• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפעל אמוניה יוקם בנגב בהשקעה של 400 מיליון דולר

המפעל ישתרע על שטח 214 דונם, בעקבות החלטת ממשלה משנת 2017. מוצרי המפעל יחליפו את הייבוא, שנעשה דרך נמל חיפה

עבודות הפיתוח של משרד הכלכלה בשטח צילום: עמיעד אלכסנדרון

מפעל לייצור אמוניה וגזים תעשייתים יוקם במישור רותם בנגב, ביוזמת חברת KOYS בהשקעה של כ-400 מיליון$ משרד הכלכלה החל בעבודות פיתוח התשתיות באתר בו יוקם המפעל. בשנת 2013 הוחלט על סגירת מיכלי האמוניה במפרץ חיפה, בעקבות מחאת התושבים והתנגדות העירייה להמשך פעילותו. רבות דובר על החשש מפני אסון סביבתי, במקרה שרקטה תפגע במיכלים או אם תתרחש תקלה שתוביל לדליפה. החלופה שנבחרה היא במישור רותם, בנגב, המיושב בדלילות ויכול לאכלס בשטחו גם את התעשיות הבטחוניות שיועברו ממרכז הארץ.

תכנית התב"ע בשטח של 214 דונם באזור התעשייה של מישור רותם להקמת מפעל אמוניה ומוצרים נלווים כבר אושרה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה והמעל אמור להיפתח בסוף 2023.

לדברי היזמים, המפעל מוקם בעקבות החלטת ממשלה מיולי 2017. תכנית התב"ע באזור התעשייה של מישור רותם להקמת המפעל אושרה כבר בחודש יולי 2019  בוועדה המחוזית דרום  לתכנון ובנייה. התכנית כוללת תסקיר השפעה על הסביבה שבוצע ע"י חברת HAZMAT בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, אשר מציין שהטכנולוגיה לייצור אמוניה של חברת לינדה אשר נבחרה ע"י היזמים, היא  Best in Class BAT עבור הפרויקט הלאומי במישור רותם. את הקצאת הקרקע קיבלה חברת קויס טכנולוגיות בע"מ בפטור ממכרז לתקופה של 49 שנים.

המפעל יוקם על ידי חברת KOYS טכנולוגיות ביוזמתם של יזמים ישראלים בעלי ותק, מוניטין וניסיון רב בהקמת ותפעול מפעלים תעשייתים יחד עם משקיעים מהארץ ומחו"ל. מוצרי המפעל אשר עתיד לקום במישור רותם מיועדים לייצוא או כתחליף ייבוא. 
המפעל יספק מענה לפחות לכל הצריכה הקמעונאית של אמוניה בשוק המקומי,  בנוסף  ייצר המפעל גזים לתעשייה (כגון מימן ופחמן דו חמצני), דשן  לחקלאות  וכן מוצרים שמשמשים לאגירה והולכת חום החיוניים בתעשיות ייצור האנרגיות  המתחדשות או אנרגיה מיוצרות בשיטות מסורתיות. בעתיד יוקם בסמוך על ידי אותם יזמים  גם מתקן ניזול ואיחסון לגז טבעי (LNG) ומפעל לייצור חומרי גלם לתעשייה הפטרוכימיים  וכו'.תגובות

End of content

No more pages to load