• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''נכה לא יכול להתקיים מ-3,700 שקלים, זה כמו להנשים אדם מת''

העיכוב באישור תקציב המדינה לא מינה למנות ממשלת ענק, שרים ומנכ''לים, אך כן את הפעימה השלישית בקצבאות הנכים

הדיון בוועדת העבודה והרווחה (צילום מסך, ערוץ הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ קיימה הבוקר דיון מעקב ובקרה על יישום המתווה הממשלתי להעלאת קצבאות הנכות. על פי החוק שעבר בכנסת בפברואר 2018, אמורות קצבאות הנכים לעלות בהדרגה ולהגיע עד שנת 2021 לסכום של לא פחות מ-3,700 ₪ בחודש לאדם. שתי הפעימות הראשונות ניתנו יחד במרץ 2018. את אופן יישום הפעימות השלישית והרביעית היו אמורים להגדיר שרי הרווחה והאוצר עד סוף שנת 2019, אך הדבר לא בוצע. כתוצאה מכך, הפעימה השלישית (כ-500 ₪ בחודש) שהייתה אמורה להינתן בינואר 2020 לא יצאה אל הפועל, מה שהביא לחידוש מחאת הנכים בשבוע האחרון.

וידאו: הדיון בוועדת העבודה והרווחה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)

לדברי עלי בינג, רכז רווחה וביטוח לאומי באגף התקציבים במשרד האוצר, הסיבה לעיכוב ביישום החוק היא העובדה שבשל ריבוי מערכות הבחירות, לא עבר תקציב מדינה לשנת 2019. עם זאת, אמר בינג כי בכוונת שר האוצר ליישם את המתווה במלואו.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ פנה לנציג משרד האוצר ואמר: "נראה לי שלוקחים את האוכלוסייה הכי מוחלשת ועובדים עליה, הלוואי ואני טועה . אנחנו מצפים ממך להעביר לוועדה תוך שבוע תאריך, הגדרה וסיום יעדים.

איל כהן, יו"ר ארגון הנכים הופכים לפנתרים אמר בדיון: "אנחנו דורשים לקבל את הכספים שמגיעים לנו רטרואקטיבית עד השקל האחרון, זה הכסף של האוכל שלנו שהאוצר חילק לעם ישראל כמתנה לפסח. לא מתכוונים לוותר על שקל אחד". 

יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה, פנתה ליו"ר הוועדה ח"כ כץ ואמרה: "אני סומכת עליך שתעמוד כמו סלע איתן כנציגינו. עשית את זה הרבה שנים ואנחנו נראה את מה שמגיע לנו כדת וכדין".  

ח"כ אורלי פרומן אמרה : "לצערי יש נוהג להביא את האנשים לשפל המדרגה- לצעוק, לשבות ולהפגין. למה? במהלך השנה הזאת ראינו מחזות קורעי לב ואיכשהו דברים הסתדרו בחלק מהמקרים, אבל רק אחרי שהוצאנו את המיץ מאנשים. אל תגידו להם שלא עבר תקציב המדינה, זה לא מעניין את אלה שבסה"כ נאבקים על רצונם לחיות בכבוד". 

ח"כ יוסף ג'בארין אמר: "קשה לראות שהיו הישגים משמעותיים ועכשיו העניין נמרח. אסור שיבוא עכשיו מתווה חדש שיפגע במה שהשגנו. יש להדגיש שאנחנו מדברים עכשיו על יישום ולא על עוד הסדר". 

ח"כ טלי פלוסקוב אמרה: "הייתה פה החלטה אמיצה ויקרה. האנשים האלה חיכו לזה המון שנים ואני גאה שהייתי חלק מהממשלה שקידמה את זה. הם צריכים לקבל את כל מה שמגיע להם".

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אמר: "שוחחתי בנושא עם השר איציק שמולי והוא לא יהווה שום גורם מעכב ליישום המתווה. הוא תומך ללא סייג ביישום הפעימות. גם הביטוח הלאומי ייתן כל מה שמתבקש ממנו כדי להגיע לתוצאות המבוקשות".

לסיכום הדיון קרא יו"ר הוועדה ח"כ כץ למשרד הרווחה והאוצר "להפסיק לפגוע בזכויות הנכים ולממש את המתווה. אנחנו לא רוצים להוסיף ולא לגרוע, אלא לממש את מה שסוכם".

יוסי דדוש, חבר מועצת עיריית באר שבע ויו"ר ארגון נכי תאונות עבודה במחוז הדרום אמר לברנז'ה NEWS: "תוכנית הפעימות וגובה הקיצבה המירבית המתוכננת בסך 3.700 שקלים העתידית היא לא ריאלית והיא נמוכה ביותר שהאדם הנכה לא יכול להתקיים איתה. שוכחים שאותו נכה מקבל הקיצבה אסור לו לעבוד ולהשתכר וכל הכנסתו מקיצבה זו . משל הדבר לאדם מונשם שללא פעולות ההנשמה אין לו  חיים. ובכלל כל המבנה הזה שקראו לו פעימות הוא ארוך מורכב ויוצר תיסכול בקרב הנכים. ראוי להזכיר כי האדם הנכה מקבל הקיצבה לא יכול לקבל משכנתא מהבנק כמו כל אדם אחר במדינה משום שהדבר מחייב  שהוא יהיה מבוטח על ידי חברת ביטוח החסומות בפניו".

תגובות

End of content

No more pages to load