• 20 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הלם: זיו מטושקה ונטלי בר, מוזיקאים מב''ש, מתו בנסיבות טרגיות

מטושקה, מוזיקאי ויוצר שהותיר את חותמו על אלבומי מופת של אביתר בנאי ואסף אמדורסקי ובת זוגו המוזיקאית נטלי בר, נמצאו ללא רוח חיים בביתם בב'ש

נטלי בר וזיו מטושקה (צילומים מתוך דפי הפייסבוק האישיים)

הלם גדול בקהילת המוזיקאים בישראל: זיו מטושקה, אחד המפיקים המשפיעים ברוק הישראלי, יוצר מוזיקה אלקטרונית ובת זוגו לחיים, המוזיקאית נטלי בר, נמצאו אתמול, חמישי, ללא רוח חיים בדירתם ברחוב שלמה בן יוסף, בשכונת רמות בבאר שבע. מטושקה ז''ל, בן 50, תרם מכשרונו הנדיר לאלבומים של אביתר בנאי, אסף אמדורסקי, ערן צור, ברי סחרוף ושלמה ארצי וגם יצר מוזיקה אלקטרונית תחת השמות פי.קוק, בבאגנושקה ורה-ארבייטר. בין האלבומים הישראלים בהם הותיר את חותמו, ''שיר טיול'' של אביתר בנאי ו''מנועים שקטים'', של אסף אמדורסקי.

וידאו: זיו מטושקה, בפרויקט ''בבאגנושקה'', בהופעה


אלה גוטמן, DJ, מהמובילות בישראל, הכירה אותם שנים רבות והיא גם פרסמה ברשתות את הידיעה הקשה:


''חברי האהובים: בצער רב אני מודיעה על מותו של אגדת סאונד ישראלית, חבר, אח של 30 שנה. Ziv Matushka ובת זוגתו נטלי. זה לא נתפס, זה מטלטל איך ישבנו לפני 30 שנה וחלמנו על טכנו וטראנס וסאונדים ואנדרגראונד. ליווית אותי צמוד לכל מסיבת טבע/ פסטיבל/ גיג בפריפריה. היינו שותפים לדירה, לחלומות אכזבות, חלמת על סאונדים כל לילה. וקמת בבוקר ויצרת אותם אחרי 24 שעות. לינוקס/ פיקוק/ אריה כתום/ ציניות אין סופית. נותרתי המומה מהמהלך הזה שלך. פרטים לגבי מועד הלוויה אמסור בהמשך. RIP מטושקס''.

וידאו: יחד עם בת זוגו לחיים, נטלי בר, ברמיקס לקטע מוזיקלי של COIL


הפוסט האחרון של זיו, לפני יומיים, באנגלית, אודות אובדן אישי:
​​​​​​​

הידיעה על מותם, בנסיבות טראגיות של בני הזוג הופצה הערב ברשתות החברתיות, אך רק שעות ארוכות לאחר שנודע המקרה: חבריו התקשו להאמין למה שקרה, ביקשו לוודא שוב ושוב שךא נפלה טעות. בצעירותו, מטושקה התגורר עם הוריו בשכונה י''א בבאר שבע. ההורים תמכו מאוד בכשרונות שלו - בתחומי המחשבים והמוזיקה. לפני למעלה מ-30 שנה הוא החל ליצור מוזיקה אלטרנטיבית עם מוזיקאים באר שבעים, כמו אמיליאנו גרימינגר (בעצמו נכד של שחקן וזמר בתיאטרון האידי), גבי סברנסקי (כיום מוזיקאי, טכנאי קול וצלם בניו יורק) ודויד פרץ, אמן באר שבעי, ממובילי התחיה התרבותית בעיר.  הוא ביקש להתמקצע במה שעשה, אך די מהר  הפך מסטודנט במכללה לסאונד, לאחר המרצים הבולטים בתחום. 

עם היוודע דבר מותם בנסיבות טראגיות של זיו ונטלי, אמנים וחברים שהכירו אותם כתבו ברשתות החברתיות:

רונן סבו סיפר: "זיו, מה אתה עושה שם עם המחשבון?", (אסף) אמדורסקי שאל את זיו כשהוא רכון על המיקסר הדיגיטלי. "אני מכוון שהריליס של הקומפרסור יהיה בקצב של השיר". זאת הייתה הפעם הראשונה שפגשתי את זיו, לפני יותר מעשרים שנה.
זיו מטושקה, אחד האנשים המבריקים, הידענים והצנועים. תמיד בחר להיות מאחורי הקלעים, והיה מעורב בהמון דברים, בשקט והמקצועיות שתמיד אפיינה אותו''.

וידאו: ערן צור, ''גלגל'', זיו מטושקה מנגן קלידים


''לפני שמונה שנים בערך הכרתי גם את נטלי, בת הזוג שלו, מבריקה וגאונה. היה לשלושתנו מייד קשר מעולה, בילינו תקופה מלא ביחד, הסתובבנו בעיר בלילות. תמיד הייה וייבז גבוה, ושילוב של צחוקים יחד עם שיחות הכי מעמיקות, החל ממוזיקה ועד לחיים עצמם. כל כך לא נתפס שאת החיים האלה הם בחרו היום לסיים. עצוב, ובלתי נתפס".

דני גלבוע: ''זיו היה מקסים, משעשע, גאון סאונד כמו בספר, וידען על בכל מה שקשור למוזיקה אלקטרונית. התחלנו לעבוד יחד הוא אני ודורון על פרויקט אפל עם זיקה מסויימת לניק קייב כהשראה. בין היתר הלך זיו והקליט סאונדים בחניון של אולפני ''צוללת'' והכניס אותם לתוך שני שירים שהקלטנו. הוא היה יצירתי ומקורי ומיוחד''.

שחר וולמר: "היום בבוקר שלחתי לך הודעה. כנראה שהרגשתי משהו. החוכמה שלך תמשיך להדהד לנצח דרכנו.
תודה על הכל''.

איגי וקסמן כתבה: "זיו מטושקה. אחד הגאונים המוכשרים הביישנים והצנועים שהכרתי. איזה טעם מוזיקלי אדיר! איזה מפיק מעולה! זכיתי לעבוד איתו כמה שנים ולעשות שירים יחד. כמה שזה עצוב שהוא איננו''.

דויד פרץ: "Ziv Matushka הלך הלילה מעולמינו לעולמו, יש הרבה מה לספר על מי ומה שהיה. אבל הלילה, רק צלילים"

בפוסט אחרון בפייסבוק האישי שלו, מטושקה כותב מילות פרידה משני אנשים יקרים לו: אביו, שנפטר לפני חודשיים ופלוריאן שניידר, מייסד להקת קראפטוורק הגרמנית, שנפטר בתחילת השבוע''.

''אני לא מבין מה קרה לזיו ונטלי. זה לא נתפס. רק לאחרונה דיברנו והכל היה בסדר. קשיי פרנסה כמו לכל העולם, אבל זיו היה איש מעשי, מבריק, לא מתייאש, לא נותן לאף אחד להוריד לו את הרוח מהמפרסים'', אמר חבר קרוב. ''לפני חודש דיברנו ולא ראיתי אפילו את הסימן הקל למצוקה, לא אצל זיו ולא אצל נטלי. זיו היה איש מבריק שהלך תמיד עם האמת שלו ויצר הרבה עם נטלי. אני לא מבין מה קרה שם. לא האמנתי מה קרה, אני עדיין לא מאמין. למה זה קרה, למה שניהם, זיו נגע בחיים של כל כך הרבה מוזיקאים, עד שזה בלתי נתפס''.

בנימה אישית: החזקתי מזיו גאון וזה נורא הצחיק אותו

ביני לבין זיו הפרידו כ-9 שנים, אבל מהרגע שהכרתי אותו דרך חברים משותפים, החזקתי ממנו גאון והוא היה צוחק מהקביעה הזו. ב-1997 המחשבים הביתיים לא היו עדיין מוצר נפוץ, הם היו יקרים ואפילו נחשבו למוצר נחשק. ''פה מדליקים וככה מכבים וכל השאר נורא אינטואיטיבי'', אמר לי זיו כשעזר לי להתקין את מערכת ההפעלה במחשב הראשון שלי, פנטיום 1 עם 16 מגה זיכרון ומערכת הפעלה וינדוז 95, שההתקנה שלה הייתה על דיסקטים. הוא ישב והתקין דיסקט אחרי דיסקט עד שאחרי כשעה, הפלא קרה: המחשב עלה בפעם הראשונה והתחבר לרשת האינטרנט.

היו לנו טעמים כמעט זהים במוזיקה והערצנו את אותן להקות שבבאר שבע של אז ואולי גם היום, לא היו מוכרות בכלל. יום אחד, לפני למעלה מעשור, שוחחנו על התמודדות עם קשיים בעבודה ובחיים. הייתה לו מחשבה חדה ומהירה והוא יכל לראות את התמונה הגדולה הרבה יותר מאנשים אחרים.

''איפה שנסגרת לך דלת, נפתחות ארבע דלתות חדשות, לעולם אל תתיאש, תלמד כל יום משהו חדש ויהיה בסדר'', אמר לי. יצא לנו אפילו לעבוד תקופה ביחד ברדיו. 

ידיעה המרה אינה מתחברת עם השמות. לא הם, זה לא יכול להיות. אתמול בלילה כל מי שהכיר אותו, התקשה להאמין.

טרם פורסם מועד הבאתם למנוחות.

​​​​​​​יהי זכרם ברוך!
 

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load