• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחרי 27 שנים: השתחרר סולימאן אל עביד, שהורשע ברצח חנית קיקוס ז''ל

משך כל השנים, הועלו טענות כי אל עביד לא ביצע את המעשה וכי הרוצח האמיתי מסתובב עדיין חופשי. הבוקר, כשהוא בן 71 וממשיך לטעון לחפותו - הוא שוחרר לחופשי

חנית קיקוס ז''ל (תמונת רפרודוקציה שפורסמה בשער השבועון ''כל בי'')

אחרי 27 שנים בכלא: סולימאן אל-עביד, שהורשע באונס ורציחתה של הנערה חנית קיקוס בשנת 1993, השתחרר היום, רביעי מהכלא, כשהוא בן 71. אל-עביד, תושב רהט, הורשע ברצח כשהיה בן 40 - וכל השנים טען לחפותו. משפחתו, שהמתינה לו מחוץ לכלא, אומרת כי בכוונתה להיאבק על חפותו.

רציחתה של חנית קיקוס ז''ל, נערה בת 17 תושבת אופקים, הסעירה את הנגב לפני 27 שנה, בשל המחלוקת סביב זהות הרוצח, העדויות וההרשעות.

לפני 27 שנה, ב-10 ביוני 1993, חנית קיקוס יצאה מביתה באופקים לכיוון באר שבע, על מנת להשתתף ביום הולדת של חברה. בסמוך לשעה 19:45 היא הגיעה לטרמפיאדה שבצומת גילת, בכניסה לאופקים, שם נראתה לאחרונה, עומדת לבדה בשעה 20:10. 

וידאו: תקציר פרשת חנית קיקוס ז''ל (מתוך: וידאופדיה / חברת החדשות)
​​​​​​​

שמונה ימים לאחר שקיקוס נעלמה, המשטרה עצרה את סלימאן אל-עביד, אז כבן 40, תושב רהט. אל-עביד עבד ככמפעיל דחפור כבד באתר האשפה "דודאים". מעצרו בוצע בעקבות עדותו של נהג משאית אשפה שסיפר למשטרה, כי כאשר הגיע לבור הזבל במזבלה, סמוך לחצות בלילה שבו נעלמה חנית, מצא את אל-עביד יושב במכונית של המעסיק שלו. הנהג סיפר כי  שאל את אל-עביד מדוע הוא יושב שם ואינו נוהג בדחפור ואל-עביד ענה כי השומר בשער המזבלה מקיים יחסי מין עם בחורה בצריף השומר, וכי הוא אינו רוצה להפריע לו.

למחרת היום, כאשר נודע לנהג המשאית כי קיקוס נעלמה, התעורר בו החשד כי זו הבחורה שעליה דיבר אל-עביד ולכן דיווח למשטרה על שיחתו עם אל-עביד. מאוחר יותר, משיחה עם אל-עביד, הבין כי קיקוס נטמנה בזבל שבמזבלה, וגם על כך דיווח למשטרה. אל-עביד נחקר מספר פעמים בעניין. הוא הכחיש בחקירותיו את האירועים. גם שומר המזבלה הכחיש מכל וכל.

מאוחר יותר הכניסה המשטרה מדובב לתא המעצר של אל-עביד. במהלך השיחה הודה אל-עביד בפני המדובב באינוסה של קיקוס, ברציחתה במכות ובחנק, ובהשלכת גופתה "בתוך בורות ליד כביש". בעקבות זאת הודה אל-עביד בפני החוקרים באונס וברצח קיקוס. הוא שחזר את המעשה שהודה בו. באותה התקופה, טען בפני אנשים אחרים כי הודה בדבר שקר.

אל-עביד הורשע באונס וברצח קיקוס בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. הוא ערער על ההרשעה.

וידאו: ''כולם יודעים שהוא לא הרוצח'', כתבה ששודרה בערץ 10

ב-10 ביוני 1995 בעת שהערעור עמד בפני בית המשפט העליון, נתגלו באופן מקרי שרידי גופתה בבור ניקוז בפאתי באר-שבע, הרחק מהמקום בו נטען שאל-עביד זרק את גופתה. הדיון בפרשה הוחזר לבית המשפט המחוזי למשפט חוזר ואל-עביד הורשע שוב, למרות שלא נמצא קשר בינו לבין הגופה ומקום מציאת הגופה.

בערעור על ההרשעה, בית המשפט העליון זיכה אותו מרצח, אך הותיר את ההרשעה באונס על כנה. בעקבות פסק הדין ממנו עולה שאל-עביד אנס את חנית אך לא רצח אותה, מסקנה שנחשבה אבסורדית, הגיע העניין לדיון נוסף בבית המשפט העליון בהרכב מורחב של 9 שופטים. בהרכב זה הורשע אל-עביד גם ברצח, ונגזר עליו עונש מאסר עולם.

באפריל 2006 דרש אל-עביד משפט חוזר בטענה שהרוצח האמיתי עדיין חופשי. הדרישה הוסברה במספר נימוקים, ביניהם ראיות שהמשטרה התעלמה מהן לאחר הרצח, כגון דרך הגעתה הבלתי-ידועה של קיקוס לטרמפיאדה באופקים: אביה העיד שחיכתה בצומת גילת, ונסיבות הגעתה לטרמפיאדה אינן ידועות. משפחתה של קיקוס תומכת בדרישה מתוך רצון להגיע לחקר האמת. במרוצת השנים אף פקפקו בני המשפחה בהיותו של אל-עביד הרוצח האמיתי.

אל עביד, זמן קצר לאחר שיחרורו (מקור: טוויטר אסף פוזיילוב. צילום: וואחיד אל עביד)
​​​​​​​
על אף הרשעתו של אל-עביד בכל הערכאות האפשריות, נתבקשה שופטת בית המשפט העליון לשעבר, מרים בן-פורת, על ידי שר המשפטים דניאל פרידמן, לגבש חוות דעת על כל הפרשה. בן פורת הגיעה למסקנה כי אשמתו של אל-עביד אכן הוכחה, והרשעתו מוצדקת.

ב-14 באפריל 2008 החליט שר המשפטים דניאל פרידמן, לקבל את המלצת בן פורת, והמליץ בפני נשיא המדינה, שמעון פרס, לקצר ב-6 שנים את עונשו של אל-עביד, שכבר נקצב ל-33 שנות מאסר. הנשיא קיבל את ההמלצה, וב-24 ביוני 2009 קיצר את עונשו של אל-עביד ל-27 שנות מאסר.

משפחת קיקוס הביעה הקלה לנוכח קיצור עונשו של אל-עביד, ואבי המשפחה טען כי "כולם יודעים שאל-עביד הוא לא הרוצח". בפברואר 2015 דחה בית המשפט העליון את בקשתו של אל-עביד למשפט חוזר.


תגובות

End of content

No more pages to load