• 03 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחרי 30 שנה, המדינה עדיין עוסקת בהסדרת חוות הבודדים בנגב

וועדת הכלכלה של הכנסת דנה הבוקר במעמדן של חוות הבודדים. ח"כ יבגני סובה: ''הרושם המתקבל הוא שאין ריבון בנגב, ואם אפשר יהיה להסכים שמדינת ישראל היא הריבון בנגב אז אפשר יהיה להתקדם להסדרה''

חוות נאות, חוות בודדים בנגב (צילום: ד''ר אבישי טייכר מתוך אתר פיקיוויקי)

מאת: משה פריאל ,כתבנו הפוליטי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי,קיימה היום (שני) ישיבת מעקב אחר הסדרת חוות הבודדים, בהמשך לתיקון חוק הרשות לפיתוח הנגב, העוסק במעמד החוות, עשרות שנים אחרי שהמדינה שלחה את בעליהן להתיישב במדבר.

חוות הבודדים הוקמו בתחילת שנות התשעים במטרה להקים ציר חוות מצומת משאבי שדה ועד מצפה רימון שמטרתו פיתוח אתרי תיירות ייחודיים בנגב ושמירה על אדמות לאום מפני התישבות בדואית בלתי חוקית .

פתח את הדיון ח"כ מרגי וציין כי על פי החוק מחויב שר החקלאות לדווח לועדה על הסדרת החוות,שנועדו להביא לנגב תיירות, חקלאות ותעסוקה. הוא הוסיף כי ידרוש התייחסות גם להסדרת התיישבות הבדואית בנגב. רותי פרום, מהרשות לתכנון במשרד החקלאות אמרה כי הוועדה הבין משרדית בה חברים גם נציגי משרדי המשפטים, הגנת הסביבה ופיתוח הנגב והגליל החלה לפעול באפריל 2018 ומאז קיבלה 25 בקשות לאישור חוות בודדים.

לדבריה, הוועדה קיימה עשר ישיבות ,בהן אושרו 20 בקשות, בקשה נוספת נמצאת בהליכי אישור ועוד ארבעה בקשות נפסלו לאחר שלא עמדו בתנאי הסף. יו"ר הוועדה להסדרת חוות הבודדים ונציג המשרד לפיתוח הפריפרייה הנגב והגליל אלי וקנין,אמר כי כ-90% מהחוות הוסדרו וכי הוועדה פעלה להסדיר כמה שיותר חוות ולמצוא כמה שיותר פתרונות.

מאידך, טל פודים, סגן מתכנן מחוז דרום במינהל התכנון אמר כי המינהל לא חבר בוועדה ולא יוכל לקדם תוכניות לחוות בודדים שלא תואמות את תמ"א 35 ואת מדיניות המועצה הארצית לתכנון ובנייה. ח"כ בצלאל סמוטריץ ,שיזם את התיקון לחוק שאושר בשנת 2017, אמר כי לו הייתה התאמה למדיניות המועצה הארצית לא הייתה נדרשת חקיקה: "המחוקק הורה לכם להסדיר את החוות למרות שהן לא תואמות את השקפתכם", והוסיף כי הוא מקווה שרשויות התכנון לא יתקעו מקלות בגלגלים ויקדמו הסדרת החוות שקיבלו את אישור הוועדה הבין משרדית.

יו''ר וועדת הכלכלה, ח''כ יעקב מרגי (צילום: דוברות הכנסת)​​​​​​​
ח"כ סעיד אלחרומי אמר כי הסדרת החוות היא אישור בדיעבד של הפרת חוק ,כאשר תיקון החוק מהווה אפליה מתמשכת נגד היישובים הלא מוכרים בנגב: ''מינהל התכנון מקבל עסקה גמורה וחוות הבודדים מקבלים מסלול עוקף וועדות תכנון ,בעוד שעל הכפרים נלא מוכרים חלים כללי התכנון זו אפליה זועקת לשמים"

היו"ר מרגי אמר כי הוא חי בנגב מאז שנת 1962 ולא מכיר חוק שכן חל בנגב. באשר להסדרת יישובי הבדואים אמר ח"כ מרגי ,כי הממשלה מוכנה להסדיר אך יש קבוצות שלא מאפשרות זאת.

תגובות

End of content

No more pages to load