• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בפעם השנייה תוך שבועיים: חייל מבסיס שיזפון נמצא מת בנסיבות טרגיות

שבועיים אחרי שנמצאה גופתו של סמ''ר עדיאל פישלר ז''ל סמוך לבסיס, מקרה נוסף: חייל נמצא ירוי סמוך לבסיס. לפני חודשיים מתנדבי הוועד למען החייל וביקשו לסייע, אך נענו ''צה''ל מטפל בזה''

צילום: אתר צה''ל

טרגדיה בבסיס שיזפון, בפעם השניה תוך שבועיים: חייל צה"ל ששירת בבסיס נמצא הבוקר, חמישי, כשהוא ירוי וללא רוח חיים, במרכז הארץ. נשקו האישי היה מונח לצידו. מצ"ח פתחו בחקירה. הודעה נמסרה למשפחת החייל. זהו המקרה השני תוך שבועיים בבסיס הדרומי.

בצ''ל אומרים הערב, כי העניין נמצא בחקירת מצ''ח והודעה נמסרה למשפחת החייל.

ב-20 ביוני, בתום יומיים של חיפושים, אותרה בשטח אימונים סמוך לבסיס שיזפון גופת החייל סמ"ר עדיאל פישלר ז''ל בן ה-21 במותו. בחיפושים אחריו לקחו חלק מאות לוחמים, כוחות של משטרת ישראל, יחידת הכלבנים וגם יחידת המתנדבים של כפר ביר הדאג'. 

על פי תחקיר שערך צה''ל, החייל יצא מהש"ג לבוש במדי ב',עם נשקו מסוג M16. פישלר אמר לשמור בשער הבסיס שהוא יוצא לדבר בטלפון, מאחר ובשיזפון  אין קליטה סלולרית. בחלוף זמן, כשמפקדיו שמו לב כי הוא לא חזר, פתחו בחיפושים אחריו.

ארגוני מתנדבים פנו לרמטכ''ל: מוכנים לעזור לטפל בתופעת האובדנות בצה''ל

בתחילת חודש מאי פנתה ציפורה חלפון, יו''ר המתנדבים באגודה למען החייל בבאר שבע, אל הרמטכ''ל אביב כוכבי. 

''לאור מיקרי ההתאבדויות, אשר נחשפנו אליהם בשלושה חודשים אחרונים, אנחנו פונים אליך במכתב זה בבקשה לבדוק בצורה מעמיקה ובכובד ראש את עניין התאבדות חיילים, במערכת הצבאית, לרבות פילוח הגורמים, ומציאת פתרונות הולמים אשר יורידו ויסייעו במיגור התופעה הכואבת. לצערנו רק בשבוע האחרון, מרגע כתיבת המכתב קיבלנו אינפורמציה על 2 לוחמים תושבי הדרום שהתאבדו, ולוחם נוסף שהפך לצמח כאשר ירה לעצמו כדור בראש''', כתבה חלפון. 

''לפי דיווחים רשמיים של צה”ל מדי שנה מתאבדים בין 30-40 חיילים כשככול הנראה מספר המתאבדים גבוה עוד יותר, וזאת כיוון שבמקרים מסוימים ההתאבדות מתועדת כתאונת אימונים למשל מסיבות כאלו ואחרות. בעובדה רוב המתאבדים שמו קץ לחייהם באמצעות נשק צבאי''.

''כידוע לך בהתייחס לעובדות במסגרת צבאית, בניגוד למסגרת אזרחית, דרגות החופש של החייל מאוד מצומצמות. אין הוא חופשי להחליט לאן הוא הולך, מתי הוא ישן, ומתי הוא אוכל. באיזשהו אופן ההתנהלות במסגרת הצבאית מזכירה את זו של בתי סוהר. הדבר בעיקר ניכר כאשר גם מעמדו של החייל נמוך (טירונים, דרגות נמוכות, מקצועות שמזלזלים בהם בצבא וכולי). בנוסף, מרבית החיילים סובלים מאיזשהו סוג של בידוד בשל שירותם - בידוד מן המשפחה, החברה, חברי הילדות ודמויות מרכזיות בחייהם אשר איתם היו מתייעצים ומשוחחים טרם התגייסותם. בנוסף לכל אלו קיימת בעיה נוספת והיא הזמינות לנשק שאותו נושא כל חייל''.

חלפון ביקשה לרתום את המתנדבים, המכירים מקרוב את החיילים, מסייעים להם במגוון נושאים: איננו מתיימרים להיות בוחני נפש, או כל דבר אחר בתחום, אך האינטראקציה שלנו עם חיילים בגלל העיסוק שלנו כמתנדבים בתחום, גרמו לנו להבין עם השנים כי כאשר חייל מתאבד במהלך שירותו הצבאי, ניתן היה לשער שלא היה עושה כל במסגרת אזרחית וזאת מכיוון שדרגות החופש שלו לפעול ולפתור את הבעיה שאיתה התמודד היו גדולות לאין שיעור. כך לדוגמא, התייעצות עם בן משפחה, עזרת ההורים, שיחה עם חברים והיכולת אפילו לקיחת כמה ימי חופש בכדי לקבל פרופורציות לגבי הבעיה סביר שהיו עוזרים לו ומסייעים לו לצאת מן הבעיה. לפיכך, סביר להניח שגם אדם עם נטיות אובדניות או בעל נטייה לדיכאון לא היה מתדרדר לידי מימוש ההתאבדות אם היה שוהה במסגרת אזרחית. בשנת 2020  הגיע השעה שנבין כי הצבא לא מתאים לכולם'', כתבה.

במכתב תשובה מלשכת הרמטכ''ל, נמסר בין היתר כי ''כלל החיילים והמפקדים עוברים הכשרת שומרי סף ואיתור סימני מצוקה'', שנועדה לזהות מצוקת חיילים עם חשש לאובדנות והדבר מעוגן בפקודות הצבא. בנוסף לכך נתינות הרצאות בנושא הדדית. אנו שמים דגש על זמינות רבה של גומרי בריאות הנפש לחיילים ומפקדים וכלל קציני בריאות הנפש עוברים הכשרה אינטנסיבית בנושא איתור וטיפול באובדנות. כל אלו מתלווים לעבודה צמודה עם גורמי משאבי משאבי אנוש ות''ש על מנת לתת מענה למצוקות ספציפיות של החיילים''. 

תגובות

End of content

No more pages to load