• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זה יעזור? בעקבות הקורונה, עסקים יקבלו הנחה של 25% בארנונה

בשורה? אושרה הנחה בגובה של 25% בתשלום הארנונה לעסקים עד לסוף שנת 2020, אך ארגוני העצמאים קובלים: ''העסקים סגורים, מהיכן נגייס את הכסף לתשלום?''

עסק סגור בב''ש (צילום: דני בלר)

במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם נגיף הקורונה, גובש מתווה ע"י משרד הפנים, משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה ומרכז השלטון המקומי, לפיו תינתן הנחה בגובה של 25% בתשלום הארנונה לעסקים עד לסוף שנת 2020, המשקפת 3 חודשי פטור מתשלום - כך נמסר בהודעה משותפת של משרד האוצר, משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה ומרכז שלטון המקומי.

ההנחה מגיעה על רקע ביקורת קשה מצד ארגוני העצמאים, המזהירים מפני קריסה - ונתוני האבטלה הקשים: האבטלה בישראל עומדת כרגע על יותר מ-26% ועולה חשש כי כ-400,000 מתוך כמיליון מובטלים שהוצאו לחל''ת יפוטרו בסופו של דבר, בעקבות סגירתם של עסקים. לעת עתה, לא ברור מתי, אם בכלל, יוחזרו לפעילות ענפי המסחר הזעיר והחנויות הקניונים.

בעקבות הוראות משרד הבריאות והתקנות לשעת חירום, עסקים שאינם מוגדרים חיוניים סגורים מזה כמעט חודשיים. עם זאת, החיובים בגין שכירות, ארנונה, מקדמות ועוד - נגבים. ארגוני העצמאיים (ה''שולמנים'' ו''התאחדות העצמאים'') גורסים כי אין לגבות ארנונה

מהנאמר בהודעה עולה כי הנחת הארנונה תינתן למגזר העסקי, בין היתר, למשרדים, שירותים ומסחר, לתעשייה, לבתי מלאכה, לבתי מלון, לחניונים ועוד. לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב גבוה במיוחד על סך 2.8 מיליארד ₪ לצורך שיפוי הרשויות המקומיות בגין אובדן הכנסה זה. שני  שליש מהתקציב - 1.7 מיליארד ₪ - יועבר לרשויות המקומיות כבר במהלך חודש אפריל.

''המתווה הוא פרי עבודה משותפת של צוות ייעודי לנושא שהורכב מגורמי מקצוע מכלל הגופים. שר הפנים אריה דרעי יחתום על התקנות לאחר שאלה יופצו להערות הציבור'', נמסר.

הטיפול בפסולת הוא מהנושאים התקציביים המרכזיים בהוצאות הרשויות המקומיות. משום כך, נרתם המשרד להגנת הסביבה לסייע לאור התקופה בתקצוב הרשויות ובפעולתן החיונית בתחום הפסולת. מהלך זה דורש הסדרה משפטית.

בנוסף לעלייה בהיקפי הפסולת הביתית ביחס לשגרה, ברשויות מקומיות רבות חל גם גידול בהוצאות השוטפות בנושא הפסולת - הן בעלויות ההובלה, הן בעלויות האיסוף והטיפול והן בעלויות מנהליות שונות. המגבלות שהוטלו על כלל ענפי המשק והירידה בפעילות המשקית, הובילו להתייקרות בעלות הטיפול בפסולת ביתית. לשם כך, יקצה המשרד להגנת הסביבה כ-150 מיליון שקל לכ-200 רשויות מקומיות הזכאיות לקבל מענקי איזון ושהכנסתן נפגעה.

''ההסכם שהובילו שרי הפנים והאוצר עם יו"ר מרכז השלטון המקומי משקף את רצונה של הממשלה ושל ראשי הרשויות המקומיות לסייע לעסקים בהתמודדות עם הקשיים התקציביים אליהם נקלעו בתקופה האחרונה. מתוך תחושת שליחות ציבורית ובשל הרצון לסייע לממשלה בפתרון המשבר, התגייסו ראשי הרשויות האיתנות ונטולות המענק והסכימו לשאת על עצמם בממוצע כ -5% מתוך סך השיפוי לעסקים בעוד יתרת הסכום תועבר לרשויות המקומיות על ידי משרד הפנים''.

''סיכום זה מגיע בהמשך להנחיית שר הפנים דרעי שאפשרה לרשויות לקבוע הסדרי תשלום אשר דוחים את תשלומי הארנונה ל-1/5. במסגרת הסיכום שהושג אתמול הוחלט כי תישלח הנחיה מעודכנת לרשויות, לפיה יתאפשר להן לדחות לעסקים את תשלומי הארנונה למחצית השנייה של שנת 2020 ולאפשר להם הסדרי תשלום מקלים אשר יעלו בהדרגה מה - 1/7 ועד סוף השנה'', נמסר.

ארגוני העצמאיים, מצידם, קובלים כי ה-1 במאי קרוב מאוד וכי נכון להיום, אין צפי לחזרתם של עסקים רבים רבים, שלא הוגדרו חיוניים. תלונה נוספת המועלית על ידם - היא הקשוי לקבל סיוע בצורה של הלוואות בערבות מדינה ועל גביעית ריבית גבוהה בהלוואות שכן ניתנות.

שר האוצר, משה כחלון: "צעד זה מצטרף למספר רב של צעדים שגובשו במשרד האוצר במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית, זאת במטרה להקל על העסקים ולסייע בידם לצלוח את המשבר הנוכחי. בתקופה זו, תפקידנו לתת מענה רחב ככל הניתן לסייע בידם במטרה שהמשק הישראלי ישוב לאיתנותו מיד עם תום המשבר."

שר הפנים, אריה דרעי: "אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאד ועשינו כל מאמץ לסייע לרשויות המקומיות ובעיקר לבעלי העסקים, ערב חג הפסח. הסיוע יקל על המצוקה התזרימית שלהם ויבטיח את הרציפות במתן השירותים החיוניים לתושבים בשעת משבר זו. אני מאחל פסח כשר ושמח לכל עם ישראל, המתגלה במלוא תפארתו ומפגין ערבות הדדית בימים קשים אלה."

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "המשרד להגנת הסביבה איננו יכול להישאר אדיש לקשיים שפוקדים כרגע את המשק הישראלי ואת הרשויות המקומיות, ולכן קיבלנו החלטה תקדימית להקצות סיוע משמעותי בהיקף של 150 מיליון שקל לטובת הטיפול בפסולת ברשויות המקומיות, ועל ידי כך, לאפשר מהלך של ביטול ארנונה עסקית לשלושה חודשים כדי לעזור למשק להתאושש ממשבר הקורונה. בצעד זה, המשרד מחזיר לשלטון המקומי את מלוא ההיקף של היטל ההטמנה שישולם לקרן הניקיון בארבעת חודשי המשבר (ממארס ועד יוני); מבטיח המשך סדיר של השירותים לטיפול בפסולת בשלטון מקומי; ונרתם לסייע באופן עקיף לכלל העסקים במדינת ישראל".

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס: "אני מברך על המתווה שהושג יחד עם שר הפנים ושר האוצר לתמיכה בעסקים ותוך שמירה על היציבות הכלכלית של הרשויות. העסקים הם מנוע צמיחה משמעותי ברשויות ואנחנו פועלים לסייע להם ככל שניתן. ההנחות המצטברות לפטור של 3 חודשים מארנונה משמעותיות מאוד לבעלי עסקים בתקופה זו והשיפוי שניתן לרשויות מהמדינה יאפשר לנו להמשיך לתת את השירותים הטובים ביותר לתושבים."


תגובות

End of content

No more pages to load