• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העם נגד המנותקים: התאחדות העצמאים תפגין הערב ברחבת עיריית ב''ש

עסקים בקריסה, עצמאים שפרנסתם אבדה בשל מדבר הקורונה וממשלה שאומרת דבר אחד ועושה אחר: הערב, מוצאי שבת, החל מהשעה 20:30, תיערך הפגנת עצמאים בשיתוף ארגוני זכויות אדם ברחבת עיריית ב''ש

עסק סגור בעיר העתיקה בב''ש (צילום: דני בלר)

מחר, מוצאי שבת, החל מהשעה 20:30, תיערך ברחבת עיריית באר שבע הפגנה של התאחדות העמאים, בשיתוף ארגונים חברתיים, כמחאה על מצבם של העצמאים שנפגע ממשבר הקורונה. היקף האבטלה בישראל מגיע לכ-27 אחוזים, כאשר עסקים רבים, שנפגעו מהמשבר, ספק אם ייפתחו מחדש ועצמאים שהכנסתם נפגעה בצורה אנושה, זכו לפיצוי וסיוע מעטים מאוד. עמצאים אלה מספקים תעסוקה ללא מעט עובדים ופרנסה לנותני שירותים רבים. 

העיר באר שבע נכנסה אל משבר הקורונה כשמצבה הכלכלי לא טוב: היא העיר המובילה בהיקף העסקים בסכנת סגירה ואחוז האבטלה בה היה גבוה בהשוואה לערים גדולות ולכאלה המכנות עצמן ערי מחוז. עוד לפני הקורונה - וגל הקיצוצים הנרחב שיידרש בתקציב המדינה, פרויקטים לאומיים רבים בוטלו או עוכבו לזמן בלתי מוגבל, מסיבות פוליטיות או מכיוון שהוטל עליהם וטו (אנשי יחידות המודיעין של צה''ל לא מעוניינים לעבור לבאר שבע). 

אל הפגנה בבאר שבע חברו ארגוני עובדים וארגוני זכויות אדם, בהם עומדים ביחד, כוח לעובדים, רבנים למען זכויות אדם, המרכז הפמיניסטי, צדק חברתי וגם - וועד עובדי הום סנטר, איגוד האמבולנסים בישראל, תנועת עתידו, אגודת יהודי אתיופיה ועוד. 

למעלה מ-300 עסקים עמדו סוגרים בבאר שבע, מהם כ-150 בעיר העתיקה. ההערכה היא שחלק גדול מהעסקים שנסגרו בעקבות משבר הקורונה, לא ייפתחו מחדש. בהערכות העבודה בממשלה ובמשטרה, נלקח בחשבון חשש למרי אזרחי, שיפרוץ בשל משבר כלכלי עמוק, אולי החמור אי פעם בב''ש. עסקים רבים ממונפים בהלוואות ונטלו על עצמם חובות גדולים מכפי יכולתם להחזיר. 

ההכנסה הנמוכה של תושבי באר שבע, בהשוואה לערים גדולות אחרות, גם לא מותירה כסף לביזבוזים בכיסיהם של תושבי העיר. המשבר הכלכלי הנוכחי, שתושבי העיר מתחילים להתעורר אליו אחרי רצף ימי החגים, יחריף ככל שיתקרב מועד תשלום המשכורות והורדת הוראות הקבע. בניגוד למה שמנסים לצייר בממשלה, התשלומים נגבים: שכר דירה, ארנונה למגורים, מים, חשמל. 
 
דותן סופר, מראשי המחאה אומר כי: ''אנחנו הבוסים של מדינת ישראל, אנחנו אלו שמשלמים את המשכורות, אנחנו קמים ועושים מעשה.במוצאי שבת הקרובה אנו מפגינים כולנו יחד לשינוי שיטת השלטון המעוותת שמפרידה בינינו ומפקירה את כולנו''. הדרישה של באי ההפגנה הוא קבלת פיצוי מלא בשל סגירת העסקים, עליו החליטה המדינה. נכון להיום, הפיצוי שניתן לחלק גדול מהעצמאים נמוך ביותר. רק מעטים נמצאו זכאים לקבל הלוואות בערבות המדינה, וגם אז - בריביות גבוהות מאוד. ארגוני העצמאים טוענים כי ההצהרותשל הממשלה על סיוע כביכול לעסקים בסך עשרות מיליארדי שקלים, הינם אחיזת עיניים.

תגובות

End of content

No more pages to load