• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הבאר שבעים מובילים באמון בממשלה ובעירייה בזמן מגפת הקורונה

סקר החוסן האזרחי בתקופת משבר הקורונה מגלה כי המגפה העלתה את מפלס החרדה, פגע כלכלית ובריאותית בתושבים ועם זאת, כשהם נשאלים, הם מביעים תמיכה בממשלה ובעירייה. הסקר התעלם מהפזורה הבדואית בדרום

רחוב ריק בב''ש. ביום רגיל הוא הומה אדם (צילום: דני בלר)

הבאר שבעים מובילים באמון בממשלה ובעירייה בזמן מגפת הקורונה, בניגוד לתל אביבים, שלא כל כך מאמינים לרשויות ואופן טיפולם באירוע. דברים אלה עולים מסקר בזק, שנערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסוף חודש אפריל. הסקר לא בדק את העמדות בקרב הפזורה הבדואית בנגב או בקרב דיירי בתי האבות.

מטרת הסקר היא לספק תמונת מצב ונתונים חיוניים למקבלי ההחלטות לגבי החוסן האזרחי של הציבור בישראל, בעקבות משבר הקורונה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ערכה את הסקר בשיתוף עם המועצה לביטחון לאומי ומשרד ראש הממשלה. אוכלוסיית הסקר כללה בני 21 ומעלה, למעט הפזורה הבדווית בדרום ודיירים במוסדות טיפוליים. 

השאלות בסקר הקיפו מגוון נושאים: בריאות, מצב נפשי, צריכת מזון, קבלת עזרה, מצב כלכלי ועבודה, מידת המילוי אחר הוראות משרד הבריאות והממשלה, ומידת האמון בממשלה וברשות המקומית של יישוב המגורים בהתמודדות עם נגיף הקורונה.חשים לחץ וחרדה, אך תומכים בממשלה


למרות המצב, הבאר שבעים מובילים באמון בממשלה וברשות המקומית: 90 אחוזים מהנשאלים הביעו אמון בעירייה, 79.3 אחוזים הביעו אמון בממשלה. זאת לעומת 67.1 אחוזים ו-54.5 אחוזים בהתאמה, בקרב תושבי תל אביב.

כשבוחנים את המצב בשטח, התמונה מעוררת דאגה: משבר הקורונה העלה את מפלס החרדה של רבים, במיוחד בפריפריה, עם אובדן מקורות הפרנסה, העוצר הכפוי והדאגה לבריאות. 34.3% מהאוכלוסייה דיווחה על תחושות לחץ וחרדה.

בקרב האוכלוסיה הערבית השיעורים גבוהים יותר: 45.2% חשים לחץ וחרדה; 27.5% חשים דיכאון; 29.3% חשים בדידות. תחושות אלה מלוות נשים יותר מאשר גברים בעת המשבר: 39.6% מהנשים ו- 28.9% מהגברים מדווחים על לחץ וחרדה.

משבר הקורונה מעורר חששות מתרחישים שונים בריאותיים וכלכליים.  55.7% מהאוכלוסייה חוששים מהידבקות בנגיף (22.9% 'במידה רבה' ו- 32.8% 'במידה מסוימת'); 32.3% חוששים מפגיעה במצב בריאותם מסיבות אחרות; מחצית מהאוכלוסייה (50.3%) חוששים מקושי בכיסוי הוצאותיהם (60.3% מהערבים ו- 31.1% מבני 65 ומעלה); 15.7% חוששים לאבד את מקום מגוריהם ו- 13.5% חוששים מפגיעה ביחסים במשפחה.

מצמצמים באוכל - כי אין כסף

14.1% מדווחים כי הם או אחד מבני משק ביתם צמצמו את כמות האוכל או הארוחות שהם אוכלים במהלך השבוע האחרון: 13.0% מבני 65 ומעלה; 23.5% מהערבים. הסיבה השכיחה לצמצום היא כספית. 57.6% מאלה שדווחו על צמצום כמות האוכל ציינו כי לא היה להם מספיק כסף לקנות אוכל: 75.1% מהערבים, 66.4% מהנשים ו- 48.6% מהגברים. 16.2% מדווחים כי הם נעזרים במישהו המסייע להם בהבאת מזון, תרופות וכד', 45.5% מבני 65 ומעלה.

תגובות

End of content

No more pages to load