• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ח''כ מרגי דורש מבני גנץ להקים את קריית המודיעין בנגב

אחרי ש-300 מיליון שקלים נזרקו לפח, השטח הפך למזבלה ומעטפות המכרזים לא נפתחו, יו''ר וועדת הכספים פנה לשר הביטחון גנץ ודרש לממש את ההחלטה. האם זה מה שיעזור מול כוחם של אנשי 8200, המתנגדים לעבור דרומה?

יחידת 8200 (צילום: דובר צה''ל)

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת חה"כ יעקב מרגי פנה אתמול, שני, אל שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ בדרישה להוציא אל הפועל לאלתר את החלטות הממשלה החוזרות ונישנות להקים את קריית המודיעין החדשה של צה"ל בליקית שבנגב.

כל ההליכים לקראת פתיחת ממסמכי המיכרז הגדול להקמת קריית המודיעין הושלמו ערב פרוץ משבר הקורונה וראש הממשלה אף הבטיח לטפל אישית בנושא פני הבחירות. אל קו הגמר של המיכרז הגיעו אחרי חודשים רבים של עבודה ומיליוני שקלים של השקעה – שלוש קבוצות חברות גדולות במשק הישראלי : שפיר עם מל"מ, מנרב עם אלקטרה ובינת ושיכון ובינוי עם התעשייה האווירית. מדובר באחד מפרויקטי התשתית הגדולים בהסטוריה של מדינת ישראל ומסמכי המיכרז מאוחסנים בקרטונים שממלאים בקלות חדר שלם.

בתחילת מרץ היה אמור להיערך טקס פתיחת המעטפות והכרזה על הזוכה המאושר. אולם יומיים לפני האירוע שבנגב מחכים לו מאז שנת 2011, הורה שר הבטחון דאז נפתלי בנט בלחצו של הרמטכ"ל אביב כוכבי לדחות את פתיחת טופסי המיכרז. הנימוק : המשק ומערכת הבטחון נכנסים לעידן הקורונה, זה לא הזמן המתאים להליך המורכב הזה. הוחלט לדחות הפתיחה בחודשיים לשלהי חודש מאי.

האתר עליו הייתה אמורה לקום קריית המודיעין: הושקעו בו 300 מיליון שקלים, הפך למזבלה

אלא שחודש מאי חלף עבר לו, בישראל קמה ממשלה חדשה ומונה שר בטחון חדש בני גנץ. הראשון שמיהר לתבוע מראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ לקיים את הליכי המיכרז ולהכריז על הזוכה בו היה ראש עיריית באר-שבע רוביק דנילוביץ', שבמכתב לשני האישים דרש להוציא לפועל את התכנית ולהתחיל בהקמת קריית המודיעין.

''מדובר במשרתים פריווילגיים, שלא יסכימו לעבור דרומה - ויברחו לשוק האזרחי''

מאחורי העיכוב עומדת התנגדותם של בכירים ב-8200, ש''נלחמים בשיניים'' להשאיר כל איש צבע מוכשר בחיל. ותיק ביחידה, שבנו משרת כיום בתפקיד פיקוד, סיפר לא מכבר לבנרז'ה NEWS, בשיחה שלא לייחוס, כי לחיילים המשרתים, העלית הטכנולוגית בישראל, אורבים מגייסי כוח אדם מהשוק האזרחי. ''עולם ההיי-טק אכזרי. בגיל 30, 35 אתה כבר זקן. לחיילים, למתכנתים שמשרתים שם יש הצעות מפתות בחוץ, כאשר השכר הוא פי כמה ממה שהצבא יכול להציע להם. אני שירתתי ביחידה כקצין ובני משרת שם וככל הנראה, גם הנכד ישרת שם. המלחמה היא על כל חייל והם רוצים להיות במרכז, היכן שכל ההיי טק נמצא. אלה חבר'ה שחושבים על קריירה ובחוץ מצפות להם הצעות מפתות בהרבה מהצבא ותנאים מצויינים. אם יכפו על אנשי היחידה לרשת לנגב, הם לא יישארו. הם רגילים לתל אביב, לחיים בתל אביב ולרמות השכר שמציעה להם תל אביב''.

''בצבא עוטפים בצמר גפן את החיילים האלה, שאין להם תחליף. הצבא לא יכול להרשות לעצמו להפסיד אותם והם מכתיבים את התנאים'', אמר האיש, גמלאי, תושב ב''ש.


עדות לכך אפשר למצוא בשיחות הנערכות בימים אלה בין אנשי מערכת הביטחון לבין אנשי האוצר. התקציב הבא יהיה בסימן הקורונה והנזקים האדירים שנגרמו למשק והממשלה תיאלץ לבצע קיצוץ רוחבי. היא לא תוכל להטיל מסים חדשים בזמן מיתון ותזדקק למימון דמי האבטלה של מאות אלפי עובדים (כרגע במשק למעלה ממיליון עובדים, היקף האבטלה בב''ש עומד על 24.1%).

אחד השינויים המוצעים בתוך צה''ל הוא העלאה ניכרת בשכר של אותם משרתיקבע ראשוני, עד גיל 28, במקצועות הטכנולוגיים.  צה"ל סובל מבריחת מוחות לחברות היי-טק אזרחיות, בהן שכר מתכנת יכול הגיע ל-30,000 שקלים. השכר המוצע להם על פי מודל זה הוא כ-20,000 שקלים חודש, לעומת שכרו של קצין בחיל קרבי, בקבע, ששכרו כ-10,000 שקלים.

מסמכי המיכרז טרם נפתחו ולא ניתן מענה לקריאות השונות לא מצד שר הבטחון גנץ ולא מצד שום גורם במשרד הבטחון.
השבוע פנה חה"כ יעקב מרגי בשאילתא לשר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ והזכיר לו כי מדובר בפרוייקט בסדר גודל של 19 מיליארד שקלים שעד כה הושקעו 380 מיליוני שקלים בהכנות למיכרז.

חה"כ מרגי תהה מדוע "אנחנו שומעים שוב ושוב קולות הססניים שמטרתם לבטל את החלטות על הקמת קריית המודיעין שהיא צעד מרכזי בהצלת הנגב בפיתוחו ושגשוגו. חה"כ מרגי הבטיח כי לא יניח לנושא וידאג לטפל בו גם במגרת הועדה שהוא עומד בראשה, ועדת הכלכלה של הכנסת.

רק בספטמבר האחרון ראש הממשלה הבטיח, לפני הבחירות, כי בסיס המודיעין יועבר לנגב, גם אם הדבר יהיה כרוך בבניית מסילת רכבת. לטענת אנשי 8200, הסיבה שהם מסרבים לעבור דרומה הוא היעדר תחנת רכבת ישירה למקום, תירוץ קלוש במעט, מאחר ולצה''ל מערך היסעים ויכולת להפעיל שאטלים שיאספו את אנשי הקבע והחיילים מתל אביב ויסיעו אותם לנגב. 

מכתב של נתניהו מלפני הבחירות

יו"ר עמותת "ישראל למען הנגב" הד"ר אתי לוצאטו אמרה כי מדהים לגלות כיצד החלטות ממשלה שהתקבלו שוב ושוב, בהסכמה, באישור ובעידוד כל הרמטכ"לים ומנכ"לי משרד הבטחון ב-15 שנים האחרונות – מסוכלות בהבל פה בגלל התנגדותו של הרמטכ"ל כוכבי, הידוע כמתנגד למעבר המודיעין דרומה עוד מימיו כראש אמ"ן.  "תושבי הנגב אינם אזרחים סוג ב' והם לא יקבלו התנהלות כזאת בשיוויון נפש. נדע לגמול למי שתומך בנגב ולהשיב כגמולו למי שיפגע בנגב. קריית המודיעין היא חלק מהפאזל של מעבר צה"ל דרומה, בין אם קציני 8200 רוצים בכך ובי אם לאו. בדיוק כשם שמפקדי טייסות וטייסים בחיל האויר עוברים לשרת בבסיסים בדרום ולא מעלים על דעתם לערער על כך...".

אל מול דבריה של לוצאטו עומדים ממצאים, שהוצגו בכנס שנערך במכון מנדל, לפני כשנתיים, על פיו אנשי 8200 אינן מעוניינים לעבור דרומה - ובמעמדם המיוחד גם יכולים להכתיב תנאים. למעלה מארבע שנים מדברים על הקמת הבסיס בנגב, אבל מעט מאוד זז. האם התערבותו של מרגי תוכל להשפיע?

קרא עוד:

הזנחה: במקום את בסיסי חיל המודיעין, הנגב קיבל אתר פסולת פירטי​​​​​​​


מעבר צה"ל לנגב: רק 24 משפחות רכשו דירות בדרום

"השפעת מעבר צה"ל לנגב על תושבי האיזור -  מאכזבת''

תגובות

End of content

No more pages to load