• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''תנו לנו להתפרנס, כבר אי אפשר יותר'': לסוחרים בשוק העירוני נמאס

הממשלה אמורה להחליט רק בשבוע הבא על פתיחת שווקים עירוניים, הסוחרים בבאר שבע רותחים על כך שסופרים מורשים לעבוד- ועל פי עדי ראיה, חזרו לעבודה חלקית. ''די לאפליה כלפי סוחרי השוק'', אמרו בעלי באסטות

השוק העירוני, הבוקר (צילום סלולרי)

אחרי כמעט חודשיים שהשוק העירוני נסגר בהוראות משרד הבריאות - לחלק מהסוחרים, שזו פרנסתם, נמאס לחכות. ''קניתי בבוקר בשוק. כולם עם מסכות וכפפות, אנשים מתרחקים אחד מהשני, רק חלק קטן המדכונים פתוח'', סיפרה לנו חווה, שנסעה במיוחד מביתה ברחוב הצבי לשוק העירוני. ''די, נמאס לשלם ביוקר. שמעתי שחלק מהסוחרים פתחו ויש משלוחים גם''. עדי ראיה סיפרו לברנז'ה NEWS, כי היו דוכנים פתוחים והייתה תנועת קונים ערה. ''זהו, אי אפשר יותר. שומרים מרחק, שמים מסכות, אנשים קוניפ בשוק כי כבר אין כסף. הגיע הזמן שראש הממשלה יחליט לפתוח את השווקים. זה גם הפרנסה של בעלי הבאסטות''. 

מי שאהבו פחות את היוזמה זה הפקחים. פתיחת דוכן גוררת קנס של 5,000 שקלים, אך בעלי דוכנים רבים, שהגיעו לפת לחם, כבר לא יכולים להמשיך לשבת בבית. ''מאיפה נתפרנס? מה נעשה? פה זה שוק פתוח, אז מה ההגיון לאסור עלינו לעבוד? לך תראה קורה במכולות ובסופרים. אנשים לא עומדים שם שני מטר אחד מהשני. לא מוכנים לאפליה הזו'', אומר סוחר בשוק, 

ביום שלישי נערכה שיחה בין ראש הממשלה, לבין ראשי השווקים העירוניים הפתוחים. אבינועם מימון, העומד בראש השוק העירוני בבאר שבע, הסביר בשיחה כי מדובר במתחם פתוח, בו ניתן לשמור על הפרדה ומרחק, שוק המשרת את תושבי באר שבע מלעלה מחמישה עשורים. 

השקו העירוני הוא מקור פרנסתם של מאות סוחרים, עובדים ובעלי מקצוע. סגירתו פגעה קשה בפרנסתם וגם בתושבי העיר, שרגילים לקנות בו סחורה טובה במחירים טובים. 

על פי המתווה שבעלי השווקים הגישו לראש הממשלה, השווקים יחולקו למתחמים, בהם ניתן יהיה לווסת את התנועה. בכל רגע נתון, לא יהיו בשוק יותר מ-600 איש ואדם אחד על שטח של 10 מ''ר. בכניסה לשווקים, על פי המתווה, ימדד חום ללקוחות והממשלה דורשת להפעיל אפליקציה שתרשום מי ביקר באיזה דוכן. על פי התמווה המוצע, מתחם בשוק שייצמא בו חולה קורונה - ייסגר ליומיים. ללקוחות לא יותר לגעת בסחורות ואלה יופרדו מהלקוחות באמצעות מחיצה. בכל מקרה, תותר הפעלתם של עד מחצית הבאסטות בלבד. 

בממשלה מבקשים להגביר את המעקב על הנעשה בשווקים, בתוך זה השוק הבאר שבעי, על ידי הפעלת איכון טלפוני. כזכור, ניתנה אורכה עד ליום שלישי הבא להפעלת האיכון על הטלפוניים הניידים של האזרחים, צעד שנתפס בעולם כחסר תקדים במדינה דמוקרטית ופגיעה בפרטיות, בשל היקף החדירה.

ההחלטה על פתיחת השווקים אמורה להתקבל היום בישיבת הממשלה. החלטות הממשלה בנושא החזרה לשיגרה מעוררות ביקורת רבה, בעיקר באפליה בין מתחמי קניות דוגמת איקאה, לבין חנויות בקניונים, על ההחלטה לאפשר הילולא במירון ולא אימוני ספורט, ועל פיצוי העצמאים אל מול זה שניתן לרשתות גדולות. 

תגובות

End of content

No more pages to load