• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רק חולה קורונה אחד נוסף בב''ש, גידול מדאיג בתחלואה ביישוב חורה

בבאר שבע נתגלו מתחילת המגפה 171 חולים, 96 כבר החלימו. בנתיבות, שעל חלק משכונותיה והטל סגר, לא נתגלו חולים חדשים בימים האחרונים

מתחם בדיקת קורונה ביישובי הבדואים (צילום: דוברות כללית)

האם מגפת הקורונה בנגב עברה כבר את השיא? תלוי איפה בודקים - וזו גם הסיבה בגללה עדיין מוטלות הגבלות על המסחר, החינוך והתרבות בבירת הנגב. בבאר שבע אוחבן רק חולה קורונה בודד ב-3 הימים האחרונים. במצטבר, יש בבאר שבע 171 חולים מאומתים. למעלה ממחציתם, 96 אנשים ליתר דיוק, החלימו. שיעור הגידול בתחלואה בבאר שבע מזערי ועומד על 0.6%. בבאר שבע נערכו עד כה 7,781 בדיקות להמצאות נגיף הקורונה. רק 71 איש נתונים בבידוד ביתי בבאר שבע, אחרי שבאו במגע עם חולה מאומת, לעומת כ-1,700 איש ששהו בבידוד בשיא התחלואה.

על פי הודעת משרד הבריאות מהבוקר, בסורוקה מאושפזים 9 חולי קורונה, מהם 4 במצב קשה ו-3 מונשמים.

ביישוב חורה המצב מעורר דאגה, עד כי נשקל להטיל סגר: נכון לבוקר זה, היישוב ממוקם שני בהיקף גילוי של חולים חדשים, אחרי ירושלים. בחורה התגלו ב-3 הימים האחרונים 37 חולים חדשים, עליה של 127.6%. ביישוב נערכו רק 539 בדיקות, מתוכן 66 יצאו חיוביות. אחרי חורה - בני ברק ובית שמש מובילות בהיקף החולים החדשים. 

בעיר נתיבות, שעל חלק משכונותיה הוטל סגר, לא נתגלו חולים חדשים. בעיר נתגלו בסך כל 94 חולים, מהם 19 כבר החלימו. עד כה בוצעו בה 1,265 בדיקות קורונה. 48 איש נתונים בבידוד ביתי. על פי נתוני המועצה לביטחון לאומי, מספר הנדבקים החדשים ליום עדיין רחוק מהיעד שקבע משרד הבריאות על מנת להקל הקלות נוספות. החשש הוא, כי ברגע שיותר מעבר בין ערים, מערכת החינוך תשוב לפעול וקניונים ייפתחו, תתרחש הדבקה מסיבית, שמערכת הבריאות לא תוכל להכיל. 

מגמות התחלואה בישראל, כפי שפרסמה המל''ל


חשש נוסף, הוא במעבר בין יישובים בהם תחלואה גבוהה, לערים גדולות בהן כבר הושגה שליטה במחלה. בינתיים, הנזק הכלכלי אדיר. האבטלה בישראל עומדת על כמעט 27%. אמנם נתון האבטלה הרשמי בבאר שבע הוא 21.4%, אבל הוא אינו כולל עצמאיים, עובדים יומיים, עובדי פרילאנס ועצמאים קטנים. חלק מהעסקים הקטנים בבאר שבע ומתחמי הקניות הפתוחים חזרו לעבודה, אך הקניונים הגדולים ומתחמי הבילוי הסגורים לא נפתחו (למעט יוצאים מן הכלל - חנויות פארמה וסופרים). חנויות אחרות לא יכלו לפתוח, מאחר והתקשו לעמוד בתנאים החדשים, המחייבים את בעל החנות למדוד חום, לתעד שמית כל לקוח ולהציב מחיצות. יש גם מי שנקלעו לקשיים כלכליים, שלא מאפשרים לו לחדש את הפעילות. 

לא רק הקורונה פוגעת באנשים: רבים נפגעים נפשית בשל אובדן מקור פרנסה וחשש כי יפוטרו בשל גילם

חלק מהעובדים גם התבשר כי לא יוחזר מהחל''ת או יוחזר לעבודה במשרה חלקית. בעלי העסקים התקשו מאוד לקבל סיוע והתוצאה היא ככל הנראה, סבב פיטורים בבאר שבע. בין הענפים שספגו פגיעה קשה: תיירות, בילוי ותרבות, בתי קפה ומסעדות, אולמי אירועים, קולנוע, מתחמי הופעות, כל ענפי הספורט, גני הילדים, חנויות ביגוד והלבשה, ענפים המעסיקים בבאר שבע עשרות אלפי עובדים. פגיעה נוספת היא בקרב עובדים מעל לגיל 65, שככל הנראה לא יחזרו לעבודה בקרוב. 

ט', תושב באר שבע, בן 60, עבד עד למשבר הקורונה בשיפוצים ותחזוקה, כשכיר בחברה. ''עובדים איתי עוד 3, חבר'ה בגילאי ה-30. אני הכי מבוגר ובעל החברה כבר דיבר איתי על זה שהוא לא רוצה להסתכן לקחת מבוגרים. זה תירוץ, כי אני, בגלל הניסיון והוותק, מרוויח יותר מהעובדים האחרים. אני שומע את זה מהרבה אנשים, מורים, עובדי ניקיון, שיפוצניקים. ההרגשה לא טובה, אני לא ישן בלילות, יש לי הלוואות והוצאות לשלם, לפני הקורונה לקחתי הלוואה גדולה לחדש את הבית. אין עם מי לדבר. כולם מסתתרים מאחורי ההוראות, אבל הממשלה לא נותנת לנו פתרון. בחיים לא הייתי אצל רופא, עכשיו אני נזקק לקחת כדורים להירגע''.


תגובות

End of content

No more pages to load