• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''זו לא אלימות במשפחה, זה טרור בתוך הבית''

שר הרווחה איציק שמולי על המאבק באלימות במשפחה: ''נגביר את המענים לטיפול בגברים אלימים; יש להגביר גם פעולות של אכיפה והרתעה''

יו''ר וועדת הרווחה, חיים כץ (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות קיימה הבוקר דיון בנושא 'יישום התכנית למניעת אלימות במשפחה'. בדיון שהתקיים ביוזמת יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ, לקחו חלק שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי ובני משפחותיהם של מיכל סלה ז"ל ומאיה וישניאק ז"ל שנרצחו השנה על ידי בני זוגן. התכנית, שאושרה בשנת 2017, הייתה אמורה לקבל תקציב תוספתי של 50 מיליון ₪ בשנה. בפועל, הועברו סכומים נמוכים בהרבה והתכנית יושמה באופן חלקי בלבד.

בראשית הדיון אמר ח"כ חיים כץ: "כשר רווחה אישרתי את התכנית אבל אני לא יכול להגיד שהשלמנו את המלאכה. קשה מאוד להביא את הכסף, אבל עכשיו אני אעשה את מה שהרגולטור לא עשה עד עכשיו. אני אשב למשרד האוצר על הראש. לא נשתוק והם יצטרכו להביא כסף ותקנים, ולא רק דיבורים".

שר העבודה והרווחה איציק שמולי אמר: "בתקופה האחרונה ראינו עליה דרמטית מאוד של מספר הדיווחים והתלונות על אלימות כלפי נשים וכלפי ילדים ואני לא רוצה לדעת מה קורה בעולם הלא מדווח. צריך להפוך את המשוואה. ביצענו הרבה, אבל זה לא קצה הקרחון של מה שצריך. אין לנו עדיין את כל התשובות. אנחנו רוצים לתת מענה אינטנסיבי יותר גם בצד הגברים – לא רק עוד מסגרות, אלא עוד מענים לגברים אלימים. צריכים להגביר את הפעולה גם במישור האכיפה וההרתעה". 

לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל אמרה:  "זו לא אלימות במשפחה, זה טרור בתוך הבית. את אינתיפאדת הסכינים עצרנו עם טכנולוגיה, הגענו למחבלים שלא היו קשורים ארגונית, ובסוף המסע שלנו, ישראל תייצא גם את המומחיות שלה לעצירת טרור בתוך הבית. אין פה אפור, יש שחור ולבן, והטיפוס של הטרוריסט הוא לא כל גבר, הוא טיפוס מוכן, עם מאפיינים שניתן לזהות. יש תמרורי אזהרה. כל אישה חייבת לדעת מה הסימנים המקדימים ולזהות את האובססיה". 

וידאו: אריאל וישיניאק, אביה של מאיה ז"ל (צילום: דוברות הכנסת)
​​​​​​​

אריאל וישניאק, אביה של מאיה וישניאק ז"ל: "כל אחד שיש לו בבית בת בסוף תיכון, בצבא, בשירות לאומי, או בטיול הגדול בחו"ל – יש לו מאיה בבית, ואף אחד לא חולם שזה מה שיקרה לה. מאיה יכולה להיות מפנה. צריך להעמיק בחינוך בבית, להבדיל בין טוב לרע, וגם לשנות את החקיקה. הרוצח של בתי צריך להיכנס לכלא לכל חייו ולא לצאת משם עד יומו האחרון. למה שישתחרר אחרי 30 שנה? למה שתהיה לו זכות להקים משפחה?"

ח"כ תמר זנדברג: "במשבר הקורונה בו כולנו התכנסנו בבתים, ראינו עלייה של 40% בדיווחים על אלימות במשפחה. זה מקום שיש בו סכנת חיים. אנשי המקצוע יודעים את זה, אנחנו שומעים את זה בגלים כאשר נרצחת אישה. כל מה שנשאר לנו- לממשלה ולכנסת הוא לדאוג שהכסף יעבור בזמן ולא לחמוק מהדבר הזה".

ח"כ עידן רול אמר: "האלימות במשפחה מתנהלת ביקום מקביל שרובנו לא נחשפים אליו, עד שמגיע רצח לתקשורת לכמה ימים, ואז זה שוב עובר. אנחנו מלמדים כל ילד וילדה על זהירות בדרכים או איך להתנהג עם חפץ חשוד, אבל אף אחד מאתנו לא יודע לזהות מצוקה ובן זוג מתעלל". עוד הוסיף ח"כ רול: "הנושא התקציבי זו הפקרות. להבטיח הבטחות תקציביות בלי מקור תקציבי סגור זו דרך בטוחה למסמס דברים".

ח"כ עאידה תומא סולימאן אמרה: "מבזה שממשלת ישראל לא יכולה להקצות 50 מיליון שקל בשנה למטרה הזאת. יש עוד הרבה מה לעשות גם מעבר לתוכנית. איך אפשר ללכת לישון בשקט, כשאנחנו מוציאים מיליונים בשנה על דברים אחרים, אנחנו כנשים לא שוות את ה50 מיליון ₪ האלו?"

ח"כ אורלי פרומן: "אולי צריך לשנות משוואה ולהוציא את הגברים מהקהילה במקום את הנשים. להכניס אותם למעון סגור, וזה יקנה לאותם נשים וילדים ביטחון. חשוב לשים דגש גם על נושא ההסברה ולעודד נשים לפנות גם אם ברמזים ראשוניים, ומצד שני לחדד את הרגישות בקרב אנשי המקצוע שמקבלים את התלונות ולהתייחס לכל תלונה, קלה כחמורה". 

ח"כ קרן ברק: "לטיפולים לגברים אלימים בהוסטלים יש אחוזי הצלחה גבוהים מאוד ובסיור שערכתי בהוסטל כזה שמעתי מהם על התקפי הקנאה שצריך לנטרל. הצעת החוק שהגשתי על איזוק אלקטרוני לגברים אלימים זה בדיוק הצעד להיפוך המשוואה, והוא צעד משלים שייתן לנשים להמשיך בחייהם כרגיל, לצד הטיפול".

יאיר כץ, בנו של יו"ר הוועדה המכהן כיו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית הגיע ללוות את הוריה של וישניאק ז"ל, עובדי הארגון: "כולנו נושאים עינינו לבית הזה ולממשלה שיביאו פתרונות, אבל אנחנו גם מבינים שמתמחרים חיי אדם בכסף, וככה הדברים עובדים. האחריות גם עלינו האזרחים ואני כיו"ר ועד מהגדולים במשק, לוקח להמשיך בכנסי ההסברה על אלימות כלפי נשים ולקדם פעילות מסוג זה גם בשאר הוועדים הגדולים האחרים ובהסתדרות, כדי שנדע שעשינו הכל".

לסיכום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ לבני משפחתה של מאיה וישניאק ז"ל: "לא נוכל להחזיר לכם את מאיה אבל נעשה הכל כדי למנוע את המאיה הבאה. בלי להתייפף ובלי להיות נחמד. אנחנו נהיה הרגולטור".

תגובות

End of content

No more pages to load