• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר הקורונה: בשל המחסור בעובדים, צפויים עיכובים במסירת דירות

אלי אביסרור, יו"ר ארגון הקבלנים בנגב: "על הממשלה להגדיר את משבר נגיף הקורונה ככוח עליון ולמנוע פגיעה בענף" 

אתרי בנייה בנגב (צילום: באדיבות ארגון קבלני הנגב)

משבר הקורונה משפיע גם על ענף הבנייה בדרום: בארגון קבלני הנגב מציינים כי למרות שהבנייה נמשכת הקבלנים חווים קשיים רבים, מה שמקשה על פעילות הענף. כך למשל קיים מחסור גדול של פועלים מאז פרוץ נגיף הקורונה והטלת הסגר על השטחים. רבים מהפועלים שעבדו בארץ, חזרו לשטחי הרשות לאחר מס' שבועות של עבודה, והדבר התגבר עוד יותר לקראת חג הרמאדן. כתוצאה מכך נוצר מחסור חמור בעובדים. 

ענף הבנייה בישראל נשען על כח אדם של פועלים זרים, בעיקר משטחי הרשות הפלסטינית. לאור המחסור בעובדים ישנו חשש כי קבלנים רבים לא יצליחו למסור פרויקטים בזמן ולא יעמדו בלוחות הזמנים שהוגדרו עוד לפני הקורונה. 

​​​​​​​אלי אביסרור, יו"ר ארגון קבלני הנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ: מתחילת משבר הקורונה, ענף הבנייה הוגדר כענף חיוני, מה שאפשר לקבלנים להמשיך ולעבוד כרגיל. יחד עם זאת, בעקבות הסגר על השטחים, קיים מחסור גדול בכוח אדם,  דבר המשפיע ומעכב את לוחות הזמנים של מסירת פרויקטים רבים. בנוסף, ישנו מחסור באספקה של ציוד וחומרי בנייה. אין ספק כי אלה יחד מעכבים פרויקטים רבים. עוד מוסיף אביסרור כי על משרד האוצר להכיר בעיכובים בהשלמת פרויקטים בשל הקורונה כ"כוח עליון".
ההכרה בקורונה ככוח עליון היא קריטית עבור חברות בנייה וקבלנים רבים. על פי החוק, עיכוב של יותר מ 60 יום  במסירת דירות מחייב את חברות הבנייה בתשלום פיצויים וקנסות. ממשלת ישראל מקיימת דיונים האם להגדיר את הקורונה ככח עליון. להחלטה זו יכולות להיות משמעויות כלכליות ומשפטיות כבדות משקל. ברור כי לקבלנים אין יכולת להשפיע על פתרון הבעיות לבדם, ולכן על המממשלה לקבל החלטה המסייעת לכל המשק בהגדרתה את הנגיף ככוח עליון. 

תגובות

End of content

No more pages to load