• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר הקורונה: ''15% מתושבי הדרום לוו כסף בשוק האפור''

"שיאו של המשבר הכלכלי-חברתי עוד לפנינו – הפגיעה הראשונה היא בשכבות החלשות אך צפויה גם פגיעה משמעותית מאד במעמד הביניים'', מזהירים בקרן רש''י

צילום המחשה: דני בלר

שני ממצאים מדאיגים נחשפים הערב, באשר לנזקיה הכלכליים של מגפת הקורונה:  ''89% מתושבי הדרום נאלצו לקחת הלוואות,  15% לקחו הלוואה בשוק האפור'' -  כך עולה מסקר שביצעה עמותת חסדי נעמי באמצעות מכון המחקר ZETATOOLS בקרב מדגם מייצג.

לצורך ההשוואה בחיפה והצפון 91% בירושלים 90%, בדרום 89%  מהציבור לקחו אי פעם הלוואה, בדרום 89% כאמור, מהסקר של חסדי נעמי עולה 54% מתושבי הדרום לקחו הלוואות מהבנקים, 15% לקחו הלוואה מהשוק האפור והשאר לקחו הלוואה מגורמים אחרים.

לדברי עמותת חסדי נעמי נושא החינוך הפיננסי ובעיקר היכרות עם שוק ההלוואות הינו דרמטי בקרב ציבור הנזקקים שכן בקרב ציבור זה הפיתוי לקחת הלוואה הינו גבוה יותר ואין ספק שמדובר במדרון חלקלק שעשוי להריע את מצבו של מי שמצבו גם כך רע.

עמותות חברתיות - ולא רק הן, מזהירות מפני לקיחת הלוואות ללא שיקול דעת, גם כאשר הקושי הוא רב. הביעה היא שבאר שבע של גל הקורונה השני היא עיר הרבה יותר מוחלשת: האבטלה בה עלתה ב-500% בהשוואה ללפני משבר הקורונה לכ-22,000 מובטלים. גם לפני כן המצב של השכירים בעיר לא היה מי יודע מה טוב: כ-38% משתכרים מתחת לשכר מינימום. 

הסיוע שהממשלה נתנה הוא קטן ובמרבית המקרים, עסקים לא נמצאו זכאים. עובדים רבים בבאר שבע מיצו את הזכויות שלהם, אך צברו חובות כבר בגל הראשון. רבים ביקשו לדחות משכנתאות ומועד חידוש החיובים הוא ממש עוד מעט. באר שבע שרויה במשבר הכלכלי החמור בתולדותיה - וככל שקברניטים ומנהיגי ציבור ימהרו להפנים את זה ולהקים קול זעקה, כך ייטב. 


ואילו מנכ"לית קרן רש"י, מיכל כהן, קראה לאימוץ מידי של מתווה אשר ימזער את הפגיעה בשכבות החלשות ובמעמד הביניים: "שיאו של המשבר הכלכלי-חברתי עוד לפנינו – הפגיעה הראשונה היא בשכבות החלשות אך צפויה גם פגיעה משמעותית מאד במעמד הביניים. על הממשלה לאשר באופן מידי מתווה כלכלי שמבוסס על דיפרנציאליות בכלל השירותים החברתיים ושנותן יותר לאלו שיש להם פחות. מודל שיאפשר ביום שלאחר המשבר הזדמנויות תעסוקתיות לא רק במרכז הארץ אלא גם בפריפריה החברתית שבה.

״בקרן רש"י גובש מתווה שכזה, עוד לפני משבר הקורונה – הוא מקבל משנה תוקף כעת. המודל מתבסס על דיפרנציאליות- לא דומות תל אביב וגבעתיים לאופקים וטמרה- לא בתקציבים, לא בנגישות לתעסוקה, לא בהזדמנויות ובפערים שמתחילים כבר בגיל לידה. אני קוראת לקבינט הקורונה לעסוק גם בסוגיה האסטרטגית הנפיצה הזו שנוגעת ליום שאחרי, מעבר לעיסוק בכיבוי השריפות המידי".


תגובות

End of content

No more pages to load