• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''ישראל תגיע לקריסה כלכלית'': המעסיקים מתריעים מפני המשך הסגר

על רקע הכוונה להטיל עוצר ממחר ועד יום ראשון והצהרת מפקד פיקוד העורף כי משבר הקורונה ילווה את ישראל לפחות שנה, נשיאות המעסיקים והעסקים, ביחד עם 100 בכירים במשק מתריעים מפני קריסתה הכלכלית של ישראל

הכלכלה בקריסה (צילום: דני בלר)

נשיאות המעסיקים והעסקים, המייצגים 85% מהמועסקים במגזר העסקי יחד עם 100 מבכירי המשק האקדמיה והרפואה, בקריאה לראש הממשלה: לחזור לפעילות הדרגתית מיד אחרי פסח, או שישראל תגיע לקריסה כלכלית. היקף האבטלה הממוצע בישראל עולה על 25%. בבאר שבע אמנם הנתון הרשמי מדבר על אבטלה של 21%, אך הוא אינו כולל עצמאים ועובדי פרילאנס, עובדים יומיים ועובדים בקבלנות, שהם שקופים למערכת.

במודעה המתפרסמת היום בעיתונים הכלכליים פונים נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר, נשיא איגוד לשכות המסחר, עו״ד אוריאל לין ומזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, המרכיבים את נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל המייצגת 85% מהמועסקים במגזר העסקי, יחד עם כ-100 מבכירי נשות ואנשי עסקים, אקדמיה ורפואה לרה״מ ודורשים להגדיל את היקף הפעילות במשק מיד לאחר הפסח ל-50% ומידי שבוע להרחיב בהתאם למגמת השיפור בהתפשטות הנגיף, עד לכדי הפעלה מלאה של המשק. 

בנוסף, דורשים ראשי הנשיאות להרחיב את מערך הבדיקות, להוסיף אמצעי אבחון ולהעביר את כל האוכלוסיות הנמצאות בסיכון, או שאותרו כבעלי תסמינים, בדיקות לגילוי נגיף הקורונה

בין החותמים על המכתב: אלוף (מיל') איציק בן ישראל, מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל אסם לשעבר דן פרופר, יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר יאיר סרוסי, סגנית נשיאת התאחדות התעשיינים וחברת הכנסת לשעבר איילת נחמיאס ורבין, מנכ"ל קבוצת תנובה אייל מליס, מנכ״ל בית ההשקעות תמיר פישמן, ועוד.

מישהו בממשלה מקשיב? המשבר הפוליטי עלול להוביל לבחירות ביולי או אוגוסט

ישראל נמצאת במצב חירום, אך הפוליטיקאים בשלהם: נתניהו וגנץ אינם מצליחים להסכים על הקמת ממשלה, גם לא ממשלת חירום לאומית. נכון להיום, שני, האפשרות למערכת בחירות רביעית, בחודשים יולי או אוגוסט, אינה נראית כל כך דימיונית. מצידו של גנץ, מדובר בהימור גדול. נתניהו הצליח לפצל את כחול לבן, כמו שהוא פורר את מפלגת העבודה. מצד שני, נתניהו יילך לבחירות כשישראל במשבר כלכלי חסר תקדים ואיש אינו יכול לנבא אם ביולי ישראל תהיה מאחורי המגפה - או בעיצומו של גל תחלואה שני. 

אם מישהו דיבר לפני כמה ימים על התחלה של חזרה לשיגרה מיד אחרי המימונה, היקפי התחלואה בישראל הם כאלה שלא יאפשרו לחדש את הפעילות העסקית. ניתן אמנם למפות את האיזורים בהם התחלואה הגבוהה, אך לא ניתן להגביל את התושבים, לפחות לא לאורך זמן, כך שמי שיקבעו את משך ההגבלות בישראל לא יהיו אותם יישובים שמצייתים להוראות, אלא דווקא אתם מקומות בהם לא מקפידים.

הלוואות? סיוע? מענקים? הכל דיבורים

ראש הממשלה ושר האוצר מסרו הצהרות דרמטיות על סיוע רחב היקף וחסר תקדים לעסקים קטנים ולעצמאיים, בסך עשרות מליארדי שקלים. ברי, מבאר שבע, מספר לנו: ''אני מרוויח כ-6,500 שקלים לחודש, כגרפיקאי פרילאנס. מאז שהתחיל משבר הקורונה אין לי עבודה, אין כמעט פרסום, אין פרוייקטים. ירדתי להכנסה 0. לפני כמה ימים קיבלתי את המענק לעצמאים: 3,700 שקלים. אני עובד מהבית: הארנונה ירדה, הוראות הקבע לביטוח הלאומי, לקופת החולים, לרואה חשבון, חשמל, טלפון, אינטרנט, תשלום בעבור שימוש בתוכנות - הכל נגבה. אני משלם גם שכר דירה ובעל הנכס לא מוכן לוותר על שקל. בחודש טוב אני מצליח לצוף, החודש הבנק כבר החזיר לי צ'ק אחד''.

''אני לא עומד בקריטריונים של הלוואה בערבות מדינה. אני קטן מדי. ניסיתי למלא את הטפסים, זה בלתי אפשרי. בסופו של דבר, זה אני מול הבנק והדרך היחידה לקבל הלוואת גישור זה לקחת הלוואה חוץ בנקאית, דרך אשראי, בריבית של פריים פלוס 9 או 11 אחוזים. זה שוד. מה שנשאר לי זה לחזור לבית של אימא שלי, אבל היא בעצמה בקושי מתקיימת''.

''לפני שנה עוד חשבתי לקחת משרד בעיר העתיקה ולהעסיק עוזר. אפילו קיניתי רכב קטן יד שניה. השבוע אני מוכר את הרכב, זה ייתן לי כמה אלפי שקלים לצוף. בחודש הבא, אם לא חוזרים, אני בבעיה מאוד קשה'. 

תגובות

End of content

No more pages to load