• 03 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גאווה תחת קורונה: במקום מצעד - עצרת מחאה ליד העירייה

ביום ראשון תתכנס קהילת הלהט''ב בב''ש (תחת מגבלות הקורונה) לעצרת מחאה ליד בית יד לבנים, כנגד האפליה, אלימות והדיכוי שחבריה סובלים בב''ש. ברקע: איומים לשבש את האירוע

המצעד לפני שנה. הפעם: עצרת עם מסכות ומרחק בין המפגינים (צילום: דני בלר)

ביום ראשון, ה-28 ביוני, החל מהשעה 18:00, תערוך קהילת הלהט'''ב בב''ש עצרת מחאה סמוך לבית יד לבנים  - תחת מגבלות הקורונה (עטיית מסכות, שמירת מרחק וכו').

עצרת המחאה מתרחשת על רקע האפליה והדיכוי שחברי קהילת הלהט''ב סובלים בב''ש: אלימות מילולית ופיזית, אפליה במקומות עבודה, בטיפול רפואי ובזכותם להקים משפחה. כל שנה, לפני מצעד הגאווה בבאר שבע, עולה מפלס השנאה ברשתות החברתיות: איומים בפגיעה פיזית ממשית, קללות ודירשה מחברי הקהילה להיעלם מבאר שבע. בבירת הנגב היחס כלפי קהילת הלהט''ב עוין ולמרות שבשנים האחרונות נעשתה עבודה בין היתר על ידי עיריית ב''ש, עדיין רבים חוששים לצאת מהארון והנראות של הקהילה נמוכה, בין אם בפוליטיקה, בתקשורת המקומית או בעמדות השפעה. 

החשש לצאת מהארון גדול יותר בבאר שבע מאשר בתל אביב, במיוחד כעת, תקופה בה רבים מאבדים את מקום העבודה: יש מעסיקים שעושים את החשבון הכלכלי ויודעים עד כמה הקהל בב''ש שמרן - ולא ישימו בעמדת שירות להט''ב. בבאר שבע יש מובלעות של סובלנות, בעיקר באוניברסיטה, אבל החיים בשכונות הסמוכות עלולים להיות לא קלים למי שמחוץ לארון. 

וידאו: משפחת רז מב''ש מזמינה לעצרת ביום ראשון (צילום: עמוד הפייסבטק של הבית הגאה)


עצרת המחאה בב''ש נערכת ביום בו פרצו מהומות סטונוול, לפני 51 שנה.  המהומות היו סדרה של עימותים ספונטניים אלימים כלפי משטרת העיר ניו יורק, במחאה על הומופוביה ואלימות קבועה ומתמשכת מצידה, כלפי הומואים וטרנסג'נדרים. המהומות החלו בשבת, 28 ביוני 1969, בסביבות השעה 1:20 אחר חצות, כשהמשטרה פשטה על גיי בר בשם "סטונוול אין" (Stonewall Inn) בגריניץ' וילג' בניו יורק.

המהומות נחשבות כנקודת ציון בתולדות המאבק לזכויות להט"ב. זו הייתה הפעם הראשונה בה הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים התקוממו באופן מאורגן כנגד התעמרות שלטונית על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. המהומות החלו תהליך שהביא בעשרות השנים שמאז, לתפנית במעמדם החוקי והחברתי של להט"בים בעולם המערבי. המהומות מצוינות בכל שנה במצעדי גאווה בערים הראשיות ברחבי העולם.

לציון היום בו פרצו מהומות סטונוול והקהילה הגאה בכל העולם עלתה על מסלול של מאבק לשוויון זכויות, מתקיימת עצרת מחאה ברחבת יד לבנים, שלאחריה ייערך משדר חגיגי - מצעד הגאווה הוירטואלי של באר שבע. במהלך המשדר יישא דברי ברכה ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'. עם זאת, מלבד חברת המועצה יסמין פרידמן, אף חבר מועצה לא בירך את הקהילה ביום חגה. 

''תחושות קשות שמתווספות לאפליה ולדיכוי החברתי שרבים מאיתנו חווים יום-יום''

''אלה ימים לא פשוטים עבור הקהילה שלנו. הרגשת בדידות שמתעצמת בעקבות משבר הקורונה ותחושות קשות שמתווספות לאפליה ולדיכוי החברתי שרביםות מאיתנו חוויםות יום-יום בביטחון, בתעסוקה, בקבלה החברתית, במערכת הבריאות ובזכות להינשא ולהקים משפחה'', אומרים בבית הגאה בבאר שבע.

''אינסוף מחקרים הוכיחו שהמשבר הבריאותי והחברתי פגע בחוליות החלשות והחזקות בקהילה שלנו כאחד- א.נשים מבוגריםות, נזקקי טיפול רפואי רציף ומתמשך, בודדיםות שנזרקו מבתיהןם וגם מי שאינןם חיים במערכות יחסים או נמצאות בתא משפחתי אוהב ומגונן''.  

''בנוסף, רק בשבוע שעבר הרצח שאירע בבר נוער ב-2009 גבה קורבן נוסף, חן לנגר ז"ל, שלא הצליח להתגבר על הטראומה שחווה למול עיניו ובגופו. א.נשים על הקשת הטרנסית חשופיםות לאלימות פיזית ומילולית קשה, מופליםות בקבלה לעבודה ונדחקיםות לשוליים החברתיים רק בגלל מי שהןם. אנשי ציבור וידועניםות מרשים לעצמם להשתלח יום-יום בלהט"ב באופן שהפך מזעזע ושגרתי כאחד. אין לנו שום כוונה להישאר אדישות לכך ואנחנו הולכות להשמיע קול גדול''. 

וידאו: חברת מועצת העיר ב''ש, יסמין פרידמן, היחידה שברכה את הקהילה (מקור: פייסבוק)
​​​​​​​


''בעצרת המחאה שנקיים תחת הכותרת "את.ה לא לבד" נזעק את זעקתםן של מי שקיפחו חייהםן במאבק הגאה לשוויון זכויות והכרה בנו, ובמשפחות שלנו. נראה את הכוח והיופי של הקהילה הגאה בבאר שבע ובדרום, שמהווה בית חם ואוהב עבור חבריה ולא מפחדת ממלחמות ומאבקים כדי ליצור מציאות טובה וצודקת יותר''.
 
''השנה, מתוך תפיסה שהמאבק שלנו הוא ארצי וכזה שדורש אחדות, יצרנו את פורום ארבעת הבתים הגאים יחד עם שותפותינו בחיפה, ירושלים ותל אביב. בכל אחת מן הערים הללו תתקיים עצרת מחאה באותו הערב ב-28.6 >> גאווה 2020 המהפכה לא הושלמה''.
    
''מיד לאחר עצרת המחאה, שתתחיל בשעה 18:00 ברחבת יד לבנים מול בניין עיריית באר שבע, נמשיך יחד לפאב עשן הזמן, שם נצפה במשדר מצעד הגאווה הוירטואלי של באר שבע''.

''במצעד הוירטואלי שישודר בעמוד הפייסבוק של הבית הגאה, עיריית באר שבע וחברת כיווניים, ינאמו נציגי הקהילה וראש העיר רוביק דנילוביץ', יופיעו אמניםות מקומייםות וכמובן נקרין את הסרטונים שערכנו בשיתופכןם לציון 10 שנים לאירועי הגאווה בבירת הנגב'', מסרו בבית הגאה.


תגובות

End of content

No more pages to load