• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נופלים מהרגליים: האם המשמרות של מתמחי הרפואה יקוצרו?

אם הרופא במיון נראה לכם עייף ולא מרוכז, יש לזה סיבה: המתמחים ברפואה עובדים במשמרות מפרכות של 26 שעות. עניין קיצור משך המשמרת נמצא בדיון מזה 9 שנים

מתמחים באחת ההפגנות (מקור: פייסבוק ארגון מרשם)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

וועדת הרווחה, העבודה והבריאות של הכנסת  קיימה היום (ג') דיון בקיצור משך תורנויות המתמחים ברפואה. נכון להיום, המתמחים עובדים במשמרות של 26 שעות. מדובר בסוגיה קשה, כואבת וחשובה לא רק למתמחים  אלא לכל אזרח במדינה המצפה לקבל טיפול רפואי טוב.

הנושא מצוי בדיונים ונמרח מזה כתשע שנים, מאז גובש מתווה בלשכת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה ונחתם על ידי הממונה על השכר, מנכ"ל משרד הבריאות ויו"ר ההסתדרות הרפואית.

ההסתדרות הרפואית תחל בחודש הקרוב בניסוי (פיילוט) במספר מחלקות בבתי חולים, ותבחן את קיצור שעות התורנויות של הרופאים-המתמחים. כך נחשף היום (שלישי) בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. יו"ר הוועדה, עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) בירכה על ביצוע הניסוי בעקבות הישיבות של הוועדה בנושא, אך קראה להסתדרות הרפואית (הר"י) לשתף בעניין גם את ארגון המתמחים "מרשם" ודרשה מהאוצר להכין הצעה תקציבית שתסייע לקיצור זה, וכן להזרים מיידית 500 תקנים של רופאים למערכת, כפי שהובטח. היא הבטיחה כי "כמו שהבאנו את הנושא לכנסת – נעקוב אחר ביצועו".

פרופ' ציון חגי, יו"ר הר"י הדגיש כי מדובר בכ-7000 מתמחים בארץ והר"י תומכת בקיצור ההתמחויות שלהם. "יש בארץ כחמישים התמחויות רפואיות שונות, שאינן דומות אחת לרעותה. אנו נמצאים במגעים עם הגורמים הנוגעים, ונחל בעוד כחודש ניסוי במספר בתי חולים, ונבדוק במספר מחלקות - התמחות של 12 ו-16 שעות בלבד. ההתמחות היא הקריטית בחיים המקצועיים של הרופא, ובה הוא מוכשר לעמוד עצמאית. קיבלנו מהאוצר 500 תקנים, ואנו מקווים להוסיף עוד תקנים ככמות הזו גם בשנה הבאה". חגי הזהיר כי בעשור הקרוב יפרשו משירות כ-50% מרפאי ישראל, ועלול להיווצר מחסור של כ-4000 רופאים. 

ח''כ אורלי פרומן (יש עתיד תל"ם) הוסיפה כי "כבר עשר שנים מנסים המתמחים לפרוץ את תנאי העבדות שלהם. מי יכול להיות יעיל, ממוקד וערני במשך 26 שעות?! ככל שהשעות מתארכות מתרבות הטעויות, ולכן דרישות המתמחים צודקות והגיוניות". 
ד"ר אילן ריכטר, מארגון "מרשם" של המתמחים, הדגיש כי כבר בשנת 2011 התחייבה הר"י על קיצור התורניות, וכך כבר הוחלט ובוצע במדינות רבות בעולם. "אני מתקשה להאמין להר"י על הודעת הניסוי בבתי חולים, כיוון שכבר לפני כתשע שנים הם התחייבו על קיצור התורנויות – ולא התקדמו בעניין עד המחאה שלנו". ריכטר הסכים כי קיצור התורניות משתנה מתחום לתחום, אך ציין כי זמן רב משעות ההתמחות מנוצל לעיסוק מנהלתי ובירוקרטי, ולא לשיפור המקצועיות הרפואית. 

לדברי ח''כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בדרישת קיצור שעות ההתמחות מבחינים בהבדל בין מתמחים במחלקות פנימיות וילדים, לבין מתמחים כירורגיים - שאינם תומכים בדרישת הקיצור. 

לדברי פרופ' ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות בשנים 2015-2014 וכיום משנה למנהל המרכז הרפואי שיבא, "יש לקצר את משך התורנויות, כי המטופל חייב להיות במרכז תשומת הלב שלנו. בסוף תקופת ההתמחות, המתמחים יעמדו לבד, עצמאיים, ויצטרכו לבצע ניתוחים ולהכריע. אנחנו ב"שיבא" נחל בניסוי במחלקות פנימית וילדים בקיצור שעות ההתמחות ל-21 שעות, תוך בדיקה קפדנית תוך בדיקת המשמעויות". 

ח''כ סונדוס סאלח (הרשימה המשותפת) ציינה דרישת המתמחים צודקות מאין כמוהן, ואילו לפי ח''כ קרן ברק (הליכוד) "הצוותים הרפואיים עמדו בחזית המאבק בקורונה, ואנחנו כציבור, וכנציגי הציבור חייבים לעמוד לימינם". 

ד"ר אלה קיטרוסר, יו"ר פורום המתמחים בהר"י, הדגישה את תת-התקינה בתחומים הרבים המשפיעה על אורך התורנויות של המתמחים, "אך החלופה טרם ברורה ויש למצוא אחת כזאת שהיא תהיה טובה למתמחים ולמטופלים כאחד. קבוצת-עבודה פועלת בתחום בפורום כבר כשנתיים, ובודקת את האפשרויות השונות".

לדברי שרי שגב, מנהלת תחום חלופות בריאות במשרד הבריאות, לא היה ידוע למשרד על כוונת הר"י לצאת בעוד כחודש לניסוי בקיצור תורנויות המתמחים, אך "אנו מברכים על כוונה זו, כיוון שבמשרד נידונו בעבר המשמעויות התקציביות של קיצור שכזה". 
ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאים עובדי המדינה, הדגיש את הצורך בהוספת התקנים למתמחים ולרופאים, כדי לאפשר את קיצור התורנויות, והוספת תקנים למזכירות גם בשעות הלילה, כדי לאפשר למתמחים לא לעסוק בעבודות מינהלה בשעות אלו.

ב''מרשם'' לא אישרו לנציגם בדרום להתראיין ובמקום זאת שלחו הודעה בזו הלשון, עליה חתומה  ד"ר ריי ביטון יו"ר הארגון: "לא קונים אותנו בהצהרות חלולות מתוכן על קיום פיילוטים שנולדו מאתמול להיום- עד שלא נראה תוצאות אמיתיות בשטח אנחנו נמשיך את המאבק". 

''בישיבה נחשף כי למרות ההצהרות של ההסתדרות הרפואית שפיילוט לקיצור תורנויות  אמור היה לצאת לפועל לפני תחילת משבר הקורונה, נציגת משרד  הבריאות בוועדה אמרה כי הם לא מכירים שהיתה כוונה כזו.  יוזכר כי החלטה על קיצור תורנויות התקבלה כבר בהסכם 2011 אבל אף אחד לא עשה שום דבר כדי להוציא לפועל את האמור בהסכם.(מצורף הקטע הרלוונטי מהסכם 2011)''. 

"לא יקנו אותנו עם סיסמאות על פיילוטים ומחקרים ועבודות מטה. היו 9 שנים שלמות לעשות את זה. אנחנו רוצים לראות תוצאות בשטח. מי שחושב שהצהרות שנולדו מאתמול להיום על פיילוטים לבחינת קיצור התורניות מספקות אותנו, מנותק מהשטח ומתנער מהמחויבות שלו כלפי שלומם ובריאותם של המתמחים והמטופלים כאחד".


תגובות

End of content

No more pages to load