• 01 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הממשלה יצאה לדרך: 34 שרים מול עשרות אלפי מובטלים בנגב

אחרי שנה, 3 סיבובי בחירות ומו''מ מייגע, ממשלת נתניהו-גנץ יוצאת לדרך, בלי ימינה ועם אופוזיציה לוחמנית שלא תעשה לה חיים קלים - במיוחד לא לגנץ

המכהן והחלופי: נתניהו וגנץ, בהשבעת הממשלה (צילום: עדינה ולמן ועמוס בן גרשום / דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

בתום פארסת חלוקת התיקים שנתניהו לא  ציפה להשלכותיה "מעט תיקים מול דורשים רבים" ואחרי שנה וחצי בממשלת מעבר קמה היום הממשלה ה-35, תחת ביקורת ציבורית רבה: מדובר בממשלה גדולה שהצריכה הקמתם של משרדים חדשים, על מנת שניתן יהיה למנות שרים ובעיקר - למנוע מריבות או מרידות, בעיקר במפלגת השלטון. בממשלה החדשה יכהנו לא פחות מ-34 שרים.

הממשלה קמה כשבישראל האבטלה מרקיעה שחקים, אלפי עסקים נמצאים בסכנת סגירה, אחרי שלא קיבלו סיוע ואחרים, שקיבלו סיוע, גילו שהמציאות החדשה קשה: ללקוחות אין כסף, מקומות עבודה רבים לא החזירו עדיין את העובדים מחל''ת ואלה שיחזרו מהחל''ת, ייתכן ויעשו זאת הישר ללשכת התעסוקה. האבטלה בבאר שבע עומדת על למעלה מ-21 אחוזים, מבלי לספור עצמאים רבים או עובדים השרויים בחופשה. עסקים רבים עומדים בפני קריסה, בהם בתחומים שטרם אושר חידוש פעילותם.

בכנסת לעומת זאת, אין אבטלה. הינה רשימת השרים המנופחת:

בנימין נתניהו - ראש הממשלה.
בני גנץ  - ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון.
גבי אשכנזי  - שר החוץ .
ישראל כץ  - שר האוצר.
אבי ניסנקורן  - שר המשפטים.
אריה דרעי -  שר הפנים והשר לפיתוח הנגב והגליל.
יעקב ליצמן  - שר השיכון .
אמיר אוחנה  - שר ביטחון פנים.
יולי אדלשטיין  - שר הבריאות.
עמיר פרץ  - שר הכלכלה.
איציק שמולי -  שר העבודה ,הרווחה והשירותים החברתיים.
יואב גלנט -  שר החינוך.
מירי רגב  - שרת התחבורה .
יועז הנדל -  שר התקשורת.
יובל שטיינץ  - שר האנרגיה.
גילה גמליאל - שרה להגנת הסביבה.
אסף זמיר  - שר התיירות 
אלון שוסטר -  שר החקלאות .
אלי כהן  - שר המודיעין.
רפי פרץ  - שר ירושלים ,מורשת ומיזמים לאומיים 
יזהר שי  - שר המדע והטכנולוגיה.
אורלי לוי אבקסיס  - השרה לחיזוק וקידום קהילתי .
אופיר אקוניס -  השר לשיתוף פעולה אזורי.
עומר ינקלביץ  - שרת התפוצות.
פנינה תמנו שטה  - שרת העלייה והקליטה 
אורית פרקש הכהן  - השרה לעניינים אסטרטגיים.
יעקב אביטן  - שר הדתות.
מיכאל ביטון - שר במשרד הביטחון
חילי טרופר - שר תרבות והספורט
מרב כהן  - שרה לשיוויון חברתי
זיהר שי - שר המדע והטכנולגיה
אורית פרקש - שרה לענייני אסטרטגיים.
דודי אמסלם - השר המקשר בין הממשלה לכנסת.
זאב אלקין  - השר להשכלה גבוה ומשלימה והשר למשאבי המים.

צילום: עדינה ולמן ועמוס בן גרשום / דוברות הכנסת.​​​​​​​

השאלה המרכזית היא האם הרוטציה תתקיים במועדה, בעוד שנה וחצי וכיצד ישפיע משפטו ההולך וקרב של ראש הממשלה באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. שאלה נוספת העומדת על הפרק: גל התחלואה השני, ממנו מזהירים במערכת הבריאות.

הממשלה הנוכחית קמה כשתקציבה גרעון עתק, אליו יש להוסיף את עלות משבר הקורונה. במהלך החודשים הקרובים יילך ויתברר עומק המשבר החברתי כלכלי, ממנו הזהירו לא מכבר במועצה לביטחון לאומי, משבר שעלול להוביל לגל מחאה ולהפרות סדר. מצד אחד, הממשלה מדברת על סיוע עתק, בסך 80 מליארד שקלים, לבעלי העסקים ולעצמאים. מצד שני, רבים מדברים על קושי לקבל את הסיוע ועל בירוקרטיה נוראית .

במליאת הכנסת נשאו את דבריהם ראש הממשלה בנימין נתניהו שבנאומו  ניסה לענות על לפחות שלוש נושאים שהציבור בישראל מתח עליו ביקורת: היכולת לעבוד עם בני גנץ -  "עבדנו ביחד בעבר ונוכל לעבוד ביחד בעתיד". הבזבוזים בהקמת ממשלה רחבה:"אומר שבחירות היו עולים לנו יותר כסף מהממשלה הזאת " ותשובה לגוש הימין על הישארות ימינה בחוץ ."אני קןרא להם להצטרף לממשלה" והזכיר גם את נושא הריבונות המתקרב. ראשות הממשלה, כך מקווים כולם, תעבור לגנץ בעוד שנה וחצי, ב-17 בנובמבר, 2021.

ראש הממשלה הנבחר, נתניהו: "מעל במה זו אני נושא תפילה על הצלחתנו, משימות חשובות לפתחנו באחדות ובשיתוף פעולה יכול נוכל להם. בעברנו הקדום עמדנו בצמתים שבהם יד איש שהייתה באחיו, שילמנו על-כך מחיר איום ונורא, אני רוצה להאמין שהפקנו את הלקחים הדרושים''.

ראש הממשלה החלופי, גנץ: ''אני וחבריי לקחנו אחריות לאומית,  גם כי בעת הזו, ובמיוחד בעת הזו, ישראל צריכה ממשלת אחדות שמייצגת חלקים נרחבים יותר בעם. אחרי למעלה מעשור,  תם עידן ממשלת חצי העם, אנחנו כאן גם כשליחיהם של אלו שהרגישו שאין להם קול בהנהגת המדינה''.

תגובות

End of content

No more pages to load