• 04 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נערים בסיכון בב''ש פוטרו במשבר הקורונה - וחזרו למעגל הרעב והמצוקה

דוח עמותת עלם, המטפלת בנוער במצוקה, הוגש לנשיא המדינה. על פי הדוח, חלה עליה במצוקת הנוער בסיכון: 47% יותר מצאו עצמן ללא קורת גג, פי 4 דיווחו על מצוקה נפשית

צילום הדמיה: PXHERE / CC0

מאת: משה פריאל, כתבנו הפוליטי

דו"ח "עלם" מיוחד על מצבם של בני נוער בסיכון בתקופת הקורונה הוגש לנשיא המדינה ראובן ריבלין.  הדו"ח סוקר את מצבם של 4,800 בני נוער המדווחים על ניסיונות התאבדות, חרדה, הפרעות אכילה, דיכאון, משברים נפשיים ובדידות קשה. על פי הדוח, חלה עליה חדה בדיווח על אלימות מילולית ומינית בקרב בני הנוער ביחס לשנה שעברה.

מעמותת עלם נמסר כי בבאר שבע, עלם מסייעת ל-30 צעירים וצעירות בעיר, בוגרי מסגרות של חסות הנוער המקבלים ליווי בדרכם לחיים עצמאיים. בתקופת הקורונה, הם קבלו סיוע אישי, רגשי וחומרי על ידי צוותי עלם.

רבים מהם פוטרו מעבודתם בקורונה, והם מצאו עצמם חוזרים למצב של עוני, קשיי השרדות והתמודדות, ועלם גייסה למענם מזון וציוד בסיסי. צוות העובדים והמתנדבים היה איתם בקשר יומיומי וסייע להם בצרכים הבסיסיים, הכלכליים והרגשיים.

אלה עיקרי הדו"ח המתייחס לתקופת משבר הקורונה כפי שנמסרו על ידי עמותת "עלם" (נתונים ארציים):

•  251 בני ובנות נוער מצאו עצמם ללא קורת גג (עלייה של 47% לעומת שנת 2019)

•  232 בני ובנות נוער ניסו לפגוע בעצמם

•  159 בני ובנות נוער פיתחו הפרעות אכילה (עלייה של 50% לעומת שנת 2019)

•  145 בני ובנות נוער ברחו מביתם

•  143 בני ובנות נוער התעמתו עם המשטרה

•  59 אימהות חד הוריות צעירות פנו לסיוע

•  43% מבני הנוער שפנו לסיוע מהעמותה דיווחו על חרדה, דיכאון ומשברים נפשיים (פי 4 משנת 2019)

•  29% סבלו מבדידות (פי 2.25 משנת 2019)

•  13% מבני ובנות הנוער סבלו מרעב

•  7% מבני ובנות הנוער דיווחו על אלימות פיזית ומילולית בביתם (עלייה של 70% לעומת שנת 2019)

•  4% סבלו מאלימות מינית (כמעט פי שתיים משנת 2019).

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, קיבל לידיו היום, ראשון, י"ג בתמוז, 5 ביולי, את דו"ח עמותת עלם על מצבם של בני הנוער והצעירים בסיכון בתקופת הקורונה. את הדו"ח הגישה לנשיא נשיאת עמותת עלם, נאוה ברק. נתוני הדו"ח מתבססים על מידע שנאסף מ-4,800 בני נוער, צעירים וצעירות בסיכון, להם סייעה העמותה בתקופת משבר הקורונה, בחודשים מרץ עד מאי 2020. הדו"ח מציג בנתונים את ההשלכות הדרמטיות של המשבר על הנערים והנערות.

"בזמן הקורונה למדנו על חשיבותה של מדינת הרווחה. מדינת הרווחה הישראלית היא ביטוי של ערך הערבות ההדדית, הערך המכונן הזה, הלכה למעשה. משבר הקורונה פגע בכל אזרחי העולם, אך בעת הזאת החלשים בחברה הפכו לחלשים הרבה יותר," אמר הנשיא לאחר שקיבל לידיו את הדו"ח.

"עבור נערות ונערים המצויים במצבי מצוקה וסיכון, סגירת מוסדות הרווחה והחינוך פירושם הגברת מצבי הסיכון שלהם, לפעמים עד כדי סיכון חייהם. ההנחיות להסתגר בבתים מעת לעת עשויות להיות מסוכנות בשביל מי שעבורו הבית איננו, למרבה הצער, מרחב בטוח. דווקא בזמן של ריחוק חברתי, הם הכי זקוקים ליד תומכת. לחיבוק. לאוזן קשבת. גם אם דרך המסכים", הדגיש הנשיא עוד.

הנשיא הודה לנציגי העמותה על פועלם החשוב ואמר: "אתם מלאכי הדרך של הנערים והנערות בסיכון. תמיד בשטח, תמיד נכונים. אתם מצילי נפשות.. תחושת השליחות שמפעמת בכם, הנכונות להתנדב ולעזור, מעוררת השראה ונוגעת ללב. כשאני מתבונן בכם אני מתמלא תקווה."

נאוה ברק, נשיאת עמותת "עלם" אמרה כשהגישה לנשיא את הדו"ח: "הקורונה טלטלה את העולם כולו. בתוך כל הקושי וההסתגלות למציאות החדשה - אוכלוסיות חלשות, שבשגרה נמצאות בשוליים, נדחקו עוד יותר לקצה. בני נוער רבים בסיכון ברחבי הארץ, שביום יום מתמודדים עם מגוון קשיים, סבלו בקורונה יותר מתמיד, מצוקות הלכו והחריפו, עד למצבי חירום קשים. אנו ב"עלם" מצאנו עצמנו עומדים מול אתגרים חדשים וכדי להתמודד עם המצב הגברנו את פעילותנו והמשכנו לפגוש את בני הנוער בכל זירות הפעילות, עם התאמות למצב החדש – ברחובות, במרכזי החירום של העמותה, ברשתות החברתיות ובזום. לא ויתרנו על אף נער או נערה."


תגובות

End of content

No more pages to load