• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נחתם ההסכם בדרך לממשלת ''חצי-חצי'', בחירות בעוד 3 שנים

3 חודשים אל תוך המשבר החמור ביותר שידעה ישראל, אחרי 3 מערכות בחירות, נתחם ההסכם שיאפשר את הקמת ממשלת החירום שתכהן משך 3 שנים - כך מקווים שותפיה

הפנים אומרות הכל: חותמים על ההסכם (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

האם יש סוף לפלונטר הפוליטי החמור בתולדות ישראל? אחרי 3 מערכות בחירות שעלו למשלם המסים מיליארדים רבים, קמה ממשלת חירום, שלא תכהן כהונה מלאה, אלא 3 שנים בלבד - וברוטציה.  כמעט בדקה ה-90 בנימין נתניהו ראש הממשלה ויו"ר הליכוד ויו"ר הכנסת בני גנץ מכחול-לבן הצליחו להגיע להסכמה ולמנוע מערכת בחירות רביעית.

הממשלה קמה בתקופת משבר חסר תקדים לישראל בכלל ולנגב בפרט. ממדי האבטלה הגיעו לשיאים הסטוריים ומתקרבים ל-27 אחוזים, כאשר למעלה ממיליון איש אבדו את פרסנתם. מגפת הקורונה תפסה את מערכת הבריאות כמעט לא ערוכה. ספק אם תחת מגפת הקורונה ניתן היה לקיים מערכת בחירות נוספת.

באשר לבאר שבע הנגב, שכבר לפני המשבר סבלו ממשבר כלכלי, הקמת ממשלת החירום אולי תביא בשורה בצורה של קידום אותם פרויקטים שתקועים כבר שנים רבות.

אלא שבמהלך היום המחלוקת העקרית הייתה סביב הרכב הוועדה למינוי שופטים, כאשר בליכוד בקשו לקדם הצבעה על שני הנציגים של הכנסת, אחד מהליכוד והשני מכחול-לבן, עוד לפני השבעת הממשלה, אולם ההצבעה על חברי הכנסת החברים בועדה היא חשאית וכחול לבן לא אשרו זאת.

להורדת המסמך של ההסכם הקואליציוני

לבסוף נקבע  כי ח"כ צבי האוזר יהיה נציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים יחד עם שני נציגים מהליכוד . ממשלת הרוטציה תהיה ככול הנראה משופעת שרים, 30 במספר. נתניהו יישאר בתפקידו למשך שנה וחצי ואחריו עשוי להחליפו בני גנץ. מפלגת העבודה תחבור גם היא ואילו במפלגת ימינה ציינו כי"נתניהו מראה לנו את הדרך החוצה".

מפלגת כחול לבן תקבל 16 תיקים: ביטחון, חוץ לחצי קדנציה, משפטים,עליה וקליטה, תרבות וספורט,כלכלה, רווחה, תקשורת, חקלאות,עניינים אסטרטגיים,תיירות, שוויון חברתי,תפוצות וכן יקבלו את ראשות ועדת חוץ וביטחון,ועדת הכנסת,ועדת הפנים וועדת החינוך.

בני גנץ ישמש cתפקיד מ"מ ראש הממשלה ושר הביטחון. שר החוץ יהיה גבי אשכנזי ,ושר המשפטים אבי ניסנקורן .
בליכוד יקבלו את תיקי החוץ לחצי קדנציה, ביטחון פנים, תחבורה, שיכון, חינוך,הגנת הסביבה,תיק האנרגיה, ירושלים ובנוסף תיקים קטנים. בליכוד יקבלו גם את וועדות:הכספים, חוקה, עבודה ורווחה, קורונה, קליטה וכלכלה.יו"ר הכנסת יהיה יריב לוין. תיקי הפנים והבריאות יהיו בידי שותפות הליכוד.

על פי ההסכם החלת הריבונות לפי תוכנית טראמפ תוכל לקרות בראשון ליולי. בכחול לבן אמרו כי "תוכנית טאמפ תקודם באחריות תוך שמירה על הנכסים האסטרטגים של מדינת ישראל והיציבות באזור וחוק הלאום יישאר ללא שינוי''.

תגובות מהדרום: מברכים ומסתייגים

חה"כ מיכאל ביטון מראשי כחול לבן ובעבר ראש מועצת ירוחם, על ההסכם שנחתם עם הליכוד על ממשלת חירום לאומית:  ''ממשלת החירום הזו היא בשורה לעם ישראל במיוחד בעת הזו של משבר חמור שלא ידענו כמותו עשרות שנים , בבריאות, בכלכלה בחברה וביציבות הפוליטית''.

''יו"ר כחול לבן ראל' במיל' בני גנץ, לקח החלטה אמיצה כשהחליט ללכת לממשלת החירום הזו וכפי שאמר בכניסתו לפוליטיקה , הוא אכן שם את ישראל לפני הכל ללא ציניות וללא אגו. כעת מסתיים עידן הקיפאון בו המדינה היתה משותקת ללא יכולת לפעול לטובת אזרחיה. מהיום נעבוד יחד, רוב הכוחות הפוליטיים כתף אל כתף למיגור הקורונה , לשמירה על הדמוקרטיה, לקידום תכנית כלכלית כוללת להחזרת המשק לתפקוד ולסיוע למובטלים לחזור לתעסוקה''.

כמי שעמד בראש ירוחם ומייצג ציבור רחב מהפריפריה אפעל מתוך הממשלה למען צמצום הפערים בחברה לטובת העניים והחלשים, על חיזוק הפריפריה החברתית והגאוגרפית ולמען שוויון הזדמנויות לכל ילד וילדה בישראל .  לאורך כל הדרך כחול לבן שמרה על עקרונותיה המרכזיים שהובילה ושהתחייבה להן מהיום הראשון, שהן שמירה על הדמוקרטיה ומערכת המשפט'. כולי תקווה שממשלה זו תאריך ימים, תהיה יציבה ותקדם סוגיות מהותיות וחשובות למען אזרחי ישראל. שמח לשרת את עמי בכל תפקיד שאקח בממשלה''.

ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי בירך את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת יו"ר הכנסת ח"כ בני גנץ על חתימת ההסכם אך מסייג: "ממשלות האחדות היו ממשלות שיתוק, נאחל לאזרחי ישראל כי הממשלה הנבחרת תתגבר על מניעים צרים ותצעיד קדימה את מדינת ישראל ליציאה מהאתגרים העומדים לפתחה בתחומי הבריאות, והכלכלה. בזמן זה זקוקים אזרחי ישראל יותר מכל לממשלה אמיצה ויציבה שתחזיר את מדינת ישראל למסילה"

עוד הוסיף דמרי: "אזרחי ישראל קיבלו ממשלה ואני שמח על כך ומודה לצדדים שהתעלו על המחלוקות והגיעו להבנות, וביחוד ביחס להבנה כי יהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד מארץ ישראל."

תגובות

End of content

No more pages to load