• 04 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחוז חולי הקורונה ביישובים הבדואים ממשיך להיות גבוה

מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה מתריע מפני התחלואה הגבוהה ומספר הבדיקות החיוביות בקרב האוכלוסייה הבדואית, בעיקר בערערה, חורה וכסיפה

מתחם היבדק וסע (צילום: דוברות מד''א)

שיעור התחלואה הגבוה הקיים בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב נשמר גם במהלך השבוע האחרון - אך קטלניות המחלה בקרב האוכלוסיה נמוכה יותר -  כך עולה ממסמך שפרסם מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה. מרכז המידע והידע הוא גוף שהוקם על ידי אמ״ן, והינו כיום חלק ממרכז השליטה הפועל תחת משרד הבריאות. הגוף מורכב מקציני אמ״ן ונעזר במומחים מהאקדמיה, רופאים, אפידמיולוגים ועוד, כדי להביא בפני מקבלי ההחלטות ידע רלבנטי במערכה נגד הנגיף. קישור למסמכי מרכז המידע באתר משרד הבריאות.

על פי המסמך, בשבוע האחרון (18-24 ביוני) נשמר רף גבוה של תחלואה במגיפת הקורונה בישובים הגדולים של הבדואים בנגב - רהט, ערערה בנגב, כסיפה, חורה, לקיה, תל שבע ושגב שלום. על פי הדוח, במהלך השבוע זוהו 143 חולים חדשים בישובים הללו לעומת 156 חולים שזוהו בשבוע שלפני כן. שיעור הבדיקות החיוביות היה 6.4%,  לעומת 6.5% בשבוע הקודם.

מהמסמך עולה, כי מבחינת פריסת המגיפה בתוך הישובים, התחלואה הגבוהה ביותר נרשמה בערערה - 63 חולים חדשים, 100 חולים פעילים ל- 10,000 תושבים ושיעור בדיקות חיוביות של %8 בשבוע האחרון.  בישובים חורה וכסיפה ישנה מגמה מטרידה של שיעור בדיקות חיוביות גבוה 10% ו- %7 בהתאמה ושיעור בדיקות ל-10,000 תושבים נמוך יחסית בשבוע האחרון. יש לציין כי על פי הנתונים המצב בלקיה, תל שבע ושגב שלום טוב בהרבה מהמצב בשאר הישובים.

ממצא מעניין במסמך: ניכר כי קטלניות המחלה באוכלוסיה הבדואית בנגב נמוכה בהרבה מהממוצע הארצי (שני מקרי תמותה ו -6 חולים קשה מתוך 700 נדבקים, חמישית מהממוצע הארצי במקרי המוות ושליש בחולים הקשים. ניתן להסביר את המצב הזה, לאור פילוח הגילאים של הנדבקים – “ מתחת לגיל 50 ,6% בין גיל 50 לגיל 69 ומספר אפסי של חולים מעל גיל 70. יתכן והמצב הזה קשור למיעוט הכולל של אוכלוסייה מבוגרת בישובים הללו – רק %2 מהאוכלוסייה מעל גיל 65. רוב החולים קשה והנפטרים מקורונה בארץ ובעולם הם מבוגרים מעל גיל 65 .

בסיכום, מומלץ לאור מצב התחלואה, מומלץ לשמר מספר בדיקות גדול בישובים הללו, נדרש להעלות משמעותית את מספר הבדיקות בחורה וכסיפה, להגביר את האכיפה של כללי הבידוד והריחוק החברתי ולהמשיך במאמצי הסברה נרחבים אודות חשיבות הכללים והבדיקות. כמו כן, יש להגביר את ההסברה באשר לסיכונים שבהידבקותן של אוכלוסיות מבוגרות  - 50 ומעלה ובפרט בני 70 ומעלה,  וזאת כדי לשמר שיעור תחלואה קשה ונפטרים נמוך. 

תגובות

End of content

No more pages to load