• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העירייה מקימה ''משמר שכונתי'' ב-ג'. האם ירתיע עבריינים וסוטים?

המיזם ''ללכת על בטוח'' ישלב ספורט עם שמירה על שכונה ג' - שתופעת ההטרדות המיניות של סטודנטיות והתנכלות לסטודנטים בתחומה ונחשפה בלעדית בברנז'ה NEWS. האם המשמר יגביר את תחושת הביטחון של התושבים?

להגביר את תחושת הביטחון: משמר שכונתי (צילום המחשה: PXFUEL / CC0)

לראשונה בב''ש: משמר שכונתי, של צעירים בכושר גופני גבוה, שאולי ירתיע עבריינים בשכונה הסמוכה לאוניברסיטת בן גוריון -  עיריית באר שבע מקדמת בימים אלה מיזם ייחודי המשלב בין שמירה על אורח חיים בריא לבין הגברת תחושת הביטחון האישי במרחב הציבורי.  במסגרת המיזם, "ללכת על בטוח", שיחל כפיילוט בשכונה ג' מוזמנים תושבי השכונה, מעל גיל 21, בעלי כשירות פיזית, להצטרף לקבוצת הליכה בליווי מדריך כושר מקצועי שתשמש גם כמשמר שכונה. הפעילות הינה התנדבותית ואינה כרוכה בתשלום. המתנדבים ייהנו מהרצאות העשרה על בסיס חודשי בנושאי אורח חיים בריא ויוזמנו להשתתף באירועי בריאות וספורט עירוניים.

רעיון המשמרים השכונתיים נולד לפני כמעט 50 שנה בארצות הברית, על מנת לתת מענה קהילתי לשכונות בהן תופעות של פשיעה ומצוקה חברתית. מדובר ב''עוד זוג עיניים'' המסייע למשטרה בעבודתה ולה - אופי קהילתי והרתעתי יותר. בשנים האחרונות, עם הצורך של שני בני הזוג לצאת לעבודה וגם עם עובדי משמרות וסטידנטים החוזרים לביתם אחרי שעות החשיכה, בארצות הברית, כמו גם במדינות אחרות, טוב שיש מישהו בסביבה. 

''למיזם הבאר שבעי מוזמנים להצטרף תושבים אשר הינם חלק מקבוצת הליכה קיימת ו/או תושבים אשר מעוניינים לקחת חלק בקבוצת הליכה חדשה. השאיפה היא ליצור קבוצות של תושבים אשר מסלולי ההליכה שלהם יהיו בתוך שכונת מגוריהם'', מסבירם בעיריית ב''ש. ''המיזם הייחודי בהובלת הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול בעיריית באר שבע ובשיתוף אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעירייה, אגף הפיקוח והשיטור העירוני, משטרת ישראל, חברת 'כיוונים' ופדרציית מונטריאול''.

כזכור, לפני למעלה משנה נחשפה בלעדית בברנז'ה NEWS תופעה של הטרדות בעלות אופי מיני והתנכלות לסטודנטים בשכונות הסמוכות לאוניברסיטה - ג' וד': סטודנטיות בבן גוריון סיפרו כי הן נאלצות לקחת מונית לנסיעה מהקמפוס הביתה, מרחק עשרות מטרים בלבד, בשל הטרדות מיניות והערות בעלות אופי מיני של תושבים בשכונה. סטודנטים סיפרו על התנכלות לדירות, בין היתר על ידי מריחת צואה על הדלת, גניבות ופריצות. תושבים בשכונה ד' סיפרו על נרקומנים שהשתלטו על בלוקים בשכונה ומעשנים בהם ''פנטות''. 

תחילת, עם פרסום הכתבה לפני למעלה משנה, מיהרו כולם להכחיש את קיומה של התופעה ואף לצייר את הדיווח, שבוסס על עדויות מהשטח, כניסיון להשחיר את פני העיר ולפגוע במוניטין שלה כבירת הסייבר, אלא שבינואר השנה, כאשר לא ניתן להסתיר עוד את היקף הבעיה, הודו באגודת הסטודנטנים כי מדובר בכ-500 תלונות בשנה האחרונה (2019 - 2020). באגודת הסטודנטים הודו גם כי בחלק מהמקרים, הקורבנות נזקקו לטיפול נפשי. מתברר כי במקרים רבים קורבנות ההטרדות חששו לפנות למשטרה ונשארו עם הפגיעה.

עוד התברר כי במהלך 2019,  מסל''ן (מרכז סיוע לנשים נפגעות - נגב) טיפל במקרים רבים של סטודנטיות, שבעבר עברו הטרדה מינית, אשר הפגיעה כלפיהן בבאר שבע הייתה עבורן קשה - מאחר ועוררה את טראומות העבר. במהלך השנה האחרונה חשף ברנז'ה NEWS, בלעדית, את התופעה הקשה הזו - מעדויות סטודנטיות וכן מנהגי מוניות בעיר, שהופתעו לקבל הזמנות לנסיעות של עשרות מטרים בלבד: הסטודנטיות חששו ללכת את המרחק הקצר משער הואניברסיטה לביתן בשכונות ג' ו-ד'. 
​​​​​​​
ליזה ניקולאיצ'וק,מנהלת מסל''ן, אישרה, בתחילת השנה, בשיחה עם ברנז'ה NEWS, כי היו פניות רבות למסל''ן, במהלך 2019. ''לא מאות, כי מי שפנה אלינו אלה סטודנטיות שהיו במצב ממש קשה. בחלק מהמקרים מדובר בסטודנטיות שעברו פגיעה מינית בעבר והתקריות שחוו בבאר שבע גרמו להן לפלאשבקים לפגיעות הישנות''. מסל''ן בבאר שבע  העניק לסטודנטיות מענה מקצועי, תוך שמירה על פרטיותן. לשאלה מדוע סטודנטיות לא מתלוננות במשטרה, ענתה ניקולאיצ'וק: ''לחשיפה ולטיפול יש מחיר, אותו הן לא מסוגלות פשוט לשלם או להתמודד עימו. החברה מאוד שיפוטית וקורבנות העבירה מעדיפות לא  להתלונן, כדי לא לעבור את התהליכים הכרוכים בכך. אך מי שפונות למסל''ן, מקבלות את המענה המקצועי ואנחנו יודעים לערב את הרשויות כשיש צורך בכך''. 

סיגל מויאל, מנהלת הרשות העירונית למאבק באלימות, סמים ואלכוהול : " מיזם "ללכת על בטוח" מעודד שמירה על אורח חיים בריא, מייצר מרחב ציבורי בטוח וגם מחזק את תחושת הקהילתיות. הרעיון למיזם זכה כאחד משלושת הרעיונות המובילים במסגרת האקתון (אירוע יזמות מרתוני) שיזמה עיריית באר שבע לעובדי העירייה והחברות העירוניות.  זאת, במסגרת פעילותה לקידום איכות החיים בעיר לרווחת התושבים וכחלק ממגמה מואצת לפיתוח אמצעים חדשניים".

מייל לפרטים והרשמה: 
טלפון: 08-6840199

קרא עוד:

''מאות סטודנטיות הוטרדו בשכונות הסמוכות לאוניברסיטה''

סיוט בשכונה: סוטים, גניבות וצואה מרוחה על הדלת

להחזיר את הביטחון לתושבים: מבצע משטרתי רחב היקף בשכונות ד' ו-ג'

פרסום ראשון: זכאי הדיור הציבורי יוצאים למלחמה בסטודנטים בשכונה ג' ​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load