• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עשרות בעצרת הגאווה בב''ש: ''דורשים שיוויון, דורשים להפסיק לפחד''

תחת מגבלות הקורונה, באבטחה כבדה, התכנסו עשרות מחברי קהילת הלט''ב לעצרת גאווה, שדומות לה נערכו בחיפה, בי''ם ועצרת מרכזית בתל אביב, בהשתתפות אמנים. בשורה: עצרת גאווה ראשונה תיערך ביולי באופקים

מפגינות ומפגינים על שד' רגר (צילום: דני בלר)

''דורשים להפסיק לפחד, דורשים למגר את שיח השנאה ואת האלימות נגד קהילת הלהט''ב בב''ש'', כך ביקשו מרבית הדוברים בעצרת הגאווה, שנערכה סמוך לעיריית באר שבע, תחת אבטחה כבדה ומבלי שאיש מחברי מועצת העיר ב''ש, מלבד יסמין סקס, יגיע לאירוע. ההשתתפות בעצרת המחאה נעשתה תחת מגבלות הקורונה ותחת אבטחה משטרתית כבדה, בין היתר בשל איומי ארגונים קיצוניים לשבש את האירוע. 

וידאו: עצרת המחאה בב''ש (שידור חי, צילום: דני בלר)

Posted by ‎ברנז'ה באר שבע והנגב‎ on Sunday, June 28, 2020


בסופו של דבר, העצרת עברה בסדר מופתי. הדוברים, בהם נציגי הבית הגאה בבאר שבע, שארגן את האירוע יחד עם חברת כיוונים ועיריית באר שבע. העצרת בבאר שבע הייתה צנועה ובהגבלת משתתפים. בתל אביב נערכה ערת מרכזית, בהשתתפות אמנים וקהל של אלפים. בירושלים המשטרה עצרה פעילי ימין קיצוני שביקשו לשבש את מהלך האירוע. 

וידאו: אירוע הגאווה שבועבר בדף עיריית ב''ש (צילום: עיריית ב''ש)

הקורונה לא תעצור את הגאווה! ߏӯ؏‍ߌˆ הצטרפו עכשיו לשידור הגאווה של העיר באר שבע בשיתוף הבית הגאה. בית גאה בבאר שבע ובדרום

Posted by ‎עיריית באר-שבע | העמוד הרשמי‎ on Sunday, June 28, 2020


במקום לערך מצעד גאווה ברחוב הראשי בב''ש, הפעם נערך אירוע ברשת, שהועבר בדף הפייסבוק של עיריית באר שבע. מה שחזר על עצמו הן קריאות השנאה ברשתות החברתיות כלפי הקהילה בב''ש, שהן חלק מהיחס העוין כלפי להט''בים בעיר. ''מה שאני שומעת כל הזמן - לכי לתל אביב, שם המקום שלך ואנשים כמוך. ולא, אני לא הולכת, כי אני רוצה לשנות דברים פה בעיר שלי'', סיפרה אחת המשתתפות.

צילום: דני בלר

הקהילה הלהט''בית בבאר שבע סובלת מבעיות רבות: החל מאפליה במקומות העבודה, דרך קושי לחיות את חייה בשל גילויי שנאה ואלימות. הנראות שלה נמוכה. בניגוד לתל אביב, אין לה נציגים בתקשורת המקומית וכל ניסיון לדבר על הבנה, סובלנות או שוויון נתקל בגידופים ברשתות החברתיות המקומיות. 

ביולי תיערך באופקים עצרת גאווה ראשונה בתולדות העיר. בבאר שבע עתיד לקום כפר להט''בי ראשון בשכונה ג', בו יתגוררו סטודנטים שגם יקבלו מלגה. בבאר שבע פועל בית גאה וקבוצת נוער גאה, איג''י, נותנת מסגרת מחבקת לבני נוער להט''ביים מכל האיזור. 

צילום: דני בלר​​​​​​​

עם זאת, עדיין הקהילה בבאר שבע רחוקה שנות אור מהקהילה בתל אביב. אין לה ייצוג בפוליטיקה המקומית. מכל חברי מועצת העיר ב''ש, רק יסמין פרידמן הגיעה לאירוע. שאר חברי עמוצת העיר התעלמו. לחלקם, הנושא הלהט''בי בכלל לא נוח, אם כי לא יעזו לדבר על כך בפומבי ולהסתכן שיעיפו אותם מהקואליציה. 

אחת הסוגיות הקשות של קהילת הלה''ב בבאר שבע, בעיקר בקרב חבריה המבוגרים, הוא הבדידות. אור ארז, המשמש כדובר הבית הגאה, סיפר על המאמצים לפצור את הסוגיה הכאובה. צעירה אחרת, שהתרגשה מאוד וקשה היה לה לשאת את דבריה הכואבים, אמרה שהיא מבקשת ''לחיות, שהיה למה לקום בבוקר, שנרגיש שיוויון''. היא סיפרה על כל אותם חברי הקהילה ששמו קץ לחייהם ושרנצחו, רק בשל נטייתם המינית. ''שהם יהיו האחרונים, שבמקום לבכות על החיים שהלכו, נוכל להציל כולנו ביחד את החיים של חברינו''.

החלק השני של הערב היה בפאב ''עשן הזמן'', בעיר העתיקה, באירח אמנים ואת חברי הקהילה, על פי הנחיות הקורונה. 

תגובות

End of content

No more pages to load