• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נדל''ן, קניונים, אולמות שמחה: האם כלכלת ב''ש תחלים מהקורונה?

יום לפני השבעת ממשלת ענק עם 36 שרים הוא זמן מצויין לבדוק מה קורה עם פרנסתם של אלפי באר שבעים: הנדל''ן להשקעה שנפגע, אולמי השמחות שמחכים למתווה יציאה, אלפי העובדים שעדיין בחל''ת ואולי יהפכו מובטלים

נדל''ן להשקעה. שוכרים נקלעו לקשיי תשלום (צילום המחשה: דני בלר)

שיא הניתוק: ממשלה ענקית ויקרה, כאשר מאות אלפי עובדים נמצאים בסכנת פיטורין

52 שרים וסגני שרים בממשלה הגדולה אי פעם. לשכות, מזכירים ומזכירות, דוברים ועוזרים, בממשלת גנץ-נתניהו אין משבר קורונה - אחרת אי אפשר להסביר את הקמתה של ממשלה ענקית, מסורבלת ובזבזנית, בזמן שעסקים קורסים,  אלפים בבאר שבע נפלטים לאבטלה קיים איום ממשי על המשך קיומם של עסקים וחברות רבות. 

הכלכלה התמוטטה כמו מגדל קלפים: שוכרי הדירות מתקשים לשלם - ועוזבים

אין כמעט ענף כלכלי בבאר שבע  שלא נפגע - וגם מה שנתפס כמפלט בטוח, התברר כסיכון. עד לפני כשנתיים, באר שבע נחשבה לבירת הנדל''ן להשקעה של ישראל. בימי שיא הבועה, בנובמבר 2015, נערך בבאר שבע כנס למשקיעי נדל''ן ממרכז הארץ. לרשות המשקיעים הועמדה רכבת מיוחדת מתל אביב. בבאר שבע חיכו להם תזמורת וצלם פפראצי. בכנס, שנערך במשכן אמנויות הבמה, התמינו להם מארחים, שולחנות עם יין וכריכונים ועוד צלמים, לתת להם הרגשה שהם אנשים חשובים ושבעיר הדרומית הכסף שלהם קונה הכל.

דירות מפוצלות. כבר לא תרנגולת שמטילה ביצי זהב (צילום: דני בלר)

בכנס דיברו על לא פחות ממכרה זהב בבירת הנגב: סטודנטים חזקים ואיכותיים ממרכז הארץ, שרוצים לגור בשכונות הקרובות לאוניברסיטה, בהן הנדל''ן הזול מבטיח תשואה חלומית. 

אל המשקיעים דיברו בכנס אח''מים שונים, שסיפרו להם שזאת בירת ההזדמנויות, שיש פה מלא סטודנטים, שהתשואה חלומית ושעושים פה יופי של כסף. התוצאה עבור תושבי העיר הייתה עגומה: דמי השכירות עלו, התנאים ההעמידו בפניהם בעלי הנכסים הפכו קשים יותר. לפני שנתיים חל מהפך: מיסוי כבד ורוויה של השוק להשכרה, שבבאר שבע הוא מוגבל ומוגדר היטב. קשה לעשות קופה על גבם של הסטודנטים, קהל מאורגן היטב מבחינת מידע, שקמנה לו כוח מיקוח.

את המכה האחרונה נתנה מגפת הקורונה: על פי מחקר המשותף לאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב,  שנערך בשבוע האחרון של אפריל, בקרב 1,525 שוכרי דירות ברחבי הארץ, בגיל העבודה, מהם כ־75% זוגות עולה כי  כמעט 40% לא שילמו שכר דירה כלל והשאר שילמו חלקית. כמו כן נמצא כי 16% מכלל הנשאלים פנו לבעל הבית בקשר לתשלום שכר הדירה עבור חודש אפריל.

ב־4% מהמקרים בעל הבית פנה לדיירים בנוגע לשכר הדירה, ב־14% מהמקרים אלה שלא שילמו אמרו כי הם מתכוונים לפנות לבעל הדירה אך טרם עשו זאת, וב־27% מהמקרים של פנייה לבעל הבית הוא הסכים לדחות את תשלום שכר הדירה או להפחיתו. בשקלול הממצאים עולה כי לפחות שליש מהשוכרים שלא שילמו לבעל הבית עשו זאת בלי שהודיעו לו.

זאת ועוד: רבים מתקשים לעמוד בתשלומים שונים הקשורים לתחזוקות הבתים, דוגמת מיסי וועד או תשלומי חשמל התאורה בחדר המדרגות. ''אתה בא לאנשים ומבקש 10 שקלים לחודש בשביל החשמל בחדר המדרגות - ואין להם. הכי חוצפנים הם משרדי תיווך שמחזיקים דירות בבניין שלנו. בעל הנכס עושה כסף - ולא מוכן לשלם. המצב לא טוב'', אומר אריאל, שהוא יו''ר וועד הבית בבניין ישן בשכונה י''א. 

''לא היה ממה לשלם שכר דירה, חזרתי להורים''

למרות שמחירי השכירות בבאר שבע נמוכים יותר מאשר במרכז הארץ, גם השכר בבירת הנגב נמוך משמעותית. ''חזרתי להורים, לא הייתה ברירה. גם את ה-2,500 שקלים לשלם שכר דירה לא היה לי'', מספר ב', בן 26, שהחברה בה עבד בתחום ההפקה  שלחה אותו לחל''ת וככל הנראה, תיסגר. ''בעל הדירה הבין את המצב. אבל הוא בעצמו בקשיים: הוא קנה דירה להשקעה, שיפץ וריהט, כדי לחולל לעצמו הכנסה. עכשיו אין כסף, גם אם יוריד את המחיר אנשים פה על הקרשים''.

גם הנדל''ן לעסקים נפגע קשה: ''השבוע נסגרו באיזור שלי עשרה עסקים. פשוט החזירו את המפתחות'', מספקר לנו בעל חנות בעיר העתיקה. ''דיברו על פיצויים לעצמאיים, הכל חרטא. גם את גרושים שנותנים קשה לקבל. תגיד לי אתה: מה אני עושה עם 2,000 שקלים אחרי שכמעט שלושה חודשים העסק עמד סגור. הממשלה היא זו שנתנה לי הוראה לסגור, אנחנו בעלי העסקים צייתנו ומה קרה? בסוף אנחנו קורסים''.

קניונים ואולמות שמחה: תנאי התו הסגול נראים יותר כמו ''כיסוי תחת'' של משרד הבריאות, מאשר דאגה לשלום הציבור

בבאר שבע ובנגב אולמות שמחה מושקעים, שבימים רגילים מארחים אירועים שמחים - בריתות, בר/בת מצווה, חתונות, ימי הולדת ועוד. ענף האולמות בבאר שבע הוא אחד המרכזיים בעיר, מעסיק אלפי עובדים, מספק פרנסה למעגלים רחבים של ספקים, אמנים, מפיקי אירועים, צלמים ועוד. ענף האירועים בבאר שבע ולמעשה בארץ כולה, הושבת עם מגפת הקורונה. 

בממשלה מדברים על ''תו לבן'', שיאפשר לאולמות השמחה לחזור לעבודה. בדומה ל''תו הסגול'', הוא מגדיר את התנאים על פיהם ניתן יהיה לחזור לקיים אירועים: באולמות יוגדר מתחם נפרד ומבודד לבעלי קבוצות סיכון. לפני האירוע, על בעל השמחה יהיה להקים אתר אינטרנט בו יירשמו מראש כלל האורחים וימלאו בו, בנוסף לפרטיהם האישיים, גם הצהרות בריאות. בכניסה לאירוע האורחים יעברו זיהוי. ימדד להם חום. באולם האירוע תהיה רחבה נפדרת לריקודי הצעירים. האורחים יחוייבו בעטיית מסכות והצוות יחוייב לעטות מסכות וכפפות. לא יהיו בופה או בר והמזון יוגש לשולחנות תוך שמירת מרחק. 

קניון בב''ש. הלקוחות חוזרים - אבל לאט (צילום: דני בלר)

על בעל השמחה למנות ''אחראי בריאות'', שייפקח על ביצוע ההוראות. אם יתגלה כי באירוע נוכח חולה קורונה מאומת, יהיה צורך ליידע את כלל האורחים, שייכנסו לבידוד מיידי. ''אני מוכן לחזור לעבודה עכשיו, אפילו עם חליפת צלילה ושנורקל'', אומר מ', עבד בטבח באולם. ''אבל לא נראה לי שאנשים יעמדו בכל ההוראות האלה. שתבין - בלי קורונה, הרבה לפני הקורונה, במטבחים של האולמות הכל סטרילי. אתה מכין אוכל למאות מוזמנים, זאת אחריות כבדה. לא מספיק שאתה צריך לבשל טעים - הכל חייב להיות נקי. אין דבר כזה לחפף, לא אני, לא העוזר, לא המלצר. שבוע חופש היה נחמד, חודשיים בבית מכניסים אותי לחרדות, כי יש משכנתא ואני גם מתגעגע לאקשן. אני מאוד אוהב את העבודה שלי, כש-200 איש באים ואומרים שהיה להם טעים. הלוואי ונחזור בקרוב''.

בקניונים בודקים חום בכניסה ומקווים לטוב, הקהל נשמע להוראות

בקניונים חוזרים לעבודה, לאט לאט. בקניון גדול בבאר שבע, בבדיקה לא מדעית  - אלא מתוך תצפית על המבקרים: הרוב המוחלט עטה מסכות. משלא עשה כך חטף הערה - לא מצוות הקניון, כי אם ממבקרים אחרים. בחנויות נשמר המרחק בין הלקוחות. ''אנחנו שמחים לחזור לעבודה, עושים מה שצריך, שומרים כמו שצריך, התארגנו על פי ההוראות'', מספרת קופאית בסופרמרקט. ''אני מאמינה שהכל יחזור לאט לאט, אנשים יתרגלו למציאות. כמו שאתה רואה - לא חסר כלום''.

עם זאת, תנועת הקונים עדיין נראית דלילה. יותר מהחשש לבקר במקום,  עומד במרכז ההחלטה הקושי הכלכלי. האבטלה ''הרשמית'' בבאר שבע עומדת על 21.4%, אך היא אינה משקפת עצמאים רבים, בהם עוסקים פטורים, נותני שירותים ועוד. הערכה זהירה אומרת, כי יחלפו לפחות חודשיים, עד תחילת אוגוסט, עד שהמשק יתאושש, לפחות חלקית, אך כל עוד לא יימצאו תרופה או חיסון, המשק ימשיך לפעול תחת מציאות הקורונה. הערכות במשרד האוצר מדברים על התאוששות כלכלית רק במהלך הרבעון השני של 2021, אז המשק יחזור לרמות הפעילות של ערב המשבר. 

התנאים הדרקוניים שהוצבו בפני בעלי הקניונים ואולמות השמחה נראים כמו ''כיסוי תחת'' במקרה של וועדת חקירה ממלכתית. הדרישות המוגזמות לא יעזרו, לנוכח העומסים בתחנות האוטובוסים, בהתמנה בתורים לתשלום קצבאות או מחוץ למרכולים. אסור לשכוח: מקומות רבים, בהם מועדונים, מסעדות, בתי קפה בתי קולנוע ומקומות להופעות עדיין סגורים. אם פותחים את הסופרים, ניתן לפתוח גם מסעדות, אלא אם מדובר באיזור שהוא מוקד הדבקה. 

שאלת 100 מיליארד השקלים: לאן נעלמים כספי הסיוע לעצמאים?

יותר ויותר עצמאים קובלים על כך, ברשתות החברתיות, כי למרות שהגישו את הבקשות לקבלות מענקים, נמצאו כלא זכאים או שהכסף לא הופקד להם. עבור עסקים ועצמאים, שלא עבדו מזה חודשיים, מדובר בסיוע שיכול לעשות את ההבדל בין הלת העסק והתנעתו מחדש, לבין סיגרתו ופיטורי העובדים. 

סקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר מראה בבירור כי עיקר הפגיעה היא בעסקים קטנים ובקרב עצמאיים זעירים וכי עיקר העובדים שהוצאו לחל''ת או פוטרו, הם עובדים ברמות השכר הנמוכות. 

בין ביתר, נכתב בסקירה כי ''ככל ששכר בענף גבוה יותר כך בולט הפער בין השכר הממוצע בענף לבין שכר המושבתים בענף, קרי החברות פיטרו / הוציאו לחל"ת את העובדים שמשתכרים יותר נמוך בענף. היות והשכר במגזר העסקי יכול לשמש כמדד לפריון המשמעות היא כי העובדים שהושבתו הם בעלי פריון נמוך יותר, ביחס לענף בו הם התעסקו''.

''המשמעות של השבתת עובדים חלשים יותר לגבי היקף הנזק הכלכלי היא שכנראה הפגיעה בפעילות הכלכלית במשק היא נמוכה יותר ממה שהייתה יכולה להיות בהשוואה להשבתת עובדים בעלי שכר ממוצע בכל ענף. מאידך, מדובר בעובדים חלשים יותר להם קושי גדול יותר לחזור למעגל התעסוקה''.

עסקים סגורים. דווקא העסקים הקטנים נפגעו קשה יותר (צילום: דני בלר)

​​​​​​​''הענפים שנפגעו ביותר הם הענפים אשר פעילותם מייצרת התקהלות גבוהה יותר ביחס לאחרים, קרי פעילויות ספורט, הפקות קולנוע ומוזיקה, שירותי אירוח וכדומה. חשוב לציין כי על אף שבענפים אלו תחלופת העובדים בשנים רגילות גבוהה יותר בהשוואה לענפים אחרים, שיעורי ההשבתה היום הינם בסדר גודל אחר. ככלל, תחליפיות העובדים מתואמת עם הפריון בענף ככל שהשכר הממוצע בענף נמוך יותר, כך נצפית תחלופת עובדים גבוהה יותר''. 

תגובות

End of content

No more pages to load