• 05 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בעקבות הסערה שעוררו דבריו - הרב גזהיי מתפטר מהכנסת

תפנית בעלילה: הרב ברוך גזהיי, ראש קהילת ''עוד יוסף חי'' משכונה י''א, נכנס לכנסת בעקבות החוק הנורווגי, אך בעקבות הסערה שעוררו דבריו על נשים - החליט להתפטר

רב ברוך גזהיי (צילום: אבי יאסו)

חבר הכנסת החדש של סיעת ש''ס, אחרי שנכנס לתוקף החוק הנורווגי, החליט להתפטר - והודיע על כך הערב. הרב ברוך גזהיי, מנהיג קהילת ''עוד יוסף חי'' בשכונה י''א בב''ש, בן 38 ובעל עבר קרבי בצה''ל, היה אמור להפוך לחבר כנסת, אך בשל הסערה שעוררו דבריו על נשים, החליט לוותר על כניסתו.

הרב גזהיי הינו יליד אתיופיה, אשר עלה לישראל ב-1981. הוא נשוי, ואב לחמישה, בוגר יחידת דובדבן, למד משפטים ונכנס לישיבת 'ישמח משה' של הרב חג'בי בבאר שבע.  גזהיי הוא חוזר בתשובה ובבחירות האחרונות מונה על ידי השר אריה דרעי לראש מטה הצעירים של ש"ס.

בראיון שהעניק לברנז'ה NEWS בשנת 2017, סיפר הרב גזהיי: "אני מאמין במתינות ובעיקר, בלפתוח את הדלתות לקהילה בתוכה אנחנו חיים. אני רוצה שאנשים יבואו לשמוע פרשת השבוע או להקשיב לשיעור, והם לא חייבים להיות חרדים או דתיים. בקהילה שלנו אין רק חרדים או דתיים, כי אם כלל ישראל.  באים אליי מי שיכולים להיות מוגדרים כחילונים, אך יש בהם רצון חזק לשמוע מסורת, לשמוע יהדות. אני מאמין בלקרב אנשים. קירוב לבבות, של כולם, זהו רוחו של המרכז, הנקרא על שם הרב עובדיה יוסף זצ''ל, שאישר את יהדותם של יהודי אתיופיה ובכך איפשר את עליית היהודים משם, בהם המשפחה שלי".

הרב גזהיי מעביר הרצאות דרך האינטרנט לקהל גדול של תלמידים. לפני כ-4 שנים, באחת ההרצאות, השמיע עמדות בענייני נשים שזכו לביקורת רבה. בין היתר אמר: "אישה צריכה להיות צנועה בדרך כלל כתוב בספרים של המקובלים אישה שהייתה רגילה לגלות את החלק העליון שלה בדרך כלל מחזירים אותה בגלגול של פרה, לכן אישה צריכה להיות סגורה. זו אחת הסיבות שנשים סובלות מסרטן השד למה? כי העיניים של כולם שם. זו אחת הסיבות שנשים מעוברות מפילות את הילדים שלהן. למה? נכנסה להריון ישר מעלה לפייסבוק תמונה של הבטן שלה". 

וידאו: ההתבטאות השנויה במחלוקת (מקור: רשתות חברתיות)
​​​​​​​


עם זאת, לטענתו, קטע הוידאו, שהופץ ברשתות החברתיות, הוצא מהקשרו. גם ראש תנועת ש''ס, הרב אריה דרעי, אמר כי הדברים אינם משקפים את רוחה של התנועה ושוחח עם הרב גזהיי על הנושא. 

באשר לתפקידו כראש קהילת ''עוד יוסף חי'', אמר בראיון:  "רב הוא לא רק סמכות רוחנית. אני מקשיב לאנשים, לפעמים אוזן קשבת ואהבת האדם מחוללים שינוי אדיר, במיוחד אצל אנשים שלא הכירו עולם אחר, שאולי בעבר הסתבכו והינה יש להם מסגרת, בה הם מרגישים שווים ורצויים והם, אני מאמין, יסייעו לאחרים. המרכז הרוחני שלנו הוא לא רק של יוצאי אתיופיה, אלא של כלל הציבור. אנשים מדברים איתי על הכל - חוץ מפוליטיקה. פוליטיקה לא נכנסת לכאן. אהבת האדם כן. אני מקשיב, אנשים מתייעצים איתי, אתה צריך לראות מה הולך כאן בשיעורים: האולם מלא, עזרת הנשים מלאה ואנשים יושבים בכסאות גם בחוץ ואני מוציא להם רמקולים".


וידאו: אחת ההרצאות האחרונות של הרב (מקור: דף הפייסבוק הרשמי)


תגובות

End of content

No more pages to load