• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מסכות ההגנה יקרות - ואוכלוסיות במצוקה בנגב חשופות למחלות וקנסות

הממשלה העלתה את הקנס על אי חבישת מסכה ל-500 שקלים, אך מחיר המסכות אינו מפוקח ומשפחות רבות במצוקה ברחבי הנגב מדווחות על קושי כלכלי גדול לקנות מסכות חדשות מדי יום

משפחות מיעוטות יכולת מתקשות לקנות מסכות (צילום: BICANSKI / CC0)

הממשלה המנופחת בתולדות ישראל לא היססה להעלות את הקנס על אי חבישת מסכה ל-500 שקלים, אבל השרים כלל לא מודעים לעלותן של מסכות, לעובדה שלא תמיד הן זמינות בחנויות ולכך שמחירן לא מפוקח. כך יוצא, למשל, שיש מקומות בהן המסכות הפשוטות ביותר נמכרות ב-5 שקלים ביחידה ומסכות מסוג KN, ב-45-50 שקלים. מדי יום מחלקת המשטרה כ-2500 דוחות למי שלא עוטים מסכה.

המסכות הפשוטות נמכרות בפארמים בכ-2 שקלים ליחידה. מדובר במסכות כירורגיות חד פעמיות, שיש להחליף מדי יום. משפחה בת 4 נפשות תוציא ליום 8 שקלים ובחודש: 240 שקלים על מסכות חד פעמיות. את מסכות מסוג KN ניתן לשטוף ידנית, אך לדברי המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית, לא מומלץ לשטוף מסכות חד פעמיות או מסכות KN, שכן לטענתם הן מאבדות את יכולת ההגנה ובכל מקרה, יש להחליפן אחרי שימוש בודד, כשהן נעשות לחות בפנים.

רבים שוטפים במים וסבון רגילים את מסכות ה-KN ועל פי המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית, הדבר כלל לא מבטיח כי נגיפי הקורונה יושמדו כליל. למעשה, החוקרים חלוקים לגבי עמידות הנגיפים. 

הבוקר (חמישי) פנתה ציפורה חלפון, יו''ר המתנדבים ב''יחד למען החייל'', לשר הרווחה איציק שמולי, על מנת להעלות לעלות לסדר היום את נושא סיוע ברכישת מסכות לרבות הוזלת מחירים: ''אני מקבלת ביום אינספור פניות של משפחות במצוקה.של חיילים בודדים, קשישים ועוד. בחודש האחרון רוב הפניות בנוגע לרכישת מסכות בעיקר משפחות מרובות ילדים, משפחות חרדיות, משפחות מהמגזר הבדואי או קשישים שיוצאים למרפאות או טיפולים. כולם מדברים על חבישת מסכות. למשפחה בת שישה נפשות זה עולה בערך 400 ש"ח לחודש במידה והילדים לא יצאו למתנס או ההורים לקניות. כי אם כן זה יוצא 600 ש"ח ויותר (בערך 20 שח ליום)''.

''אם הממשלה רוצה שהאזרחים יחבשו מסכות היא חייבת לעזור להם, ואפילו לחלק מסכות לשכבות מצוקה. ואם שוטר רואה אזרח ללא מסכה - שייתן לו מסכה, ורק אם הלה יסרב, יקבל קנס''.


אי.אר סלולר- אייפונים ועוד!

תגובות

End of content

No more pages to load