• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

וועדת הפנים דנה בפגיעה בעבודת העיתונאים בישראל

יו''ר וועדת הפנים ח''כ חיימוביץ: ''הרחקה של עיתונאים או פגיעה בהם בזמן שבו הם מנסים לבצע את תפקידם משול לפגיעה בדמוקרטיה''

ח''כ מיקי חיימוביץ (צילום: עדינה וולמן - דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ דנה היום, שני, בנושא התמודדות משטרת ישראל עם נוכחות צוותי תקשורת בהפגנות".  זה בעקבות מקרה של אלימות כלפי צלם עיתונות שהייתה בהפגנה בכיכר רבין במוצאי שבת בשבוע שעבר.

המחלקה לחקירות שוטרים (מח''ש) מעסיקה 3 ראשי צוותים שהם  קצינים במשטרה  למרות שהיא אמורה להיות גוף שחוקר את המשטרה ,כך נחשף במהלך הדיון לאחר שח"כ משה ארבל ציין: "מח"ש אמורה להעסיק חוקרים ללא משוא פנים ולא לקחת כוח אדם ולהחזירו למשטרה אותה הם אמורים לחקור".

רונן יצחק מנהל מחלקת פרקליטים במח"ש ,השיב: "גם אם מדובר באלימות כלפי אזרחים וגם כלפי עיתונאים אנו בודקים את השימוש בכוח האם היה כדין והאם היה סביר. רוב החוקרים במח"ש הם אזרחים ,למעט 3 ראשי צוותים שעדיין במשטרה ,אחד מהם במח"ש כבר 20 שנה ".

"למה יש ראשי צוותים של המשטרה במח"ש? שאלה אותו יו"ר הוועדה חיימוביץ והוסיפה אנו פותחים פה דיון חדש, שייבדק על ידנו האם אתה יכול לתת מספרים לגבי כמות התיקים שחקרתם אלימות כלפי עתונאים והאם היו עונשים? וכנגד כמה שוטרים ננקטו סנקציות? התיקים לא מתוייגים לפי זהות המתלוננים אין תיוג לפי עתונאי או מפגין", השיב.

ח"כ תמר זנדברג: "חובה עלינו לדאוג שגם אזרחים מפגינים לא ייפגעו מאלימות משטרתית. אהבתי את אחד השלטים שראיתי בהפגנה: "אני אזרח בתפקיד".

אם לא היו מפגינים, לעתונאים לא היה מה לצלם .בכל רחבי העולם מתקיים עכשייו דיון רחב עם קריאה לקצץ בתקציבי משטרה. יו"ר הוועדה ,ח"כ חיימוביץ: "הסיקור התקשורתי חשוב לשמירת הדמוקרטיה בארץ . הצלמים והעיתונאים תפקידם לשקף את המציאות  ולהבטיח את חופש הביטוי לכל בית. חובה עלינו לדאוג לכך שאלמנטים בסיסים אלו לא ייפגעו. לכן הרחקה של עיתונאים או פגיעה בהם בזמן שבו הם מנסים לבצע את תפקידם ,משול לפגיעה בדמוקרטיה. אי אפשר לנתק את הדיון כאן מהימים האחרונים בהם נשמעו אמירה על כך שעל עתונאי לשבת בכלא בעקבות דווח שלו בפרשות בהן נאשם ראש ממשלה. וימים שבהם המשטרה פותחת בחקירה של איומים לרצח על שופטת בית משפט העליון. כל אלו ממחישים עד כמה שבירה הדמוקרטיה שלנו .איומים אלה הם תמרור אזהרה וגם פגיעה בחופש העתונות''.

חן יעקובסון, יועצת שר התקשורת ח"כ יועז הנדל (לשעבר איש תקשורת): "שר התקשורת נותן גיבוי מלא לעתונאים במטרה לשמור על חופש העתונות .יש להקדיש מחשבה נוספת בעניין הטמעת הנוהל הקיים להתנהלות המשטרה מול תקשורת .זיהוי יותר בולט של עתונאים בשטח יוכל לעזור.אנו מעוניינים להיות שותפים לשיח כזה''.

סיכמה את הדיון ואמרה ח"כ חיימוביץ: "חייבים לשפר את נוהל העבודה הקיים בין המשטרה לצוותי התקשורת. יש להקים מנגנון שיוכל לטפל און ליין בתלונות , יש להגביר את צוותי דוברות המשטרה בשטח. הוועדה דורשת ממח"ש נתונים מפולחים על אלימות כלפי אנשי תקשורת וסטטוס הטיפול בתלונות אלה''.

תגובות

End of content

No more pages to load