• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ח''כ מרגי: האשראי במגזר הציבורי לא יעלה על שוטף+30

יו"ר ועדת הכלכלה מרגי נזף במשרדי האוצר, הכלכלה והבריאות על הסחבת ביישום חוק שוטף פלוס 30: ''הכשלים ביישום החוק מגיעים לכדי זלזול בכנסת''

ח''כ יעקב מרגי (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, קיימה היום דיון מעקב אחר יישום חוק מוסר תשלומים לספקים, שאושר בוועדה לפני למעלה משלוש שנים וקבע כי ימי האשראי של ספקים מול המגזר הציבורי לא יעלו על שוטף פלוס 30. במהלך הדיון נשמעו טענות קשות על תת יישום של החוק, מצד השלטון המקומי ואיגוד לשכות המסחר, שאף הזהיר כי אם יהיה גל שני של קורונה לא יהיה כסף לרכישת ציוד רפואי. היו"ר מרגי מתח ביקורת קשה על משרדי האוצר, הכלכלה והבריאות על סחבת ביישום החוק, והודיע כי אם התקנות ליישומו לא יוגשו לוועדה עד אוגוסט הוועדה תתקן בעצמה את החוק.

מאז אושר ונכנס לתוקף קיימה הוועדה מספר ישיבות מעקב, בהן עלו בעיות שונות ביישום. בין היתר עלה נושא החלת החוק על מערכת הבריאות, שהוחרגה ממנו אך התחייבה להגיש, תוך 3 חודשים לאחר אישורו, מתווה לעמידה בכללים שקבע. הבוקר ביקש היו"ר מרגי לקבל תמונת מצב וסגן החשב הכללי באוצר, עוזי שר, אמר כי נעשו לא מעט מהלכים ובזמן משבר הקורונה ניתנו הנחיות לצמצם את ימי האשראי. "בקטע של התשלומים אנחנו לא רואים בעיות", אמר שר.

נציג משרד הבריאות, ליאור ברק, אמר כי כדי להחיל את החוק על מערכת הבריאות ישנה עלות חד פעמית של 3.6 מיליארד שקל. הוא הוסיף: "יש לנו מספר מתווים חלקיים אפשריים, ולכל מתווה יש לו עלות משלו. אנחנו פועלים למצוא מקור תקציבי". היו"ר מרגי הגיב ואמר כי הוא מגלה קוצר רוח כשמנסים לסובב אותו, וביקש לדעת מדוע משרד הבריאות לא הכין תקנות ליישום. ברק השיב כי המשרד התחייב להביא תקנות עד 2 באוגוסט ומתכוון לעמוד בכך. רפרנט בריאות באגף התקציבים באוצר, רועי קהאן, טען כי העלות המוערכת להחלת החוק במלואו על מערכת הבריאות היא כ-2.5 מיליארד שקל.

היו"ר מרגי הקשה ואמר כי מדובר במימון ביניים פנימי ולא בעלות תקציבית: "זה לא תוספת תקציב זה פעולה טכנית שצריך לעשות אותה. החוק חוקק ועבר בכנסת ושר הבריאות בעצמו התחייב ליישמו". קהאן הסביר כי בקרוב יחלו דיוני תקציב, והיו"ר מרגי זעם ואמר כי מאז החקיקה התקיימו כמה דיוני תקציב. "אני לא מסוגל לשמוע נתוני מריחה. זה לא אירוע שצריך לחכות לדיוני תקציב", אמר. סגנית חשב משרד הביטחון, ענת לינדנבאום, אמרה כי 85% מהספקים מקבלים תשלום במועד, 9% מקבלים תשלום בפיגור של יום עד חמישה ימים והיתר בפיגור של מעל 5 ימים. היו"ר מרגי שאל אם המשרד ביקש תוספת תקציב ולינדבאום השיבה שלא.

סמנכ"ל כלכלה במרכז השלטון המקומי, איתי חוטר, אמר כי בשטח לא מורגש שינוי משמעותי. "שנתיים ועדיין אין גורם אחראי על התהליך. פנינו שלוש פעמים לחשב הכללי שינחה את חשבי המשרדים לקצר ימי תשלום, ולא קיבלנו תשובה על אף מכתב. העסקים במצב לא פשוט וזו העת שהממשלה צריכה לשנס מותניים ולעזור לנו".

סגן נשיא איגוד לשכות המסחר, אמיר שני, אמר כי בעקבות משבר הקורונה משרד הבריאות קיבל חצי מיליארד שקל להעברה לספקים, אך הכסף התאיין ולא הגיע לקופות. הוא הוסיף כי קופות החולים משלמות לבתי החולים שוטף פלוס 93, ויש בתי חולים שמקבלים גם תשלום שוטף פלוס 6 ו-9 חודשים ואפילו שוטף פלוס שנה. "אם יגיע סיבוב נוסף של קורונה ליבואני הציוד הרפואי לא יהיה כסף לשלם", אמר. נשיא לה"ב, רועי כהן, אמר כי כדי להקדים תשלומים זקוקות קופות החולים ל-180 מיליון שקל בלבד, וכי אי העמידה בחוק זה ביזוי של משר ד הבריאות.

ח"כ עידן רול אמר כי היה בטוח שהמחשבה תהייה איך לסייע לעסקים, ולא התעסקות בגנון שאין זמן לכתוב תקנות. הוא הוסיף כי משרד הבריאות צריך לבסס את הטענה שלו ולא רק לזרוק מספרים, ואמר כי עמידה בחוק רק תחסוך כסף. ח"כ אימאן חטיב יאסין הוסיפה כי הקורונה הציפה את הבעיות וזה הזמן לתיקון, אחת ולתמיד. ח"כ מאנטנס שחאדה אמר כי אין עלות להסדרה. ח"כ יבגני סובה הוסיף: "הייתי עצמאי שקיבל תשלום שוטף פלוס 90, אי אפשר לקבל את התמונה העגומה הזו".

סגנית מנהל הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, נעמי היימן רייש, אמרה כי הסוכנות מלווה את החוק ואפשר לומר שמשרדי הממשלה משלמים בהתאם לחוק. היו"ר מרגי דרש לדעת מי אחראי על היישום, והיימן רייש השיבה כי אחד העובדים בסוכנות אחראי לכך באופן ישיר. "אנחנו רתומים לקידום החוק", אמרה. היו"ר מרגי הגיב: "בהצהרות זה בסדר, אבל כרגע יש כשל". היימן רייש ציינה כי היא הכתובת ליישום ונציג משרד הבריאות, ליאור ברק, לקח גם הוא אחריות ואמר כי הוא הכתובת ליישום במשרד.

היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד איתי עצמון, אמר כי ממה שנשמע בוועדה עולה שהממשלה מתייחסת לחוק כאל המלצה. "זו לא המלצה, זה חוק של מדינת ישראל", אמר עו"ד עצמון והזכיר כי המועדים ליישום נקבעו בתיאום עם נציגי הממשלה. "שיקול תקציבי הוא לא שיקול להתעלמות מהוראות החוק", אמר.

היו"ר מרגי סיכם בביקורת קשה, ואמר כי "הוועדה מצאה שיש כשלים ביישום חוק מוסר תשלומים, שנחקק במרץ 2017, שמגיע לכדי זלזול בכבודה של הכנסת. הוועדה רואה בחומרה ואף נוזפת במשרד האוצר, משרד הכלכלה ומשרד הבריאות, על הזלזול המתמשך בכנסת. חוק שחוקק במרץ 2017 לא מיושם, נסחב תוך התעלמות מוחלטת מהחלטות הכנסת ודרישות הכנסת. הוועדה תשיב למשרדים אלו באותה מידה. כל נושא שיגיע, עד לתיקון המצב, ויהיה חשוב לשרים ייגרר ולא יטופל עד שהתקנות יושלמו ועד שהחקיקה תיושם במלואה. ואני מזכיר שאנחנו בפתח דיוני תקציב וחוק הסדרים – קחו זאת בחשבון".

עוד אמר היו"ר מרגי כי "הוועדה דורשת לשלוח לה בכתב את בעלי התפקידים במשרדים הייעודיים שישמשו כפרויקטורים ליישום החוק. במידה שהתקנות לא יגיעו לאישור הוועדה עד תחילת אוגוסט – חברי הוועדה יתקנו את החוק כך שלא נידרש להסדרה בתקנות. החטא הקדמון היה הסכמה להחרגות ולתקנות. הוועדה תקיים ישיבת מעקב תוך חודש".

תגובות

End of content

No more pages to load