• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הותרה לפרסום זהות האישה שגופתה נמצאה במגדלי גילת: ד''ר מגדה גרייף

נפטרה לבדה, בקשתה האחרונה הייתה שמישהו ידאג לציפורים שהיא מגדלת - ניצולת השואה ד''ר מגדה גרייף, בת 89, הייתה בעברה פתולוגית בסורוקה ומרצה בבן גוריון: ''מתחננים אליכם, קחו אחריות על שכניכם הגלמודים''

קטעים מהמכתב (צילום רץ ברשתות), ד''ר גרייף ז''ל (צילום: גוליטה נחמן), זירה (דוברות זק''א)

כשמתנדבי זק''א פתחו אתמול את דלת דירתה של ד''ר מגדה גרייף ז''ל, נגלה לעיניהם מחזה מזוויע. המתנדבים במקום סיפרו כי גופתה ''אבדה צלם אנוש''. אנשי זק''א, שבעבודתם מגיעים לזירות הקשות ביותר, היו נסערים ולא יכלו לעצור את הדמעות. אתמול, שני בלילה, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שכנים התקשרו למשטרה, אחרי שבמגדלי גילת פשט ריח נוראי. המגדלים, בשכונה ד', מאוכלסים ברובם על ידי קשישים. ד''ר מגדה, שההיתה חולה מאוד, מעדה ככל הנראה באמבטיה, נחבלה בראשה והושארה למות בביתה. 

דירתהשל מגדה, בקומה השישית (צילום: גוגל מפות)​​​​​​​

הקשר האחרון איתה היה הרבה לפני חג הפסח והלערכת אנשי מקצוע, מותה התרחש ערב החג, לפני כ-12 עד 14 ימים. ד''ר גרייס שימשה כפתולגית בבית החולים סורוקה והייתה מרצה בתחומי הרפואה בבית הספר לרפואה בבן גוריון. היא הייתה ערירית מבחירה ולפני שנים עברה להתגורר במגדלי גילת, בשכונה ד'.

למרות שהייתה חולה, שכניה מספרים כי הייתה אישה לבבית, שמחה, שעזרה לכולם. ''אנחנו לא מאמינים שזה קרה, היינו בטוחים שראינו אותה ושהכל בסדר'', מספרת אחת השכנות. שכנה אחרת מספרת כי הייתה מסייעת לא אחת למשפחות בבאר שבע, בהן לאימהות חד הוריות שהיו להן קשיי פרנסה. שכנה אחרת סיפרה: ''היא הייתה כמו סבתא בשבילי, אישה נהדרת''.

בערב החג ככל הנראה חשה ברע ותלתה פתק על דלת דירתה, מבלי שאיש ישים לב אליו: ''אין לי משפחה בארץ או בחו''ל... נא להציל את חייהם של 6 ציפורים''. היא גם הותירה את מספרי הטלפון של מנהל העיזבון שלה. אתמול התקשר רב בקהילה אל מתנדב זק''א שמעון זגורי,וסיפר לו כי ד''ר מגדה לא עונה לטלפון ובפעם האחרונה ששוחח איתה, היה בערב חג הפסח.


יהודה משי זהב יו״ר זק״א: "כמה אירוני וכואב, לטפל בערב יום הזכרון לשואה והגבורה, בגופת אישה ניצולת שואה ששרדה את התופת, וכשלא נותר לה מי שיזכור, מצאה את מותה בצורה טראגית לבד. אנחנו מתחננים אליכם, קחו אחריות כל אחד בבנין המגורים שלכם, כדי להציל את שכנינו הגלמודים ממוות אכזרי ומיותר"​​​​​​​זגורי הזעיק מיד את המשטרה ומד"א. קשה לתאר את המחזה שנגלה לעיניו. מדובר בבנין מגורים המאוכלס באנשים קשישים ועריריים. ריח נוראי הציף את הבנין, ובתוך הבית נמצאה האישה במצב של 'איבוד צלם אנוש'. ככל הנראה נפטרה בערב חג הפסח.

אנשי זק''א מיהרו להגיע לדירה במגדלי גילת. הריח במקום היה נוראי. כאשר פתחו את דלת הבית, נגלה לעניהם המחזה הקשה. הגופה הייתה בתוך האמבטיה. ''היא אבדה צלם אנוש'', אמרו המתנדבים, שעמלו שעות ארוכות לזכות הזירה. ההערכה היא כי נכנסה להתקלח, מעדה, קיבלה מכה בראשה והושארה למות לבדה.

זהו המקרה שלישי, מתחילת השנה, בו קשיש בבאר שבע נמצא בביתו ללא רוח חיים אחרי ימים ארוכים. השכנים לא שמים לב להעדרם, איש אינו מתעניין בשלומם ורק כאשר בשכונה פושט ריח המוות, מזעיקים את המשטרה. מי שמתמודדים עם הזירה הם מתנדבי זק''א, שאמנם עברו הכשרה מקצועית ומקיפה, אך הם בני אדם. עוד בטרם הכניסה לזירה הם מקבלים תדרוך, אך לא תמיד ההכנה יכולה להכיל את המראות בהם נתקלים. ''כשאנחנו מקבלים בביפר הקפצה לאירוע ‘ריקבון’, בזירה בה מוצאים דמות אדם במצב של איבוד צלם אנוש, זה מצריך תעצומות נפש מיוחדות אלו מראות קשים שאדם לא מסוגל להכיל'', סיפר אחד המתנדבים באירוע דומה. 

על מנת לזכות זירה כזו, המתנדבים עובדים שעות ארוכות, מאחר ונידרש להביא לקבורה את שנותר. אתמול המתנדבים דיברו בכאב רב, היו נסערים מאוד. ''חייבים למנות מתנדבים או אפילו צוותים בשכר, שיבדקו לשלומם של הקשישים בבאר שבע, כדי שלא נגיע למצבים האלה'', אמר גורם שעוסק בטיפול בקהילה. 

יהודה משי זהב יו״ר זק״א: "כמה אירוני וכואב, לטפל בערב יום הזכרון לשואה והגבורה, בגופת אישה ניצולת שואה ששרדה את התופת, וכשלא נותר לה מי שיזכור, מצאה את מותה בצורה טראגית לבד. אנחנו מתחננים אליכם, קחו אחריות כל אחד בבנין המגורים שלכם, כדי להציל את שכנינו הגלמודים ממוות אכזרי ומיותר".

תגובות

End of content

No more pages to load