• 04 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מאות מטופלים, שכר רעב: העובדים הסוציאליים קורסים

תנאי העבודה הבלתי אפשריים, השכר הנמוך והעמידה היומיומית מול קהל במצוקה נוראית - הביאו את העובדים הסוציאליים לכדי שבירה ולשביתה

צילום: עדינה וולמן / דוברות הכנסת

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

עומסי עבודה בלתי הגיוניים - עד למאות מטופלים לעו''ס, שכר נמוך ותנאי עבודה נוראיים: העובדים הסוציאליים, שנמצאים בחזית ההגנה על הנזקקים והחלשים בחברה יצאו למאבק והם שובתים לזמן בלתי מוגבל. בעוד ששביתת העובדים הסוצייאלים בעיצומה - וסופה אינו נראה באופק עם כל ההשלכות החמורות שבדבר, קיימה היום (ג)ועדת העבודה,הרווחה והבריאות דיון דחוף בנושא "מחאת העובדים הסוציאלים".

גילה כהן, עובדת סוציאלית בעלת תואר שני, תושבת הנגב, סיפרה לברנז'ה NEWS על הקשיים שהיא ועמיתיה חווים: "יש לנו תנאי עבודה בלתי אפשריים המון אחריות וכמעט אפס סמכות. עומס נוראי של כמעט 500 תיקים לכל עובדת סוציאלית. איך במצב נתון זה עובד יכול לעשות מעקב וביקורי בית של מטופלים זה כמעט בלתי אפשרי וזה יותר כיבוי שרפות בכל תחומי המעורבות הטיפולית שלנו עבודה עם קשישים,ילדים בסיכון,אלימות במשפחה ,ואוכלוסיות נוספות. אחרי זה שמוצאים קשיש,שנפטר בביתו או נשים שנרצחות שואלים היכן הייתה הרווחה? בנוסף לקשיים אלה מגבילים את החופש המקצועי של העובד. ישנן דרישות בירוקרטיות מהעובדים הסוציאליים, הרבה טופסולוגיה, הדבר גוזל ממנו זמן על חשבון נטו טיפול בפונה עצמו כאן ועכשייו. שכר העובדים הסוציאלים הוא נמוך ביותר ומסלול קידום כמעט ואין. קח לדוגמה עבור תגמול תוספת נניח לתואר שני הוא בין 200 ל-300 שקלים בלבד''.

מהדיון בכנסת עולה כי עיקר המחסום לטיפול במצוקת העובדים הוא כלכלי:

ח"כ טלי פלוסקוב (ליכוד): "כולנו מבינים שעובדים סוציאלים היום זה כמו אחיות בבתי החולים. הם מטפלים באנשים שאנחנו לא רואים שהם חולים  והיום יש יותר כאלה מהמצב הרגיל. לא הגעתי עם פתרונות אבל כולנו מבינים שיש מה לעשות בנושא.כבר תקופה ארוכה שנציגי העובדים הסוציאלים מדברים עם נציגי האוצר ולא מגיעים לשום דבר והתחושה שלהם היא שלא באמת שומעים אותם היום יש לי פגישה עם שר האוצר ואני אגיע אליו עם הנושא הזה. אני לא יכולה להבטיח פתרון מידי אבל אני הולכת להילחם עבור האנשים האלה". 

יו"ר אגוד העובדים הסוציאלים ענבל חרמוני הציבה שלוש דרישות לסיום השביתה: ''תקציב של התוכנית המוגנות לעובדים  הסוציאלים לטיפול באלימות הקשה במיוחד במחלקות לשירותים החברתיים של הרשויות עלות התוכנית היא כ-180 מיליון ש"ח
כניסה מידית לתהליך של רפורמה במבנה השכר. תוספת רוחבית שקלית ומידית של 1.250 ש"ח לכל עובד סוציאלי בכל הדרגין ובכל מקום.''. "עד עכשייו נפנפו אותנו הלוך ושוב", הדגישה .

נתנאל אשרי, נציג משרד האוצר, אמר: "האמירה של נפנפו אותנו הלוך ושוב אינה מקובלת עלינו. נפגשנו ועברנו אתם, הסיטואציה הפוליטית בשנים האחרונות גרמה לידים שלנו להיות כבולות אך בתקופה האחרונה שלבנו ידים עם גורמים שונים ופעלנו רבות כדי להגדיל את השירות החברתי החרומי בסדרי גודל של מאות מליוני שקלים".

עם זאת הדגיש כי " אנחנו לא מקבלים את האולטימטום לקיום משא ומתן על 1,250 שקל לכל עובד תוספת שיקלית כזו תינתן גם לאנשים שמרוויחים את השכר הממוצע במשק ומעלה וזה לא מקובל עלינו."
ח"כ טלי פלוסקוב: "אי אפשר לתת לאנשים האלה 1.250 ש"ח כדי להגיד להם שאנחנו מעריכים את עבודתם ?! האנשים האלה עומדים בפרונט של המשבר הזה מדובר בפעולה חד פעמית."

ח"כ יוסף גבראן (הרשימה המשותפת): "השביתה הזאת מוצדקת ומתבקשת היא מגיעה אחרי תקופה ארוכה שבה הם דרשו בצדק שיפור תנאים ואת הבטחת שלומם בעבודה ולדעתי הממשלה לא נענתה לדרישותיהם."

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ): "העובדים מרוויחים שכר ממש מעליב ולא מכבד ,שמונע מאנשים עם יכולת ללכת למקצוע הזה.שהוא שליחות".

ח"כ אופיר סופר (ימינה): "אשתי היא עובדת סוציאלית ועל כן אני חווה את המצוקה .במקרים רבים עובדת סוציאלית עובדת חצי משרה אבל בפועל היא עובדת יותר ממשרה מלאה כי מדובר בהצלת נפשות".

סמנכ"ל משרד העבודה והרווחה, ניר קידר: "אנחנו מלאי הוקרה לעובדים הסוציאלים שהם בחזית של הקורונה החברתית שאנחנו רק בתחילת הגל הראשון שלה. הסוגיות שעלו כאן דורשות בהחלט התייחסות . השר קיים מספר  התיעצויות בנושא ודוחף להגעה מהירה לפתרון . המשרד והשר תומכים בשינוי מבנה השכר יש דיוני תקציב במשרד בשבוע הבא והנושא עולה בשיחות המשרדיות יום יום''.

תגובות

End of content

No more pages to load