• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ועדת העלייה והקליטה בכנסת קיימה דיון בעיר ערד

ח"כ טלי פלוסקוב (ליכוד) לשעבר ראשת העיר, קראה לשרת הקליטה "לתת לעיר הזו יותר מאשר למקומות אחרים, זה מקום מוצלח וכל כסף שיגיע יצמיח עוד ועוד הצלחה"

צילום: עירית עשת מור

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

וועדת העלייה הקליטה והתפוצות בכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן השרה ח"כ פנינה תמנו שטה וחברי הכנסת חברי הוועדה ערכו היום (א) סיור ראשון של הוועדה  בעיר ערד וקיימו שם דיון.
מדוע ערד?!
משום  שיותר מעשרת אלפים עולים בעיר,המהווים כ36%מהאוכלוסייה ,רובם מחבר העמים,והאחרים מארה"ב ,ארגנטינה ,וצרפת. יותר משליש מהתושבים עלו לארץ בעשרים השנים האחרונות .
יו"ר הוועדה ,דוד ביטן (ליכוד) אמר כי צריך להתכונן לגל העליה הצפוי, בשנת 2020,על ידי הכנת ותיאום משרדי הממשלה ,הרשויות המקומיות והסוכנות.


ביטן הדגיש כי לא ייתכן שיועבר עודף תקציב הקליטה לשנת 2020 מהאוצר למשימות אחרות ,כוון שצפוי גל עליה ויש להתכונן אליו גם תקציבית.

הוא הבטיח להתמקד בקליטת עוד עולים במשרות בכירות במגזר הציבורי ,בחברות ממשלתיות וברשויות המקומיות :" תוך חצי שנה אתם תתחילו לראות תוצאות בהתמקדות הזו לא נרפה".

שרת הקליטה, פנינה תמנו שטה: "בצד משבר הקורונה יש לנו כעת הזדמנות לתנופה בעלייה ,והדבר תלוי בהיערכות  שלנו של הסוכנות ושל הרשויות ,בין עידוד עליה לקליטת עולים ,אעדיף תקציב לקליטה לאלו שכבר כאן. יש לתת לעולים את האפשרויות להיקלט בכל הערים,אך אעניק עדיפות לקליטת עולים בערי הפריפרייה''.

ראש העיר עו"ד ניסן בן חמו ,הדגיש כי בעיר ערד ניתן לתעסוקה עצמאית כלכלית, צמיחה דמוגרפית, תיירות,  חנוך מיטבי ומגוון ואפשרויות דיור". עוד הוסיף שהעיר רואה בעולים מנוע צמיחה ואנו מתעקשים על שילוב מלא של העולים עם אירועים ,המיועדים לכולם .כדי לייצור את ההכרות ההדדית.

ח"כ טלי פלוסקוב (ליכוד) לשעבר ראשת העיר, קראה לשרת הקליטה "לתת לעיר הזו יותר מאשר למקומות אחרים, זה מקום מוצלח וכל כסף שיגיע יצמיח עוד ועוד הצלחה".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) הזכיר את תוכנית העבר עידוד העולים להגיע לנגב  ולגליל וקרא להחזירה לפעילות. ח"כ מיכל קוטלר -וונש (כחול לבן) ציינה שהמבחן הוא השתלבותם של העולים בחברה .והיא מורכבת ממציאת תעסוקה והכרה בתארי-עבר."
שי פלבר מנהל היחידה לעליה בסוכנות אמר שיש לזהות את צרכי השוק בישראל והמקצועות הנדרשים ,ולהעניק לעולים החדשים הצפויים להגיע בגל הקרוב לשלב דיור עם הכשרה מקצועית נדרשת. "נזהה בערד איזה סוג תעסוקה היא יכולה להציע או שדרוש לה ונציע זאת לעולים".

מנהלת מחלקת הקליטה, מרינה גלייזר סיפרה על ירידי עליה הנערכים בחרקוב, קייב, מינסק, קטרינבורג ואודסה. איכלוס העולים בדירות קלט שנרכשו על ידי העירייה  ומשמשות את העולים בתקופה הראשונה ,לווי ברישום הילדים לבתי הספר ,סידור רשיונות ותעודות במשרדי הפנים והביטוח הלאומי.

אייל מדן ,רכז הקליטה באגף התקציבים אמר "בשבוע הקרוב יחלו דיוני התקציב לשנת 2020 עד כה הועברו 50% מעודפי התקציב ,כדי להותיר לממשלה את הגמישות בעיצוב התקציב ,הוחלט לא להעביר את שאר הסכום''.

תגובות

End of content

No more pages to load