• 08 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''יום הזעם'' של העובדים הסוציאליים - אך הממשלה עסוקה בעצמה

מאות עובדים סוציאליים מב''ש חסמו הבוקר את צומת הרחובות רגר-המשחררים ודרשו שכר הוגן ותנאי עבודה שפויים, אך קיבלו הוראה תמוהה לא להתראיין

ההפגנה בצומת הרחובות רגר-המשחררים (צילום: דני בלר)

מותר להם להפגין, אך נאסר עליהם להתראיין - והם מתפוצצים מכעס: מאות עובדים סוציאליים מבאר שבע חמסו הבוקר את צומת הרחובות המשחררים-רגר, במחאה על מצבם העגום: שכרם נמוך, כמעט מינימום. הם חשופים לאלימות מצד מטופלים ובני משפחותיהם. העבודה שלהם, עם זאת, אינה מסתיימת ב-4 אחה''צ: קורבנות האלימות במשפחה, הילדים בסיכון, המכורים לסמים יכולים להיקלע למשבר גם באמצע הלילה.

''יש למעלה מ-1,000 תקנים של עובדים סוציאליים שטרם אוישו. אנשים פשוט לא באים ללמוד את המקצוע'', מספר רוני קלדרון, עו''ס ותיק, המטפל במכורים בסמים. ''זאת עבודה שאין לה שעות, למצוקה אין שעות. עובד סוציאלי אינו זוכה להגנה מינימלית מפני אלימות, אבל גם לא יודע אם הייתי רוצה לראות שוטר יושב קבוע במחלקה''.

וידאו: השידור החי של ההפגנה, כפי שהועבר בעמוד הפייסבוק של ברנז'ה NEWS (צילום: דני בלר)

מאות עובדים סוציאליים מבאר שבע והנגב חוסמים את צומת הרחובות המשחררים רגר במחאה על התעלמות הממשלה ממצוקתם. שירותי הרווחה מושבתים מזה כמה ימים. צפו בשידור החי ובראיונות עם עובדים סוציאליים שקורסים תחת העומס.

Posted by ‎ברנז'ה באר שבע והנגב‎ on Tuesday, July 7, 2020

''חולפים 17 שנים עד שעבוד סוציאלי זוכה לקידום בדרגה - וגם אז התוספת בשכר היא של מאות שקלים בלבד'', מספרת אחת הנציגות של עו''סים שינוי, תא סטודנטיאלי של מי שלומדים עבודה סוציאלית. הזעם בקרב עובדי הרווחה רב והם שובתים מאז תחילת השבוע. כתוצאה מכך, שורה ארוכה של טיפולים בתחום הרווחה מוקפאים ואינם ניתנים, בהם שירותים לילדים ונוער במצוקה, לנשים בסיכון ועוד. 

במקרים רבים, בעיר כמו באר שבע, בה 38% מהשכירים אינם מרוויחים אפילו שכר מינימום, רבים נזקקים לשירותי הרווחה הקורסים. בניגוד לתחום הרפואה בב''ש, בו בעלי אמצעים פונים לרפואה פרטית ועוקפים את זמני ההמתנה התי הגיוניים, בתחום הרווחה אין שירותים פרטיים. האישה, הילד, הקשיש בסיכון, מתמודד הנפש, בעל המוגבלות, המשפחה בקשיים אינם יכולים לפנות לגוף פרטי. משבר הקורונה גם פגע בעמותות המגזר השלישי ואוכלוסיות רבות נותרו חשופות. 

מאות עובדים סוציאליים חוסמים את שד' רגר (צילום: דני בלר)​​​​​​​

משבר הקורונה גם העצים מצוקות -כלכליות ואישיות, אך ספק שעובדת סוציאלית, המטפלת בממוצע בכ-300 עד 500 תיקים, יוכלה להושיט סיוע איכותי.

עם זאת, ההפגנה החטיאה את מטרתה: באופן תמוה, נאסר על המפגינים בבאר שבע להתראיין. עוברים ושבים, שניסו לגלות הזדהות עם המפגינים, התקשו להבין על מה ההפגנה. ברגעים מסויימים, כשמיקרופון כבוי והמצלמה אינה מכוונת אליהן, ניגשו עוס''יות וסיפרו שהמצב קשה מאוד. ''אסור לי לדבר בפנים גלויות, קיבלנו הוראה לא להתראיין, אבל לנו נמאס. אחרי 27 שנות עבודה אני מביאה הביתה פחות מ-7,000 שקלים וזאת עם תואר שני. אנחנו מטרה לאלימות של משפחות מטופלים, אני מנסה לתת מענה לכל מי שפונה אליי, אבל יש לי מאות תיקים - אז במי אטפל קודם?''.

עו''סית אחרת מאשרת שמאז פרץ משבר הקורונה, המצב בבאר שבע החמיר, אבל הממשלה אינה מגדילה את תקציבי הרווחה. ''בדיון בכנסת, שנערך אתמול, בו השתתפו גורמי רווחה, שר האוצר ישראל כץ בחר שלא להגיע. נאסר עלינו להתראיין, אולי כדאי שלא נחשוף עד כמה המצב חמור. כולם יודעים לשאול ''איפה הרווחה?'' שמתגלה מקרה מצוקה, אבל אף אחד אינו מתגמל את העובדים הסוציאליים כמו שצריך. שמעתי איך אתה מנסה לראיין אנשים ואנשים מפחדים לדבר. אנחנו גם מפחדות על מקום העבודה שלנו''. 

תגובות

End of content

No more pages to load