• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פצצה מתקתקת: אלפי מובטלים בנגב יפסיקו לקבל קצבה באוגוסט

משבר התעסוקה בב''ש ובנגב - והיעדר פתרון מצד הממשלה: כשני שליש מהמובטלים יספיקו לקבל דמי אבטלה, אחרי שמיצו את החל''ת ואת זכאות הקורונה. לממשלה, שסבורה שהמשק חזר לנורמליות, אין פתרון עבורם

צילום הדמיה: PXHERE / CC0

פצצה חברתית מתקתקת: כשני שלי מהמובטלים בבאר שבע והנגב, שנפלטו ממקומות העבודה בעקבות משבר הקורונה, ימצו באוגוסט את תקופת הזכאות לדמי אבטלה ויוותרו ללא הכנסה. האבטלה בב''ש אמנם ירדה במקצת מאז השיא של אפריל, אבל עדיין גבוהה (כ-17 אחוזים). לפני משבר הקורונה האבטלה בב''ש הייתה כבר גבוהה בהשוואה לערים גדולים, ועמדה על כמעט 5%. העיר ב''ש מובילה, עוד לפני המשבר, במספר העסקים בסכנת סגירה (על פי נתוני פירמת דאן אנד ברדסטריט).

על פי נתוני הביטוח הלאומי, 9,161 קיבלו בחודש מאי קצבת אבטלה  ו-2,945 קיבלו הבטחת הכנסה. קבצת האבטלה נמוכה משמעותית מהשכר הרגיל שמקבלים העובדים. למעשה, הם מקבלים כ-60% משכרם הממוצע בחצי השנה האחרונה בה עבדו. השכר הממוצע בבאר שבע נמוך משמעותית מזה במרכז הארץ ומפוטרים רבים משתייכים לקבלי השכר הנמוך. 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי ומנכ”ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ערכו אתמול, שני, מסיבת עיתונאים באמצעות תוכנת זום.  מבלך מסיבת העיתונאים מסרו כי מתווה דמי האבטלה של שר האוצר ישראל כץ מוביל לכך שכחצי מיליון מובטלים, מהם עשרות אלפים בנגב, יישארו עד סוף אוגוסט ללא דמי אבטלה.

החשש הכבד: אלפי משקי בית יקרסו בשל נטל החובות

לפני משבר הקורונה אלפי משקי בית בבאר שבע התפתו לקחת אשראי יקר שהציעו חברות אשראי, בשיווק אגרסיבי בכניסה לסופרמרקטים וברשתות החברתיות. מדובר בהלוואות בריביות גבוהות (פריים+9%) ובסכומים גבוהים יחסית ליכולתם הכלכלית של אותם משקי בית. ''הציעו לי 70,000 שקלים וכמעט לקחתי'', אומר מ', בן 50. ''אני לא עובד ויש חובות וכמעט חתמתי. טוב שהמשפחה שמעה ואסרה עליי. 

אבל עיקר החשש הוא אצל זוגות צעירים שמשועבדים למשכנתאות ולהלוואות. אצלם הקריסה מהירה - אם לא יהיה סיוע או אם הממשלה לא תכניס את היד לכיס ותסייע להם. 

תופעה: חזרו לעבודה - וגילו ששכרם קוצץ משמעותית כתנאי להמשך העסקתם

מי שלא איבד את מקום עבודתו ואינו מועסק בחוזה או משתייך לאיגוד מקצועי, גילו החודש כי שכרו הופחת בצורה משמעותית, כך עולה מסקירת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לצד התאוששות בתעסוקה בענפים מסויימים, נמצא כי אחוז העסקים הצופים פגיעה חמורה בפדיון חודש יוני (פגיעה של יותר מ-50% בפדיון) עלה ל-22.6% לעומת 14.9% שדיווחו כך בתחילת החודש.

עוד נמצא על ידי הסוקרים כי חל גידול חד באחוז העסקים הצופים פגיעה חמורה בפדיון בענף שירותי מזון ומשקאות בהשוואה לאומדן הקודם – יותר מ-50% מהעסקים צופים פגיעה חמורה בפדיון בחודש יוני לעומת 26% מהעסקים שצפו כך בתחילת החודש.

ההחמרה בפגיעה בפדיון בחודש יוני נצפית בעיקר בקבוצת העסקים הקטנים  (כ-30% מהעסקים הקטנים צופים פגיעה של יותר מ-50% בפדיון). כתוצאה מכך, נמשך הגידול באחוז המועסקים ששכרם הופחת בענפי ההייטק כ-30.9% מהמועסקים בענפים אלו באמצע יוני ל1עומת 25.9% בתחילת החודש.

ההסתדרות: להאריך את תקופת דמי האבטלה

בעקבות הסחבת הבלתי נתפסת בטיפול של המדינה, במאות אלפי דורשי עבודה שפוטרו או הוצאו לחל"ת, במהלך משבר הקורונה - פנה הבוקר  יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר ישראל כץ, בבקשה להארכה גורפת של תקופת הזכאות לדמי אבטלה עד לחודש אוגוסט.

"אני קורא לכם למנוע את הפגיעה האנושה במאות אלפי משקי בית", כתב יו"ר ההסתדרות בר-דוד. "הגדלת רשת הביטחון הסוציאלית התבררה כהכרחית, לאור העובדה שנתוני האבטלה ממשיכים להיות גבוהים בצורה חריגה, ולאור החזרה האיטית מאוד של המשק לפעילות".

תגובות

End of content

No more pages to load