• 20 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ארה''ב לא תתנגד להחלת הריבונות הישראלית המלאה על דרום הר חברון

שגריר ארה''ב בישראל, דיוויד פרידמן, סבור שישראל צריכה להכריז על החלת הריבונות על הבקעה, יו''ש והר חברון - צעד שיהיו השלכות על הנגב כולו וצופה שטראמפ יתמוך תמיכה מלאה

חבל יתיר: בדרך לריבונות ישראלית מלאה? (צילום: דני בלר)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

ארצות הברית לא תתנגד להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן, על יו''ש ועל דרום הר חברון - שנכון להיום נחשבים מחוץ ל''קו הירוק'', אך למעשה מנהלים לא מעט מענייניהם המנהלתיים בבאר שבע ובנגב. ישובי דרום הר חברון יעברו לשליטה ישראלית מלאה ולא יהיו עוד בבחינת ''מובלעות''. מדובר במצב שיש לו השלכות מרחיקות לכת על סדרי החיים בדרום בפרט ובישראל בכלל. 

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן אמר את הדברים  בראיון ל''ישראל היום'' שיפורסם ביום שישי: "אם ממשלת ישראל תכריז על כך, ארה"ב מוכנה להכיר כבר בשבועות הקרובים בריבונות ישראל על בקעת הירדן ועל ההתיישבות הישראלית ביהודה ובשומרון",
פרידמן ציין כי לא יגיעו תנאים נוספים להחלת ריבונות ישראלית.

"כאשר תהליך המיפוי יסתיים, כאשר ממשלת ישראל תסכים להקפיא את הבנייה באותו אזור בשטחי c שלא מיועד להחלת הריבונות וכאשר ראש הממשלה יסכים לשאת ולתת עם הפלשתינאים על בסיס תכנית טראמפ והוא הסכים לכך כבר ביום ראשון אנחנו נכיר בריבונות של ישראל באזורים שעל פי התוכנית יהפכו להיות חלק ממנה...אתם צרכים להיות הראשונים להכריז על הריבונות לא ארה"ב", הדגיש פרידמן.

"משיחות עם ישראלים אני למד שהם חושבים שזו התוכנית הכי טובה לישראל. אם לא הייתי שומע זאת,לא הייתי רגוע בעצמי. ברור לנו כי כשם שאנחנו האמריקנים, לא נוותר לעולם על פסל החירות,אפילו שזה שטח קטן מאוד, כך אתם לא תסכימו לוותר על מקומות" - הכוונה לבית אל ואיזור חברון .

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי מסר בתגובה: "בהובלת השגריר פרידמן תכנית הריבונות מתקדמת ואנו מצפים לה ומברכים על כך. אנו מגבים את השגריר שיחד עם ראש הממשלה והנשיא טראמפ דוחפים להחלת ריבונות ולהכרה ביישובים כחלק ממדינת ישראל והבאת צדק היסטורי''.

''עם זאת לתכנית הריבונות יש קווים אדומים. אנו מודאגים מתוכנית המובלעות ולצערנו טרם קיבלנו על כך הבהרות לא ניתן להפקרת אלפי משפחות לחסדם של המחבלים. כך גם הקמת מדינת טרור ערבית בתוך שטחי ישראל הינה סכנה ברורה ואסור לשום ממשלה בישראל להסכים להקמתה, ולמסירת חבלי התנ"ך היסטורים ליישות טרור זרה. זהו צעד לא ערכי, לא מוסרי, ומנסיון העבר גם סכנה ברורה לתושבי המדינה, אנו מצפים לקבל ממשלת ישראל הבהרות לתכנית שתשפיע על עתידנו''.

גדי מזוז חבר מועצת עיריית באר שבע, מצפה שראש המממשלה יוביל צעד זה בהקדם: ''ראשית במלאת שנתיים להעברת השגרירות לירושלים חשוב לברך על צעד נבון זה . לאחר שארה"ב נתנו את ההסכמה לנושא הריבונות והם מעוניינים ,מדינת ישראל צריכה לקדם מה שיותר מהר את החלטת הריבונות ובין השאר שירושלים היא עיר הבירה של ארץ ישראל ,עיר הבירה של העם היהודי היושב בארצו''.

''עלינו לעמול ולא לנוח בעניין זה לעשות הכל ולהחיל את הריבונות .אני בטוח שכל העולם הדמוקרטי המבין מה קורה במזרח התיכון ובעם היהודי ובנוסף עם הקשרים הטובים שיש לנו אפילו עם חלק מהממשלות המוסלמיות כמו סעודיה יברכו על כך,וזו תהיה עובדה מוגמרת'' .

''החלטה אמיצה זו תהיה תשובה לכל מדינות הטרור וארגוני הטרור שארץ ישראל וירושלים היא לעד ולנצח נצחים ויש לעשות לקדם להוביל ולקבוע עובדות בשטח. אני מבקש ומתפלל שביבי נתניהו ראש ממשלת ישראל יוביל את המהלך ביחד עם כל גוש הימין''.

תגובות

End of content

No more pages to load