• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''מנותקים נמאסתם'': מאות הפגינו בבאר שבע נגד התנהלות הממשלה

למעלה מ-200 איש, במרחק 2 מטרים זה מזה, תחת מגבלות המשטרה, הפגינו הערב ברחבת העירייה כנגד מדיניות הממשלה כלפי העצמאים, שנפגעו כלכלית בשל משבר הקורונה.

לגרש את החושך: המפגינים מאירים (צילום: דני בלר)

כ-200 איש, תחת מגבלות המשטרה, הפגינו הערב ברחבת עיריית באר שבע כנגד מדיניות הממשלה כלפי ציבור העצמאים. למרות הצהרות הממשלה, הסיוע לעסקים ולעצמאים נמוך עד כדי גיחוך, במקרים רבים אפילו לא ניתן. עשרות אלפי עסקים נסגרו בהוראת הממשלה, בשל מגפת הקורונה. כבר בימים הראשונים של המשבר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון דיברו על מענקים והלוואות בערבות מדינה, שהתבררו כהצהרות ריקות מתוכן, שנועדו להקנות להם שקט. עצמאיים רבים קיבלו מענקים של פחות מ-4,000 שקלים והקריטריונים לקבלת הלוואה בערבות מדינה כמעט בלתי אפשריים. 

הדרישות של המפגינים היא הגדלת הסיוע ומתן דמי אבטלה לעצמאים, בהם מטפלות, עובדי פרילאנס, עובדי קבלן, שנשארו ללא פתרון. לא זו בלבד, מדובר במגזרים מושתקים ונעדרי זכויות, שהממשלה מתעלמת מהם. המצב הכלכלי לא מפריע להקים ממשלת ענק ובה 52 שרים וסגני שרים, בעלות עתק.  

וידאו: ההפגנה בבאר שבע, שהועברה בשידור חי על ידי ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)


בהפגנה הערב נטלו חלק עצמאיים מבאר שבע ויישובי הסביבה, יהודים ובדואים, בעלי עסקים ועצמאיים. את הפגנה ארגנו התאחדות העצמאים יחד אם ארגוני חברתיים וארגוני חברות אדם. צחי ברק, בעלי בית הקפה ''לולה''סיפר על המצב הקשה בו שרוי ענף המסעדנות בבאר שבע: "ענף המסעדנות הוא התחום הכי מסוכן בארץ לצד ענף הבנייה. בעשור האחרון, על פי נתוני הבנקים, שמונה מתוך עשר בתי קפה ומסעדות נסגרים בשנתיים הראשונות. עד לרגע זה קיבלתי ממדינת ישראל אפס שקלים. אני שואל אותכם - זה הגיוני? כיצד הגענו למצב שאנחנו, הנחשבים לאחד ממנועי הצמיחה בכלכלה, הפכנו לנטל שבוחרים לא לטפל בו? כיצד קרה שבמקום שהממשלה תבין שיש את ה''יום שאחריי', היא עושה הכול כדי שלא נגיע לשם?".

אופיר חטאב, בעליה של חנות למוצרי אהבה סיפר על סכומי המסים שעצמאים משלמים, גובה התשלום לביטוח לאומי, היטלים שונים. כעת, כשהם סגורים בהוראת הממשלה, לא רק שההוצאות ממשיכות להגיע, אלא גם גילו שהסיוע שניתן להם שואף לאפס. 

צילום: דני בלר

אופיר חטאב, משתתף פעיל ב''מחאת השולמנים'', סיפר כי הוא יתחיל השבוע לצעוד לירושלים. ''כשפתחתי את החנות בבאר שבע, החלטתי שאני הולך לשנות תודעה. גם בצעדה שלי לירושלים אני אשנה תודעה ויחד נגרום לשינוי ביחס לעצמאיים. אני אוכיח לבת שלי שאבא שלה מסוגל, שיהיה פה שינוי''.

בין היתר, סיפרו הנואמים במהלך הערב כי  צוות של המטה לביטחון לאומי וצה"ל נערכים לאפשרות של מרי אזרחי נגד מוסדות השלטון. בין הסיבות: מצוקה כלכלית, אובדן האמון במנהיגים, ניכור בין מגזרים, כאשר תסריטים של אלימות, ביזה ופגיעה במוסדות שלטון נלקחים בחשבון. ''במקום לפצות את העצמאים, המטה לביטחון לאומי עסוק ב''עיצוב תודעה'', שחלילה לא יפרוץ מרי אזרחי''. המפגינים הזהירו בין היתר מניסיונות לפלג בין המפגינים, בין היתר על שימוש בספינים תקשורתיים ותעמולה שלטונית.

בין הנואמות, גם בעלות משפחתונים, שסגורים כבר חודשיים. ''זה שאני מחליפה חיתולים, לא אומר שאני צריכה לאכול את התוכן שלהם'', אמרה בכעס גננת מבאר שבע.

ההפגנה בבאר שבע נערכה בבמקביל להפגנות דומות בתל אביב, ירושלים וחיפה, תחת המגבלות שמכתיבה המשטרה: הגבלת מספר המפגינים, שמירת מרחק, עטיית מסכה  על הפנים. עצמאים שהשתתפו בהפגנה סיפרו על תמאים בלתי אפשריים שמציבים בפניהם בדרך לחזרה לעבודה: מדידת חום לעובדים, הקמת מחיצות, מדידת חום ללקוחות ורישום פרטיהם. חלק מהעסקים כלל לא יכולים לשוב לפעול: מסעדות ובתי קפה, מקומות בהם נערכות הופעות וכל תחום התרבות, פנאי והתיירות. 

צילום: דני בלר

פאולה פרפיניול, עובדת סוציאלית מבאר שבע עלתה לנאום ואמרה בכעס: "אין לכם שום בושה, פשוט ממשלה בהכחשה.כשהממשלה החליטה איך להתמודד עם משבר הקורונה, היא שכחה שמלבד ההשלכות הבריאותיות, יש לקורונה גם השלכות חברתיות-כלכליות הרות אסון''.

המשבר נחת על מערכת רווחה שמזה שנים רבות היא מערכת בקריסה. מערכות הרווחה והבריאות הן מערכות חולות, מדולדלות משאבים, מצומקות ומופרטות עד זוב דם. שירותי הרווחה והעובדות הסוציאליות הם אלו שצריכים להתמודד כיום עם ההשלכות החברתיות והנפשיות הקשות של משבר כלכלי חמור וחסר תקדים".


תגובות

End of content

No more pages to load