• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מסתכנים בקורונה, בשביל למשוך את הקצבה

תורים ארוכים וצפופים מחוץ לבנקים וסניפי דואר בב''ש, ביום תשלום קצבת האבטלה. ''סכנת נפשות, אבל אין ברירה'', אומרת אישה שעמדה בתור וניסתה לשמור על עצמה

תור מחוץ לבנק בעיר העתיקה (צילום: קובי ביטון / באר שבע ביחד)

הרוב בלי מסכות, בלי כפפות, עומדים בצפיפות בתור לבנק, במה שנראה כמתכון בדוק להדבקות: תמונות מקוממות מהעיר העתיקה, הבוקר - כשעשרות אנשים מצטופפים בכניסה לבנק מזרחי. בתוך הבנק, מקפידים על המצאות מספר תקני של לקוחות בו בעת ועל ריחוק חברתי. היום, ה-13 בחודש, נכנסות קצבאות האבטלה. מקבלי קצבאות רבים ממהרים למשוך את הסכום כולו, על מנת לחסוך בעמלות משיכה ומכיוון שהם צריכים לשלם חובות שונות.

וידאו: תור בכניסה לבנק בעיר העתיקה בבאר שבע (צילום: קובי ביטון / באר שבע ביחד)
​​​​​​​


התור חוזר על עצמו מדי חודש והפעם, מתארך יותר בשל אלפים שאבדו את פרנסתם בבאר שבע, בגלל משבר הקורונה. תורים דומים נצפו הבוקר בדואר המרכזי ובדואר בעיר העתיקה. ''אנשים לא מעניין אותם הקורונה, מעניין אותם הקצבה - זאת ממש סכנת נפשות'', אומרת מרים, שלקחה מונית משכונה ה', לעיר העתיקה, כדי לשמוך את הקצבה. ''באוטובוס אני מפחד להידבק ובמונית אני נוסעת עם מסכה וכפפות. המסכות יקרות, בשבילי להוציא 40 שקלים על מסכה זה הרבה כסף ובימים הראשונים הייתי הולכת עם סמרטוט. אנשים לא קולטים שזו סכנת נפשות לעמוד צמודים''.

מאתמול, ראשון, חלה חובה על ל מי שיוצא מפתח ביתו לחבוש מסכה, בין אם תקנית או בין אם מאולתרת, על פי הנחיות משרד הבריאות. בניגוד למדינות אחרות, טורקיה למשל, אזרחי ישראל צריכים לרכוש את המסכות מכיסם - והמחיר אינו מפוקח. מחירן של המסכות החד פעמיות בארצות הברית, למשל, עומד על כשקל למסכה. במרכולים בבאר שבע 4 מסכות חד פעמיות נמכרות במחירים של כ-15 עד 20 שקלים. מסכות עם שסתום, מסוג N95, נמכרות ב-35 עד 50 שקלים.לשם השוואה, מסכה מסיבית, עם פילטרים להלחפה עלה בארצות הברית כ-35 שקלים ופילטר - מעט פחות משקל. 

''באים אליי כל מיני צעירים ומנסים למכור לי סטוקים של מסכות תוצרת סין, שאיש אינו יודע כמה הן טובות'', מספר בעל עסק בבאר שבע. ''אני עסק שעובד כחוק, עובד מול ספקים מסודרים ורק עם קבלות. אני יודע שאני יכול לקנות ממנו יחידה בשקל ולמכור ב-50 ואנשים יקנו, אבל פה מדובר בבריאות, בסכנת נפשות. יש לי פה מסכות פשוטות, מוכר אותן בשקל, לא מרוויח עליהן, אין ברכה בכסף שתשיג מניצול מצוקה. אף אחד לא קונה מהחאפרים. לי יש ספק וגם ווידאתי מולו שהמסכות האלה טובות. בחנות אני עם מסכה וכפפות, פעם בחצי שעה אני עובר עם מטלית ומחטא את המשטחים, שוטף יותר את הרצפה, העובדים שלי גם עם מסכות''. 

תגובות

End of content

No more pages to load