. פה קבור הכלב. אנשים פונים אלי ומעידים שאין להם כסף לאכול במקום לדבר על טייקונים צריך להעביר כסף לשכבות החלשות''.


תגובות

End of content

No more pages to load