• 20 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העצמאים בב''ש מאשימים את ממשלה ישראל: ''קברתם אותנו''

במפגן מחאה שכלל ארון מתים ונרות נשמה, הביעו עצמאים מבאר שבע והנגב את הזעם שלהם כנגד ממשלת ישראל, שהורתה לסגור, אך לא מפצה. החשש: מאות עסקים בב''ש עומדים בפני קריסה

המיצג בעצרת המחאה (צילום: דני בלר)

הערב, בחניון ויטמן, היו עצמאים מכל ענפי המשק: מסעדנים, עורכי דין, מתווכים, גננות, שחקנים, צלמים, בעלי חנויות, שהצמשותף לכולם הוא תחושה קשה שהממשלה זנחה אותם. רובם ככולם נשארו בלי עבודה, אחרי שהממשלה היא זו שנתנה להם הוראה לסגור - אך בו בעת גזרה עליהם גזר דין מוות.

וידאו: השידור המלא מתוך העצרת (צילום: דני בלר)

​​​​​​​
סימון ריישייביץ, מתווך, השקיע את הנשמה בהקמת העסק שלו מאפס. ''העבדה ירדה לגמרי, אנשים לא קונים דירות וגם אם רצו, לא יכלו לצאת. הבטיחו פיצויים, אבל לא קיבלנו כלום''. עופר בננו, מבעלי מסעדת גיגסי, מספר שהמסעדה סגורה כבר חודשיים, העובדים בחל''ת ומועד החזרה לא לעבודה לא נראה באופק. ''מדברים על ה-1 ביוני בתאריך בו נוכל לפתוח, ואז משנים את זה ל-15 ביוני ואף אחד לא יודע לתת מועד מדוייק. אנחנו מעסיקים אנשים, משלמים לספקים, החשבונות ממשיכים להגיע''.

חוסמים את צומת קניון הנגב (צילום אווירי: באדיבות ענבר צלמים/ 0522-719090)

בזה אחר זה, עצמאים עימם שוחחנו, נמצאים במצב דומה: הם לא מצליחים לקבל פיצוי, הפיצוי קטן והחובות בעסקים תופחים. ''אנשים מתחילים לקלוט את גודל האסון. היום כביכול אנשים חזרו לשיגרה ואז האמת נתנה להם סתירה לפנים'', מספר לנו עצמאי, שביקש לא להזדהות, כי ''אם אשתי תדע את עומק הצרות האמיתי, לא יודע מה ייקרה''. ''יש לי מזנון, שהיה סגור. את העובדים ניסיתי להחזיק כמה שיותר, אבל נאלצתי לשלוח לחופשה ללא תשלום. דיברו על משלוחים, אבל ממשלוחים אי אפשר לקיים עסק. אם לא היה לי פתרון, אני אצטרך להכריז על פשיטת רגל. יש לי הלוואות להחזיר, יש משכנתא, אשתי לא יודעת עד כמה אני שקוע. הממשלה סיפרו על סיוע לעסקים, על פיצויים, הכל שקר. פשוט שקר אחד גדול. עבודה בעיניים''.

וידאו: סרטון מחאת העצמאים בנגב


שיגרה? ללקוחות אין כסף, החשש לבקר בקניונים ובחנויות עדיין גדול

ביום הראשון של החזרה לשיגרה - לא הייתה התנפלות על החנויות. בצעד תמוה, חלק מהקניונים בבאר שבע החליטו לסגור את המקום לסיקור תקשורתי, במה שהיה אמור להיות יום חגיגי. המציאות, מספרים לקוחות שהיה בקניון גדול, פחות חגיגית: בדיקות חום בכניסה לחנויות, השארת פרטים בחלק מהמקרים והגבלת מספר הלקוחות בחנות, ''ואי אפשר לשבת לשתות קפה. גם ככה אין כסף'', סיפרה דליה, שסיימה את הסיבוב בקניון הסמוך לביתה מבלי שקנתה דבר. ''זה פשוט לא זה. זה לא שיגרה. אני מקווה שיהיו עוד הקלות, שנחזור לקניות, לקפה של שישי, אבל לא נראה שזה בכיוון''.

צילום: דני בלר​​​​​​​

בבאר שבע נתח נכבד מהפעילות העסקית מבוססת שירותים ומסחר, בלא מעט מאותם ענפים שהושבתו. בלי סיוע, הזיהרו היום לא מעט מהמשתתפים באירוע, עלולה להיות בעיר קריסת עסקים בשרשרת, כפי שהעיר לא חוותה בתולדותיה.

תגובות

End of content

No more pages to load