• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הרמטכ''ל מעלה הילוך במעבר לנגב, השאלה אם יימצא תקציב

רא''ל אביבי סייר בבסיסי צה''ל בנגב, נפגש עם ראשי הרשויות, לקראת המשך מעבר צה''ל לנגב. העיתוי לא מקרי: תקציב 2021 יהיה מאוד מאתגר עבור צה''ל

הרמטכ''ל כוכבי ולצדו, רוה''ע ב''ש (צילום: דובר צה''ל)

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ביקר היום (ג׳) במספר בסיסים בעיר באר שבע וכן קיים מפגש עם ראשי רשויות מקומיות, לקראת המשך מימוש המעבר לנגב של יחידות צה"ל. אל הרמטכ״ל נלווה ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ׳ וכן השתתפו בביקור ראש אגף התכנון ובניין כוח רב-זרועי, אלוף תומר בר, מפקד יחידת לוט"ם, תת-אלוף עומר דגן, מפקד יחידה 8200, תת-אלוף א' ומפקדים נוספים.

מעבר צה''ל לנגב הוא אחד הפרויקטים הלאומיים החשובים בישראל, אבל הוא נתקל בקשיים רבים ובאיחוד ניכר בלו''ז. רק אחרי שהופעל לחץ ציבורי, החל השבוע להתקדם פרויקט הקמת קריית המודיעין בליקית. המדינה השקיעה במהלך, עד כה, 300 מיליון שקלים, אבל הוא מתעכב. למעבר צה''ל לנגב גם סיבה פחות ''ציונית'': מחנות צה''ל במרכז יושבים על קרקע בעלת ערך נדל''ני אדיר. מאבקי אגו ובעיקר חשש מבריחת מוחות - וגרמים לצה''ל לחשב את צעדיו היטב, גם במחיר של ביקורת ציבורית כלפי ''מפונקי 8200''.
 
אלא שהזמן דוחק, בעיקר לראשי הרשויות בדרום, שנתונים הכלכליים הלא טובים של האיזור אינם זרים להם. צה''ל יכול ליצור באיזור משרות, עשרות אלפי אנשי קבע חזקים ואיכותיים מהמרכז יכולים לשנות את כללי המשחק ולהניע את הכלכלה המקומית. על הקביעה הזו חולקים אנשי אקדמיה לא מעטים.

המפגש עם ראשי הרשויות (צילום: דובר צה''ל)

רא''ל כוכבי נפגש עם ראשי העיריות באר שבע, דימונה וערד וראשי המועצות להבים, עומר, מיתר, בני שמעון וירוחם. במהלך הפגישה, שהייתה סגורה לתקשורת, עלו סוגיות בנושאי בטחון, הגנה ועורף וכן נושאים הנוגעים למחויבות ולשותפות בפיתוח הנגב.
לאחר מכן, הרמטכ"ל ביקר בבסיסים הנבנים של קריית התקשוב וקמפוס הקורסים הטרום צבאיים של אגף המודיעין. כמו כן, ביקר במתקן אשלים של אגף המודיעין שם שוחח עם חיילי הכשרת הסייבר הבסיסית. הוא גם שמע סקירות בשטח על תחילת הקמתה של קריית התקשוב ובתוכה גם מפקדת פיקוד הדרום. עוד ביקר הרמטכ"ל במטה הסייבר הלאומי, ביקור שתכליתו הידוק שיתוף הפעולה בין צה״ל לבין הארגון.
 
רב-אלוף אביב כוכבי: ''החלטנו שכמה שיותר מיחידות צה"ל יעברו לנגב. המעבר לנגב הוא חזון לאומי ולצה"ל יש בו חלק מרכזי. בעשור האחרון, צה״ל עבר בהיקפים גדולים מאוד, למעלה מ-30,000 חיילים ואנשי קבע עברו לנגב. בסיסים חדשים ובניינים הוקמו ונטעו בשנים האחרונות מצפון הנגב ועד כמעט לעיר אילת. אגף המודיעין העביר קרוב ל-2,000 חיילים ואנשי קבע לנגב, וימשיך במגמה הזאת – זאת ההחלטה. חלק ממימוש ההחלטה, אנחנו חייבים גם לדאוג לסידורי תחבורה סבירים והוגנים בעבור המשרתים שלנו. זה האתגר שעליו אנחנו צריכים לעבוד, אנחנו נחושים ויש פתרונות שאפשר לממש אותם״.

עם זאת, מועד הביקור אינו מקרי. תקציב צה''ל 2021 יהיה מאתגר, בלשון המעטה. הצבא ידרוש תקציבי עתק, בהן למעבר צה''ל לנגב, האוצר יחשוף בפניו טבלאות אקסל ויראה לו את המציאות החדשה, שהכתיב נגיף הקורונה, מציאות שתהיה איתנו זמן בלתי ידוע.

קריית התקשוב בב''ש (צילום: דובר צה''ל)

על פי הערכות שונות, אובדן ההכנסות  בשנת 2020 נאמדת בכ-60 מיליארדי שקלים. 2019 הסתיימה בגירעון של 52 מיליארדי שקלים וגל התחלואה השני מאיים למוטט עשרות אלפי שקלים. שכחנו: מי שקובעת את המדיניות ואת סדרי העדיפויות היא אחת הממשלות הגדולות והבזבזניות בתולדות ישראל, עם מספר שיא של שרים, בהם שרים בלי תיק ושרים בתוך משרדים.

צה''ל יבוא בדרישות, בהן לקדם התוכנית הגרנדיוזית להעביר את צה''ל לנגב. הרמטכ''ל כוכבי, שבעבר לא התלהב להעביר את 8200 לליקית, מבין עד כמה חשוב. ראשי הרשויות בנגב יודעים שזה חשוב, במיוחד בשל המצב הכלכלי העגום של רוב היישובים. באר שבע למשל, עשויה להפוך לעיר של היי טק, בין היתר בזכות הצבא. אופקים, נתיבות, דימונה, ירוחם - עשויות לזכות בביקושים גדולים ואוכלוסיות חדשות. להבים, מיתר ועומר, שמצבן הכלכלי טוב יותר, ייהנו מרכישת קרקעות למגורים. הערים הבדואיות לא ישארו מחוץ למשחק: יהיה ביקוש גדול לאנשי מקצוע. 

צילום: דובר צה''ל​​​​​​​

עכשיו כולם - הרמטכ''ל, שר הביטחון וראש הממשלה החלופי, ראשי העיריות בנגב וגם התושבים, יצטרכו לראות אם בקופה נשאר כסף ומה יהיה סדר העדיפויות של האוצר: הצלתם של למעלה ממיליון מובטלים קורסים עכשיו - או העברתם צה''ל לנגב. המפתחות, אגב, לא אצל ראש הממשלה, אלא אצל נגיף אחד קטן, בשם קוביד-19. 

תגובות

End of content

No more pages to load