• 20 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיריית ב''ש תומכת במתווה אגוד המסעדות - אך בינתיים אין צפי לפתיחה

בעשר השנים האחרונות נפתחו בבאר שבע מסעדות ופאבים, כחלק מתנופת התחדשות העיר, אלא שמשבר הקורונה עלול לגזור על רובן להיסגר לצמיתות. חוץ ממילים יפות והבטחות, המסעדות לא מקבלות סיוע

צילום הדמיה: Chris Panas/ PEXELS / CC0

''אין הסבר הגיוני, לפתיחת הקניונים, איקאה, חדרי כושר בשעה שהעסקים שלנו נשארים סגורים'', אומרים באיגוד המסעדות. בתי קפה  ומסעדות, בהם ותיקים מאוד, בבאר שבע, עומדים סגורים כבר חודשיים. מאות עובדים בענף נמצאים בחופשה ללא תשלום, בעלי העסקים מזהירים כי ללא תשלום מענק וללא סיוע, הם פשוט לא יישרדו. החשש הוא כי אם המצב יימשך, המסעדות, הפאבים ובתי הקפה בבאר שבע פשוט ייסגרו, ויצורפו לעסקים אחרים שקרסו בעיר.

אתמול, חמישי, בהפגנת העצמאים בנגב, שנערכה בבאר שבע, סיפרו בעלי המסעדות, בהן מוכרות כמו ''גיגסי'' ו''לולה'', כי לא זכו כלל לפיצוי. העובדים נשלחול קבל דמי אבטלה במתכונת של חופשה ללא ללא תשלום. החל''ת מסתיים ב-31 במאי - זאת כאשר עובדים רבים המועסקים בתחומי המזון, ההסעדה והאירוח, לא יכולים לשוב לעבודה. זאת ועוד: דמי האבטלה הם בגובה של כ=60 אחוזים מהשכר שקיבלו ובמקרה הטוב ביותר, פחות מ-4,000 שקלים. מדובר בטבחים, מלצרים, סו-שפים, שפים, עובדים כלליים, שליחים ועוד, שנותרו ללא תעסוקה. 

בעלי קפה לולה, אתמול בהפגנה. אין בינתיים פתרון לענף ההמסעדות (צילום: דני בלר)

בהפגנה, אתמול, סיפר עופר בננו, מבעלי ''גיגסי'', כי החשבונות ממשיכים להגיע, אך הפיצוי לא. גם צחי ברק, מבעלי קפה '''לולה'', ציין דברים דומים. השבוע, פרסם אגוד המסעדות בתל אביב מתווה, אשר יאפשר למסעדנים לחזור לפעילות, תוך שמירה על בריאות הציבור. משרד הבריאות, מצדו, מדבר על חזרה לפעילות רק בסוף יוני במקרה הטוב. משרד האוצר אינו מוכן להאריך את דמי האבטלה לעובדי המסעדות, בהם צעירים רבים. על פי הצעת משרד הבריאות, המסעדות יידרשו לעבוד בפחות מ-50 אחוזי תפוסה, להתקין מחיצות בין שולחן לשולחן, למדוד חום לנכנסים, לבקש מהם להזדהות ולהתאים את אופי ההגשה. באיגוד המסעדות טוענים כי זה אינו מודל מציאותי, לא כלכלית ולא מבחינת היישום שלו. 

בית קפה, שנפתח לאחרונה, עומד סגור בבאר שבע (צילום: דני בלר)​​​​​​​

בינתיים, השעון מתקתק עבור המסעדות, שנדרשות להמשיך לשלם הוצאות כבדות, כאשר ההכנסות אפסיות. ''אם הממשלה לא תתעשת, ניאלץ לסגור סופית. הענף בבאר שבע היה ממושמע, פעלנו לפי ההוראות, אבל זהו, בלי פיצוי עסקים ייסגרו והסיפור ייגמר בבאר שבע. אנשים פה השקיעו את הנשמה, אבל הממשלה שסגרה לא מפצה אותנו ואני חושש שבשבוע הבא אתחיל לחלק מכתבי פיטורים ולהתחיל לפנות ציוד'', סיפר בעצרת בעל מסעדה בב''ש.

ומה אומרים בעיריית באר שבע? ''כחלק מהמאמצים להחזרת המשק, צריך להתניע מחדש גם את ענף המסעדות ומקומות הבילוי, תחת מגבלות והנחיות שיבטיחו את שלום ובריאות הציבור. עיריית באר שבע תומכת במתווה איגוד המסעדות, לפתיחה מחודשת של בתי אוכל, ברים ומועדונים בעידן הקורונה. שוחחתי היום עם נציגי האיגוד ואני בקשר שוטף עם בעלי העסקים מהתחום בבאר שבע. סוכם כי נפעל ביחד ובשיתוף פעולה לסייע ככל הניתן לענף זה''. 

תגובות

End of content

No more pages to load