• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סוגיית שדה בריר נידונה בכנסת. שטייניץ: 'בכל מחצבה יש זיהום אוויר'

סוגיית המחצבה בשדה בריר שבנגב נידונה היום בכנסת. לטענת מתנגדי המחצבה, היא תגרום לזיהום אוויר קשה באיזור. לטענת שר האנרגיה, בכל מחצבה יש יסוד של זיהום אוויר, אך יש לראות גם את הצד הכלכלי

שדה בריר, מתוך סרטון של כי''ל (צילום מסך מיוטיוב)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

סאגת תוכנית כריית הפוספטים בשדה בריר עדיין נמשכת ואתמול, רביעי, היא הגיעה למליאת הכנסת בהצעת אי אימון שהעלו שלושה חברי כנסת סעיד אלחרומי (הרשימה המשותפת), אלכס קושניר (ישראל ביתנו) וקרן ברק (ליכוד).

במשך 15 שנים פועלת חברת רותם - אמפרט, חברת בת של כי"ל בבעלות האחים עופר להביא לאישור פתיחת מכרה פוספטים בסמוך ליישובים ערד, כסייפה, בסיס נבטים ובמרחב שבו חיים אלפי תושבי הפזורה הבדואית . כבר כמה שנים שעמדת משרד הבריאות הייתה ונותרה בעיניה כי הכרייה בשדה בריר תוביל לפגיעה בחייהם ובבריאותם של תושבי האיזור כתוצאה מזיהום חמור ותמותה ממחלות קשות.

ראשון הדוברים במליאה היה חבר הכנסת סעיד אלחרומי ,תושב הנגב: "משרד הבריאות התנגד באופן עקבי לכרייה בשדה בריר מכיוון שזה יהווה פגיעה חמורה בתושבי האיזור .שדה זה ממוקם 3 ק"מ מהעיר ערד ופחות מ2 ק"מ מכסייפה והכפרים הבלתי מוכרים ביניהם אל פורה. עד עכשייו כל קריאות המחאה של תושבי הנגב המזרחי והנגב בכלל ואלה של העוסקים בנושא איכות הסביבה לא עזרו למנוע את הגיזרה ופרויקט זה ממשיך להיות מתוכנן למעט דבר אחד שב"גץ קבע שאסור לקבל החלטות בוועדות התכנון .בג"ץ נתן אורכה למדינה עד לתחילת חודש ספטמבר לתת מתווה הכולל הטמעת הוראות משרד הבריאות''.

"חברת כי"ל מאיימת באקדח ריק על תושבי הנגב בפיטורי אלפי עובדים מבלי בכלל שהיא מזכירה שכבר עכשייו יש לה פוספטים במכרות נוספות שיספיקו לשנים רבות.והיא כאילו דווקא מתעקשת על שדה בריר . איום זה הוא מחוסר יסוד אי אפשר לאיים על בריאותם של תושבי הנגב ועל איכות חייהם של אנשים בגלל פיטוריהם של 1,500 עובדים שאין סיבה לפטרם. אדוני היו"ר אנחנו לא נרפה וכתושבי הנגב נמשיך להיאבק בתוכנית זו ומבקש להעביר דיון זה לוועדת הפנים ואיכות הסביבה".

אחריו עלה מגיש הצעת האי האמון השני, אלכס קושניר: "כל חוות הדעת העצמאיות שניתנו אומרות בצורה מפורשת שפעילות של כריית פוספטים בקרבת העיר ערד מגדילה את התמותה ב-7 אנשים נוספים אני חושב שזה מעשה לא ראוי לתת לחברת כי"ל לפתוח את המכרה ויותר מזה זה מדהים לראות איך חברה ישראלית מתגאה בתהליכים הירוקים שהיא עושה בחו"ל כמו ליד הולנד שם היא עוסקת בפוספטים וזרחן .ודווקא בארץ במדינת האם שלה היא הולכת בצורה כוחנית ובריונית לפגוע בתושבי הנגב. כל האיום הכלכלי הוא לא רלוונטי חברת כי"ל מאיימת על פיטורי עובדים כבר משנת 2008 ועדיין אף אחד לא יודע גם המדינה לא יודעת כמה פוספטים יש עדיין ולכמה זמן?''.

העיר ערד מתוייגת כעיר תיירות וכעיר מרפא לחולי אסטמה אז דווקא בעיר הזאת מחליטים לפתוח מכרה שהולך לפגוע בזיהום אוויר" גם קושניר ביקש להעביר את הדיון לוועדת הפנים. חברת הכנסת השלישית בהגשת הצעת האי אמון הייתה .

קרן ברק: "למרות התנגדות משרד הבריאות כל השנים והתנגדותם של 2 שרי בריאות שונים החליטו על סמך מחקרים שצריך לעצור תוכנית זו ועדיין ממשיכים בניסיונות בתקופה זו כאשר אנחנו שמים את הבריאות לפני הכל ושבחסות הקורונה סגרנו מדינה שלמה, הוצאנו אנשים לחל"ת וסגרנו עסקים בכדי לשמור על בריאות הציבור אז דווקא בתקופה כזו אפשר לעשות משהו הפוך? בעיני אי אפשר ובריאות הציבור חשובה יותר ושחברת כי"ל תועיל בטובה לעשות תוכנית זו במקום אחר בעלות גבוהה יותר. אני מבקשת לעשות דיון מחודש בתוכנית התמ"א  במועצה לתכנון ובנייה ולבחון את כל החלופות  הקיימות בכריית פוספטים''. קרן ברק ביקשה להעביר את הדיון לוועדת הפנים.

השיב לעותרים שר האנרגייה ח"כ יובל שטיינץ: "שמעתי את בקשת חברי הכנסת ,כמובן שדאגה לבריאות הציבור הוא דבר חשוב בחשיבות עליונה. אני כשר האנרגייה גאה מאוד שבמשך חמש השנים האחרונות בתפקידי כשר לראשונה זיהום האוויר בתחנות הכח בישראל ירד ב-51 % למרות העלייה בצריכת החשמל  וזו ירידה דרמטית''.


"אני רוצה לתקן מספר דברים שהושמעו המרחק בין שדה בריר לכסייפה ולערד הוא כ-3 קילומטר ידוע שההשפעה המהותית של הזיהום הוא 500 מטר בלבד. נשאלה שאלה פה כמה פוספטים נשארו באתרים שכורים בהם. הערכה היא שבערך ל-3 עד 4 שנים ומאחר שתעשיית הפוספטים היא חשובה לישראל מדובר לא רק בעובדי כי"ל אלא גם בעובדים אחרים רבים כי זו תעשייה שהיא גם נותנת חומרי גלם להרבה תעשיות אחרות ואנחנו תמיד צרכים לשאול את עצמנו את השאלה איפה האיזון הנכון. ודרך אגב כל מחצבה בישראל, לא רק של פוספטים, יש לה אלמנט מסויים של זיהום אוויר אז מה אנחנו נסגור את כל המחצבות בישראל .אין מחצבה בישראל שאין לה התנגדות מצד ערים, קיבוצים,מושבים וכפרים. התעשייה צריכה להתקיים ולכן צרכים לעשות דברים בשום שכל''.

השר שטיינץ הוסיף ש''ביום חמישי בשבוע שעבר נערך דיון בבג"ץ שבה הפרקליטות תיארה את מהלך הדברים בנושא העיכובים שנעשו בקבלת מסקנות הצוות הבין משרדי לבחינת ההיבטים הבריאותיים והתקבלה בקשתה לפיה תמסור הודעת עדכון עד לתאריך 1 לספטמבר 2020 על כן טרם התקבלה החלטת בג"ץ . כמובן שאני מודיע כאן שמשרדי הממשלה יפעלו בהתאם להחלטת בג"ץ .
עמדתי האישית היא אם לא יובטח לחלוטין שלא יהיה איזה נזק שהיא פגיעה משמעותית בתושבי ערד או כסייפה כתוצאה משדה זה אני אישית לא אתמוך בהפעלת השדה''.

תגובות

End of content

No more pages to load