• 20 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''ההחלטה לאסור על ביקור בבתי עלמין ביום הזיכרון מחויבת המציאות''

בכנסת ובעיריית באר שבע סבורים כי הסגר ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל והאיסור לפקוד את בתי העלמין קשים מנשוא, אך חלוקים באשר לגישה כלפי הציבור. אלה הקולות

יום הזיכרון השנה ייערך במתכונת יוצאת דופן (צילום: דובר צה''ל)

מאת: משה פריאל,כתבנו הפוליטי

הוועדה לנושא הקורונה דנה היום (א') באיסור על המשפחות השכולות ותושבי ישראל לעלות בערב יום הזכרון לבתי העלמין. יו"ר הוועדה ח"כ עופר שלח (יש עתיד) אמר כי: "ההחלטה לאסור על משפחות שכולות להגיע לבתי העלמין מוטעית . אני יכול להבין מאיפה האיסור בא וההחלטה  לא מופרכת אבל היא מוטעית."

וידאו: ח''כ שלח בדיון בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​


גם בכירים בבאר שבע סבורים שההחלטה קשה, אך לדעתם היא מחוייבת המציאות, בשל הסיכון הבריאותי של מגפת הקורונה.   

טל אל-על סגן ראש העירייה: ''ההנחייה בדבר איסור כניסה לבתי העלמין הצבאיים ביום הזיכרון, לראשונה בתולדות המדינה, היא קשה מנשוא! אך לדעתי ולדאבון ליבי מחוייבת המציאות. ליבי, ליבי עם המשפחות השכולות וכולי תקווה שהן תוכלנה להקדים את ביקור גיבורינו הנופלים טרם יום הזיכרון או לכל היותר לדחות את ביקורן הכל כך יקר לליבן לאחרי יום העצמאות. על כולנו לזכור שנופלינו הגיבורים, במותם- ציוו לנו קודם כל ולפני הכל, את החיים. עם כל הקושי והרגישות שבדבר, על כולנו להישמע להנחיות גורמי הבריאות על מנת להציל חיים. מאחל לכל המשפחות השכולות ולכל עם ישראל, חג עצמאות שמח''.

חבר מועצת העיר, הרב גדי מאזוז, מהבית היהודי: ''שנה זו היא שנה קשה עלינו שלא שמענו ולא ראינו  מעולם. משפחות השכול אינם יכולות לעלות לקברי יקיריהם . קשה מאוד אבל נאמר בפסוק "ונשמרתם מאוד מאוד לנפשותיכם ". אני חושב שעם כל הקושי והצער הגדול אנחנו חייבים לדעת לשמור על הבריאות שלנו ושל הורי החללים שרובם בגיל מבוגר יחסית ולכן הצעד שלא לעלות לבית העלמין הוא צעד שצריך להיות . נתפלל שיגיעו ימים טובים ושהמשפחות בעזרת השם יעשו אזכרה וזכרון כמו שצריך על פי מדינת ישראל ועל פי ההלכה ונאחל למשפחות הרבה בריאות נחת ושמחה".

משה ינאי, חבר מועצה מסיעת אור: "ליבי ליבי עם אותם משפחות שכולות ואותם ואנשים. מאידך אני מבין את החלטת הממשלה כי ישנה בעיה בתי העלמין היו עלולים להיות מוצפים באלפים. אין אפשרות וגם אסור לאשר לזה מותר לעלות ולשני לא מי יחליט על זה? אם היו מאשרים עלייה זו לבתי עלמין בתנאי צפיפות הדבר היה כרוך בסיכון. עצם הדיבור על זה מפחיד."

''במקום להתייחס לציבור כאיטליגנטי, עוסקים באיסורים גורפים''

במקביל, בדיון הכנסת, הרוחות סערו. יו''ר הוועדה, ח''כ שלח אמר: ''ההחלטה מייצגת דבר מהותי שעלה הרבה בדיוני הוועדה. במקום להדריך את הציבור ולהתייחס אלייו כאל ציבור איטליגנטי,  שמסוגל לקבל הנחיות ולבצען, עוסקים באיסורים גורפים שגורמים לפגיעה. אני לא משפחה שכולה אך יום הזיכון קרוב לליבי ואני פוקד עשרות משפחות של חברים של אבי, שלי ושל בני. אם היו אומרים שרק משפחות שכולות יכולות להגיע תוך שמירה על כללי התנהגות לא הייתי מגיע ואני בטוח שבני המשפחות היו מעדיפים מצב כזה''.

''ההחלטה לא בלתי סבירה אבל גורמת לכאב מיותר להרבה משפחות בישראל והיא מעידה על כך שהדרג הממשלתי לא הפנים עדיין שהחיים בנוכחות הקורונה.לא יהיו רק באיסורים אלא בהסברה לציבור בהבנה ובלסמוך על הציבור".

ח"כ לשעבר מרק איפראימוב, משדרות: ''אנחנו נמצאים במצב מיוחד שדורש זהירות רבה ובמיוחד כשמדובר בהורים שכולים. מצד אחד יש לאסור טקסים והתקהלויות בבתי עלמין, מצד שני לא להתעקש מול המשפחות השכולות שבכל זאת מעוניינים להגיע ולא להפעיל שום סנקציות נגדם''. 

תגובות

End of content

No more pages to load