• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הקלות מבלבלות: בלי קניונים, עם מעט מסחר ובלי להתרחק יותר מ-100 מ'

על רקע הסכנה למשבר כלכלי עמוק וקריסת עסקים קטנים, נתניהו הודיע הערב על השלב הראשון של ההקלות. מה מותר, מה אסור ומי בכל זאת יישאר בבית?

ראש הממשלה, בהצהרה הערב (צילום: תקשורת ראש הממשלה)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

אסור קניונים, מותר להגיע למשכן הכנסת וגם להתפלל במניין בלבד, מחוץ למבנה בלבד ועל פי ההנחיות: השלב הראשון של ההקלות יוצא לדרך, בכפוף לאישור הכנסת במהלך הלילה. 

ההקלות הן בערבון מוגבל: אם תהיה עליה בתחלואה, ישראל תחזור לסגרים. על פי ההודעה של ראש הממשלה, של מנכ''ל משרד הבריאות ומנכ''ל משרד האוצר, שנמסרה ההערב, המשק חוזר לפעילות חלקית, שתיבחן במהלך שבועיים, שאחריהן תיעשה בחינה בדרך להקלות נוספות או החמרות.

וידאו: הצהרת ראש הממשלה ומנכ''לי משרד הבריאות והאוצר (צילום: תקשורת משרד ראש הממשלה)


עיקרי ההקלות ממחר: התעשייה וההיי-טק חוזרים לפעילות תחת הגבלות. חנויות חשמל, אופטיקה, תקשורת ומחשבים ייפתחו - הקניונים יישארו סגורים. הכניסה אליהן תותנה ברישום לקוחות, מדידת חום ותוגבל לשני לקוחות בחנות ששטחה עד 100 מ''ר ובמחיצה בין הלקוח למוכר. עובדים עם מחלות רקע ובני יותר מ-67 ייצטרכו להמשיך להישאר בבתיהם והממשלה תחפש עבורם מענה לפרנסתם.

החינוך המיוחד יחזור לעבוד בקבוצות של שלושה תלמידים. תותר תפילה של עד 10 בני אדם במרחב ציבורי בלבד.  פעילות ספורט בזוגות קבועים תותר במרחק של עד 500 מטרים מהבית. משפחתונים יופעלו תחת הגבלות, עם מטפל קבוע.

רשימת הפעילויות המותרות (מקור: משרד הבריאות)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן הערב הצהרה לקראת הקלות בסגר שיחלו ממחר (ראשון) בבוקר, כאשר ברקע המחלוקות הגדולות בין משרד האוצר לבריאות בקשר לחזרה לשיגרה. ארגוני העצמאים מתריעים כי עסקים רבים, בהם עסקים בפריפריה עלולים להתרסק - וכי עד שהממשלה תחליט להשיב את הפעילות הכלכלית - הכלכלה הישראלית תתרסק לגמרי. 

​​​​​​​נתניהו ציין כי ישראל מדורגת גבוה מאוד בקרב מדינות ה-OECD בהצלחת ההתמודדות עם הנגיף. "יש עוד מה לתקן ואנחנו משתכללים ומשתפרים תוך כדי תנועה. הצעדים שנקטנו עד עתה הוכיחו את עצמם .התוצאות הטובות מאפשרות לנו להתחיל לעשות מעדים בכוון ההקלה".

"ממחר אנחנו משחררים את המרחב האישי והכלכלי נעלה את שיעור העובדים לממוצע של 30%. נאפשר פתיחה של חנויות במרחב ציבורי פתוח''. עם זאת, מדובר בפתיחה מוגבלת לכמה ענפים בלבד: מסעדות, בתי קפה, חנויות הלבשה והנעלה יישארו סגורות.

לגבי מערכת החינוך: "מחזירים את החינוך המיוחד ללימודים בקבוצות של עד 3 ילדים. המשפחתונים גם יפתחו". פעילות ספורטיבית."נאפשר עשיית ספורט בזוגות, במרחק של עד 500 מטרים מהבית'' תפילות: ''ותפילות  מחוץ למבנים במניין של 10 אנשים תחת הגבלות. מרחק"

בתי אבות: נתניהו ציין כי "פרופ' גמזו יציג לי תוכנית מפורטת לבתי אבות,מחויבים לשמור על המבוגרים''. עם זאת, נתניהו הזהיר כי "במידה ותהיה התפרצות נוספת של הקורונה ניאלץ ללכת אחורה''.

ראש הממשלה התייחס לחלק הפוליטי להתקדמות בשיחות בינו לבין גנץ ואמר: "אני משקיע מאמצים גדולים כדי שתקום ממשלת חירום לאומית. אני ממשיך במאמצים להקמת ממשלת חירום לאומית שהמדינה זקוקה לה. אין מי שרוצה בזה יותר ממני. ראיתי את נגיף הקורונה דוהר אלינו ואני יודע שהוא לא יעזוב אותנו בקרוב. לכן צריך ממשלה רחבה ויציבה ואני עובד סביב השעון כדי להילחם בקורונה ואני רואה בממשלת חירום חלק הכרחי לניצחון במלחמה הזאת. זאת הסיבה שהסכמתי לבקש עם גנץ את הארכת המנדט שלו. כל השאר זה ספין.

נכון להערב, למרות הקריאה, התחושה היא כי ישראל עלולה ללכת למערכת בחירות רביעית. עיקר הפערים בין גנץ לנתניהו נסובים סביב אותם נושאים בהם נתניהו אינו מוכן להתפשר, לרבות פסקת ההתבגרות, שלא תאפשר לבג''צ לפסול את כהונת נתניהו, במקרה שיוגשו עתירות כנגדו. גנץ, מצידו, מאיים לקדם חקיקה בנושא, אם לא תוקם ממשלת אחדות או חירום. לשני האישים לא נותר הרבה זמן להגיע להסכמות - או ללכת לבחירות בתחילת אוגוסט, כשישראל שרויה במשבר כלכלי אולי החמור בתולדותיה. למרות הסקרים המחמיאים לנתניהו, הוא חושש ממצב של כמעט 27 אחוזי אבטלה ומשבר כלכלי שלא ייפתר בקרוב.

נתניהו פנה לאזרחי ישראל הערבים לקראת חג הרמאדן: "סעדו ברמדאן רק עם המשפחה הגרעינית''. הדברים באים על רקע העליה הדרמטית בתחלואה ביישובים דיר אל אסד ובועיינא הסמוך. ככל הנראה, המקור לתחלואה הוא במשגיח כשרות שהגיעו למשחטה בדיר אל אסד.

וידאו: סרטון של משרד הבריאות לקראת חג הרמאדון - ''בחג נשארים בבית'' (צילום: משרד הבריאות)


ארועי ימי הזיכרון והעצמאות יהיו השנה בבתים הפרטים, אמר נתניהו.  בדיונים שנערכו הערב לעתה האפשרות להכריז על עוצר בימי הזיכרון ויום העצמאות.

מנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד, אמר: "העסקים יצטרכו לבקר את עצמם, התו הסגול לא ייבדק על ידי הממשלה. אם לא תהיה הקפדה - נצטרך לחזור לסגר נוסף"מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד: "הערב - השלב הראשון בפתיחת המשק, חוזרים לעבודה בצל הקורונה. התעשייה, הייצור והשירותים חוזרים לעבודה של 30% מהעובדים".

תגובות

End of content

No more pages to load