• 02 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ביטוח לאומי? שירות התעסוקה? שר האוצר בודק בגוגל את היקף האבטלה

שר האוצר בממשלה המנופחת בתולדות ישראל, לא סומך על נתוני הביטוח הלאומי או שירות התעסוקה: הוא בודק בגוגל כמה מובטלים יש. אלא שהנתון לא מדוייק והמצב בשטח, הרבה יותר עגום, במיוחד בנגב

מסימני המיתון בב''ש: עסק סגור, שטחי מסחר להשכרה מיידית (צילומים: דני בלר)

האמירה - והסערה: שר האוצר, ישראל כ"ץ, הודה היום, בדיון בוועדת הכספים, כי את שיעור האבטלה במשק הישראלי הוא לוקח מגוגל.

בדיון שנערך בוועדת הכספים, ששודר בשידור ישיר בערוץ הכנסת, אמר שר האוצר כ"ץ: "ההערכות, לא של הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה - אלא של גוגל וניתוחים שונים הן ששיעור האבטלה הוא 16%. אנו מקווים להוריד את זה לנתון חד ספרתי עד סוף שנה". בפועל, מי שנמצאים עם היד על הדופק הם שירות התעסוקה, אליו פונים דורשי העבודה, הביטוח הלאומי, אליו מגיעות הבקשות לתשלום קצבאות ולשכות הרווחה בעיריות. שיחות קצרה עם כל אחד מהגופים יכול לספק נתוני אמת.

וידאו: השר כ''ץ בודק בגוגל... (צילום: ערוץ הכנסת)
​​​​​​​

במקום לשאול אותם, השר כ''ץ התבסס על דוח של גוגל שנקרא "COVID-19 Community Mobility Report". מדובר בדוח מבוסס מיקום סלולרי, שמפיקה חברת גוגל והוא מראה מידע אנונימי על תנועת אנשים שבחרו להפעיל את שירות המיקום של גוגל בלבד. בדוח הזה אין למשל מידע מפולח גיל, מין, מקום מגורים או מצב תעסוקתי. הוא משקף תנועת טלפונים סלולריים וחברת גוגל עצמה מסייגת מאוד את השימוש במידע. 

על פי נתוני שירות התעסוקה, שהגיעו לידי ברנז'ה NEWS, שיעור האבטלה בב''ש בחודש מאי עמד על 16.7%, ירידה מהשיא של אפריל, אז האבטלה עמדה על 24.5%. שיעור האבטלה בב''ש, בימים רגילים, נחשב גבוה יחסית לערים גדולות - ועומד על כמעט 5%. לראשונה, שיעור האבטלה ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב, נמוך מזה בב''ש, ועמד במאי על  15.5%, אחרי שיא באפריל של 22.1%. באפריל ובמאי האבטלה ברהט הייתה נמוכה מזו בב''ש. 

אלא שנתון זה אינו כולל עצמאים שפרנסתם נפגעה, פרילנסרים שעבודתם הופסקה ועוסקים זעירים, שמצאו עצמם ללא פרנסה. שיטוט אקראי בעיר העתיקה של באר שבע למשל, מגלה מספר גדול של חנויות עם שלטים ''להשכרה''. גם עסקים ותיקים, שנאלצים לעבוד תחת הנחיות ''התו הסגול'', מדווחים על ירידה בלקוחות. ''אני יכול להכניס לקוח אחד כל פעם וקורה שאנשים עומדים בחוץ ומתייאשים, במיוחד בימי שישי'',מספר בעל חנות לכלי בית בעיר העתיקה. ''אני גם צריך לשים סדרן בחוץ, שיתן הוראה לאנשים להתרחק אחד מהשני 2 מטרים. הפידיון ירד מאוד''. 

לשימוש השר כ''ץ: נתוני שירות התעסוקה, על פי דורשי העבודה שפנו ללשכות - ולא על פי טלפונים ניידים שהיו עם ה-GPS דלוק


על פי הנתונים של גוגל, אכן יש האטה במחוז הדרום: הדוח לקוקח כבסיס את חמשת השבועות שבין ה-6 בינואר ל-3 בפברואר, 2020, כשעוד לא היו מגבלות קורונה. אמנם בדרום חלה עליה של 57% בביקורים בפארקים, אך ישנה ירידה של 14% בביקורים במקומות עבודה ו-11% באתרי מסחר, חנויות ומתחמי קניות. כמו כן, נכון לבשבוע זה, ישנה ירידה של כ-3% בתנועה במסופי תחבורה ותחנות תחבורה ציבורית. 

נתוני גוגל מבוססים מיקום של מכשירי סלולר - והחברה עצמה מודה שיש להתייחס אליהם במידת הזהירות (צילום מסך)


על פי נתוני משרד העבודה והרווחה, חלה עליה תלולה במספר הפונים ללשכות הרווחה בעיריות, של כ-70%. העומס על העובדים הסוציאליים רב: ביישובים הבדואים בנגב המצב קשה מאוד. מנתונים שריכז המשרד מכל המחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ עולה כי שיאנית העומס היא המחלקה לשירותים חברתיים ביישוב תל-שבע שבה ישנה עובדת אחת על 758 מטופלים. ברהט ישנם 699 מטופלים לכל עובדת ובלקייה 599.

ישנם גם יישובים חזקים מבחינה סוציאו-אקונומית אשר נמצאים ברשימה: ביישוב מיתר ישנם 364 מטופלים בממוצע לכל עובדת סוציאלית ובעומר 374. שר העבודה והרווחה איציק שמולי: "מרגע סיום הסגר נרשמו אלפים במחלקות לשירותים חברתיים - ואם לא נגדיל את הסיוע לאזרחים זו רק ההתחלה; אני תומך במאבק העו״סים ואתייצב לצדם בממשלה ובכל מקום במאבק למעמדם, מוגנותם ושיפור תנאי העסקתם". 

תגובות

End of content

No more pages to load